آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
بازرگانی
۵

خبر

برگشت هندوانه صادراتی ایران از ترکیه

دنیای اقتصاد : سخنگوی گمرک ایران گفت: نخستین محموله هندوانه صادراتی ایران به ترکیه با افزایش ناگهانی تعرفه واردات، به کشور بازگشت. به گزارش گمرک ایران، روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اظهار کرد: نخستین محموله از هندوانه صادراتی ایران که پیش از این به ترکیه صادر شده بود، به دلیل حل نشدن مشکل افزایش ناگهانی تعرفه واردات در ترکیه مجبور به برگشت به کشور شد.

وی افزود: با افزایش ناگهانی تعرفه واردات هندوانه در ترکیه، بیش از 7هزار تن هندوانه صادراتی ایران در این کشور بلاتکلیف ماند و قیمت تمام شده این محصول برای فروش در بازار ترکیه بیش از قیمت خرید شد. سخنگوی گمرک افزود: تعرفه واردات هندوانه در ترکیه که تا پنج شنبه گذشته برای هر تن 100 دلار محاسبه می شد به ناگاه و بدون اطلاع قبلی به تجار به 300دلار رسید. لطیفی تصریح کرد: با این اقدام ترکیه، تعرفه واردات این کالا از قیمت یک کیلو هندوانه فراتر رفت و صاحبان کالا را سردرگم کرد، تا جایی که نه امکان فروش داشتند و نه امکان مرجوع کردن کالا، بر همین اساس، صادرکنندگان هندوانه به ترکیه، مجبور به مکاتبه با اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه شدند و این اتاق نیز به مسوولان تجارت نامه هایی ارسال کرد تا شاید مقامات ترکیه را قانع کنند که این میزان هندوانه با تعرفه هفته گذشته محاسبه شود، ظاهرا با برگشت این 6 واگن، گشایشی برای حل این مشکل از سوی ترکیه اتفاق نیفتاده است. وی در ادامه تاکید کرد: برای جهش تولید نیاز به جهش صادرات بیش از پیش احساس می شود، امیدواریم در این شرایط سخت که فقط مرز ریلی ما با ترکیه آن هم به صورت محدود فعال است، فرصت ها را از دست ندهیم و با دیپلماسی فعال منافع ملی را دنبال کنیم و مانع از آسیب رسیدن به صادرات شویم.

محدودیت های وارداتی عراق

دنیای اقتصاد : مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: ممنوعیت های وارداتی کردستان عراق موضوع جدیدی نیست.فرزاد پیلتن با اشاره به ممنوعیت های واردات اعمال شده بر 30 قلم کالا از طرف کردستان به «ایرنا» گفت: این محدودیت های فصلی در سال های گذشته نیز کم و بیش اعلام می شد، اما در عمل یا با تغییر شرایط داخلی عراق تعدیل می شد.

وی ادامه داد: پیش بینی می کنیم که این محدودیت تا آخر سال اعمال شود، اما با تغییر شرایط داخلی مانند کاهش تولید عرضه و محصولات داخلی یا عدم تحقق پیش بینی های انجام شده، احتمال لغو یا کاهش زمان اعمال محدودیت وجود دارد. مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به پررنگ بودن نقش اقلام تره بار در صادرات به عراق اظهار کرد: هر نوع محدودیتی چه از طرف داخل و چه از طرف خارج، به طور طبیعی بر روند صادرات و حجم آن تاثیر منفی خواهد داشت.

پیلتن تصریح کرد: پیش بینی می شود با بازگشایی مرزهای جنوب بتوانیم از این مسیرها به بازار عراق صادرات داشته باشیم؛ یا اینکه در نهایت از مسیرهای اقلیم صادر کنیم و با قیمت تمام شده بیشتری به دست مصرف کننده در اقلیم برسد.

پایان مهلت ترخیص کالاهای گروه 4

دنیای اقتصاد : معاون فنی گمرک ایران گفت: در مصوبه تعیین تکلیف کالاهای رسوبی گروه 4، آنچه مد نظر بوده «اظهار» کالاهای اشاره شده تا پایان سال 1398 بوده و اگرچه درخصوص مهلت ترخیص این کالاها قیدی به میان نیامده، اما مهلت اظهار به گمرک درخصوص کالاهای گروه 4 رسوبی به اتمام رسیده است.

مهرداد جمال ارونقی در گفت وگو با اکسپورتنا در رابطه با مهلت ترخیص کالاهای اولویت 4 گفت: هیات وزیران در جلسه بهمن ماه 1398، مصوبه ای را درباره تعیین تکلیف کالاهای گروه 4 دارای ثبت سفارش که در گمرکات و بنادر رسوب کرده بودند، تصویب و ابلاغ کرد. معاون فنی گمرک ایران افزود: مطابق این مصوبه، ویرایش یا تمدید ثبت سفارش تا پایان سال 1398، برای اظهار کالاهای گروه 4، به استثنای خودرو که تا قبل از تاریخ 31 اردیبهشت 98 دارای ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، بارنامه یا قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی باشند به صورت بدون انتقال ارز با تایید منشا  ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بلامانع اعلام شده است. وی تصریح کرد: در متن مصوبه مذکور، مهلت برای «اظهار» این کالاها به گمرک تا پایان سال قبل داده شده و این موضوع با مصوبه ترخیص خودروها که این مهلت در راستای «ترخیص» کالا بوده متفاوت است. معاون گمرک ایران اظهار کرد: در مصوبه تعیین تکلیف کالاهای رسوبی گروه 4، آنچه مد نظر بوده «اظهار» کالاهای اشاره شده تا پایان سال 1398 بوده و اگرچه درخصوص مهلت ترخیص این کالاها قیدی به میان نیامده، اما مهلت اظهار به گمرک درخصوص کالاهای گروه 4 رسوبی به اتمام رسیده؛ ولی آنچه در مصوبه تعیین تکلیف خودروها مدنظر بوده، مهلت ترخیص است که در تاریخ 29اردیبهشت 99 به اتمام رسیده است.

 ایجاد نهادهای مشترک تجاری برای گسترش همکاری های اقتصادی

دنیای اقتصاد : رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ملاقات با سفیر جمهوری ارمنستان در تهران ضمن تاکید بر اهمیت گسترش روابط تجاری با ارمنستان، با توجه به عضویت آن در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دسترسی این کشور به بازار چهار کشور عضو دیگر این اتحادیه یعنی روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس بدون موانع تعرفه ای و برخورداری از مرز مشترک زمینی با ایران، از برگزاری اولین نشست کمیته صنعت، معدن و تجارت دو کشور به صورت ویدئو کنفرانس استقبال کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در ملاقات با آرتاشس تومانیان، سفیر تام الاختیار جمهوری ارمنستان در ایران، با تاکید بر لزوم گسترش مناسبات تجاری میان دو کشور اظهار کرد: در شرایط شیوع ویروس کرونا و نیاز به اقلام بهداشتی و پزشکی، همکاری های خوبی میان طرفین انجام شده و همچنان انتظار داریم با توجه به وجود ظرفیت های بسیار زیاد همکاری میان دو طرف، شاهد گسترش مبادلات تجاری میان دو کشور باشیم.