آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
بانک و بیمه
۱۲

خبر

ریزش سراسری بورس های جهان

بیشتر شاخص های بورسی مهم جهان قرمزپوش شدند. به گزارش «ایسنا» به نقل از آسوشیتدپرس، عملکرد اقتصادی کشورهای مختلف تحت تاثیر محدودیت های رفت و آمدی و تعطیلی کسب و کارها کماکان در سطحی ناامیدکننده باقی مانده است. استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا در جمع نمایندگان کنگره این کشور طی اظهاراتی کم سابقه و در یک عقب نشینی آشکار از مواضع قبلی گفته است کرونا می تواند یک ریسک دائمی برای اقتصاد باشد.

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا نیز گفته است بازگشایی مجدد کسب و کارها و بازگشت به کار چیزی است که همه ما خواهان آن هستیم؛ اما تحقق چنین امری بستگی به پیشرفت در دستیابی به واکسن، تحت کنترل قرار گرفتن روند شیوع بیماری و بازیابی سطح تقاضا دارد.

مگان هرنمن، مدیر سبد دارایی در موسسه «وردنس کپیتال ادوایزرز» گفت: سوال مهم در حال حاضر این است که بازگشت مردم به سر کار خود چقدر سریع خواهد بود. سرانجام اختلافات آمریکا و چین نیز بر سر قدرت اقتصاد جهانی در بازگشت زودهنگام به سطح پیش از کرونا مهم خواهد بود. از سوی دیگر با وجود کاهش سرعت شیوع کرونا در جهان، این بیماری کماکان در حال گرفتن جان انسان ها در نقاط مختلف است و ضرورت رعایت نکات بهداشتی باعث شده است که بسیاری از واحدهای اقتصادی در سراسر جهان با حداکثر ظرفیت خود مشغول به فعالیت نباشند.  تاکنون بیش از پنج میلیون و 199 هزار و 16 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین 334 هزار و 698 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 96 هزار و 359 نفر، انگلیس با 36 هزار و 42 نفر، ایتالیا با 32 هزار و 486 نفر، فرانسه با 28 هزار و 215 نفر و اسپانیا با 27 هزار و 940 نفر بوده است.

دیگر عامل تعیین کننده برای بازارها، تداوم روند بازگشایی کسب و کارها و رفع تدریجی ممنوعیت های رفت و آمدی در نقاط مختلف بود. جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا در سخنانی گفته است که احتمالا از سه ماه سوم سال رشد اقتصادی این کشور به محدوده مثبت بازخواهد گشت.

با این حال در تازه ترین دور از تنش ها بین آمریکا و چین، دونالد ترامپ در پیامی توییتری نوشت: چین تلاش می کند تا با ناامیدی، درد و کشتاری که کشورش در تمام دنیا گسترش می دهد را منحرف کند. اطلاعات غلط و حمله تبلیغاتی از سوی چین علیه اروپا و آمریکا بی شرمی است! آنها می توانستند خیلی راحت جلوی بیماری را بگیرند اما این کار را نکردند.

چین و آمریکا بیشترین روابط تجاری جهان را با یکدیگر دارند و سال گذشته پس از یک جنگ تجاری و تعرفه ای طولانی بر سر مقدمات توافق بزرگ تر که به فاز نخست مشهور است، به توافق رسیدند. جنگ تجاری این کشور یکی از دلایل اصلی ریزش بازارها و کاهش رشد اقتصادی جهان در سال گذشته بود و فعالان بازار نگرانند تشدید اختلافات بین دو اقتصاد نخست جهان به ویژه در عصر پساکرونا فشار روی تجارت جهانی و احیای اقتصادی را تشدید کند.

استی دویک، کارشناس بازار در موسسه «ناتیکسیس ای ام» گفت: تجدید اختلافات تجاری بین چین و آمریکا می تواند روی عملکرد شاخص های بورسی در ماه های آینده تاثیرگذار باشد. چین به طور واضح یکی از سیبل های کمپین های انتخاباتی ترامپ خواهد بود و احتمالا شاهد تندتر شدن انتقادات وی از چین خواهیم بود.

بورس آمریکا: در وال استریت، همه شاخص ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با 41/ 0 درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح 24 هزار و 12/ 474 واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی 500» با 78/ 0 درصد کاهش تا سطح 51/ 2948 واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افت 97/ 0 درصدی در سطح 88/ 9284 واحدی بسته شد.

بورس های اروپایی: مساله برگزیت کماکان کانون توجه معامله گران اروپایی است؛ هرچند که اختلافات بین طرفین به حدی بالا است که کسی امیدوار به یک توافق زودهنگام نیست. دیوید فراست، مذاکره کننده ارشد انگلیس با ابراز نارضایتی از پیشرفت اندک حاصل شده در مذاکرات گفته است اتحادیه اروپا باید در مواضع خود تغییرات اساسی دهد. از سوی دیگر نیز میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا روند مذاکرات برگزیت را مایوس کننده دانسته و گفته است که اروپا حاضر به قربانی کردن منافع خود به خاطر اقتصاد انگلیس نیست.

با این حال بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس به همتای ایرلندی خود گفته که حصول توافق بین دو طرف را کماکان ممکن می داند.

ازسوی دیگر انگلیس به تازگی از نظام تعرفه ای جدید خود برای دوران پسابرگزیت رونمایی کرده است و این مساله می تواند بیانگر جدی بودن انگلیس بر پیشبرد الگوی مدنظر خود و کمرنگ تر شدن احتمال توافق با اتحادیه اروپا بر سر مسائل گمرگی باشد.

اگر لندن و بروکسل تا پایان امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهد کرد و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف همچنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آن را تمدید کنند. از سوی دیگر انگلیس مذاکره برای امضای پیمان تجارت آزاد را با آمریکا، نروژ و استرالیا نیز آغاز کرده است.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی 100» بورس لندن با 81/ 1 درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح 26/ 5906 واحد بسته شد. شاخص «دکس 30» بورس فرانکفورت در آلمان با افت 62/ 1 درصدی و ایستادن در سطح 10 هزار و 46/ 886 واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک 40» بورس پاریس با ریزش 60/ 1 درصدی در سطح 45/ 4374 واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس 35» 18/ 1 درصد پایین رفت و به 90/ 6606 واحد رسید.

بورس های آسیایی: در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیکی 225» بورس توکیو ژاپن با افت 8/ 0 درصدی تا سطح 20 هزار و 16/ 388 واحدی پایین رفت. شاخص «هنگ سنگ» بورس هنگ کنگ 56/ 5 درصد پایین رفت و در سطح 22 هزار و 21/ 885 واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» افت 29/ 2  درصدی را تجربه کرد و در سطح 06/ 3824 واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس 200» بورس سیدنی با 96/ 0 درصد ریزش و ایستادن در سطح 5497 واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود.

نفت: در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدییت» با 46/ 6 درصد کاهش به 73/ 31 دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش 16/ 5 درصدی به ازای 20/ 34 دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره: همچنین در بازار فلزات گرانبها، بهای هر اونس طلا با افزایش 47/ 0 درصدی نسبت به روز قبل در سطح 03/ 1735 دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود 21/ 0 درصدی به ازای 40/ 17 دلار مبادله شد.

متوسط نرخ تورم در منطقه یورو

متوسط نرخ تورم در سطح منطقه یورو و اتحادیه اروپا کاهش یافت.

به گزارش «ایسنا» به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در 19 کشور عضو منطقه یورو در 12ماه منتهی به آوریل با 4/ 0 درصد کاهش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به 3/ 0 درصد رسید که 4/ 1 درصد کمتر از تورم ثبت شده در دوره مشابه سال قبل محسوب می شود. همچنین متوسط نرخ تورم در 12 ماه منتهی به آوریل در 27 کشور عضو اتحادیه اروپا 7/ 0 درصد اندازه گیری شده که 5/ 0 درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است. این تورم همچنین 2/ 1 درصد کمتر از تورم ثبت شده در دوره زمانی مشابه سال قبل است.

در ماه آوریل، بخش الکل و تنباکو با تورم 67/ 0 درصدی پیشتاز گروه های مختلف بوده است و خدمات با 52/ 0 درصد در رده بعدی قرار دارد. از سوی دیگر انرژی با تورم صفر درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم ماه آوریل داشته است. تورم کالاهای صنعتی نیز طی این مدت 09/ 0 درصد بوده است.

بانک مرکزی اروپا برای پیشبرد اهداف خود دستیابی به تورم دو درصدی را هدف گذاری کرده و باقی ماندن تورم در چنین سطحی کار کریستین لاگارد، رئیس جدید این بانک را دشوار خواهد ساخت. قرار است بانک مرکزی اروپا در هر ماه 20 میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی را خریداری کند تا راه را برای تقویت رشد اقتصادی در سطح منطقه یورو هموار کند. این بسته فراتر از حد انتظار، احتمالا بانک های مرکزی ژاپن و آمریکا را نیز مجبور خواهد کرد که سیاست های مشابهی را در پیش گیرند.

در بین کشورهای عضو منطقه یورو، بالاترین تورم مربوط به جمهوری چک با 2/ 3 درصد بوده است و پس از این کشور نیز لهستان با 9/ 2 درصد و مجارستان با 5/ 2 درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم ثبت شده مربوط به اسلوونی با منفی 3/ 1 درصد بوده است و پس از این کشور، قبرس با منفی 2/ 1 درصد و یونان و استونی با منفی 9/ 0 درصد قرار دارند.

در بین دیگر کشورهای اروپایی نیز نرخ تورم آلمان 8/ 0 درصد، فرانسه 4/ 0 درصد، اتریش 5/ 1 درصد، اسپانیا منفی 7/ 0 و هلند یک درصد اندازه گیری شده است. در بین کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز نرخ تورم انگلیس 8/ 0 درصد، سوئیس منفی یک درصد و نروژ 6/ 0 درصد اندازه گیری شده است.

منطقه یورو شامل 19 کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای 27 عضو است که شامل 19 کشور عضو منطقه یورو به علاوه بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

بسته 14 میلیارد دلاری سوئیس برای بیکاران کرونایی

ایسنا : دولت سوئیس از تخصیص یک بسته حمایتی دیگر به افراد بیکار شده بر اثر کرونا خبر داد.

به گزارش رویترز، دولت سوئیس اعلام کرد برای تامین مالی مربوط به بیمه بیکاری افرادی که بر اثر شیوع کرونا در این کشور شغل خود را از دست داده اند 2/ 14 میلیارد فرانک (3/ 14 میلیارد دلار) اعتبار دیگر در نظر می گیرد. شمار افراد متقاضی دریافت مزایای بیکاری در سوئیس در نتیجه شیوع کرونا به طرز کم سابقه ای افزایش یافته  و این مساله کار شرکت های بیمه گر را دشوار کرده است.

طبق اعلام دولت سوئیس، حمایت های مالی جدید هم شامل شاغلان استخدامی و هم افراد خوداشتغال خواهد شد؛ اما در این مرحله اعتبارات تنها برای کسانی هزینه خواهد شد که درخواست خود را تا پیش از پایان ماه مه ثبت کرده باشند و برای دریافت مزایا پس از این تاریخ باید درخواست جدید ثبت شود.

 تا پایان ماه آوریل امسال نرخ بیکاری در سوئیس به 3/ 3 درصد افزایش پیدا کرده است که نسبت به ماه قبل آن 7/ 0 درصد بیشتر بوده و بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور از مارس سال 2017 تاکنون محسوب می شود.

همچنین مرکز آمار هلند اعلام کرد شمار بیکاران این کشور تا پایان ماه آوریل با 41 هزار نفر افزایش به 314 هزار نفر رسید تا به این ترتیب نرخ بیکاری با 5/ 0 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به سطح 4/ 3 درصدی برسد که بیشترین نرخ بیکاری این کشور از نوامبر سال قبل تاکنون محسوب می شود.

طی این مدت شمار شاغلان هلندی 160 هزار نفر کمتر شده و به 8 میلیون و 880 هزار نفر رسیده است. نرخ مشارکت نیز که نسبت جمعیت شاغل در بازه سنی 15 تا 64 سال را اندازه می گیرد به 3/ 70درصد کاهش پیدا کرده که 9/ 0 درصد کمتر از رقم ثبت شده برای ماه قبل بوده است. متوسط نرخ بیکاری هلند در بازه زمانی 2003 تا 2020 معادل 18/ 5 درصد بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به فوریه 2014 با 9/ 7 درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به مارس 2020 با 2/ 3 درصد بوده است.