آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
بورس کالا
۱۵

خبر

حذف رانت و انحصار در بازارها به کمک بورس کالا

قیمت دستوری حاصلی جز رانت ندارد

فریال مستوفی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تمرکز معاملات کالاها در بورس کالای ایران به معنای تعدیل ساختاری و آزادی اقتصادی و حرکت به سمت اقتصاد بازار محور است به طوری که مکانیزم بورس کالا می تواند باعث حذف رانت و انحصار در حوزه مبادلات کالا و کلیت اقتصاد شود.فریال مستوفی در گفت وگو با «کالاخبر» اظهار کرد: واقعی شدن قیمت ها و لزوم کنار رفتن واسطه ها از بازارها معضلی است که متاسفانه در کشور شاهد آن هستیم و فعالان اقتصادی از این موضوع بسیار دلخور و دلگیر هستند زیرا امروز سود اصلی نصیب واسطه ها می شود در صورتی که زحمت کار به عهده تولیدکنندگان است.

وی افزود: این در حالی است که می توان با افزایش جذابیت بازارهای مالی بورس کالا همچون قراردادهای آتی و گواهی سپرده کالایی، واسطه ها را به سمت این بازارها سوق داد تا تولید کشور و محصولات مهم و اساسی از ورود واسطه ها در امان باشد.وی به کارکردهای بورس کالا در اقتصاد اشاره کرد و ادامه داد: هدف اصلی از راه اندازی بورس کالای ایران، اصلاح ساختارهای سنتی در اقتصاد و اجرای سیاست های خصوصی سازی و آزادی اقتصادی بوده است، به طوری که می توان گفت با تاسیس این بورس حرکت به سمت اقتصاد بازار محور در ایران آغاز شد.وی تاکید کرد: بنابراین بورس کالا مصداق تعدیل ساختاری، سیاست های خصوصی سازی و آزادی اقتصادی و حرکت به سمت اقتصاد بازار محور است زیرا این بورس می تواند ایجاد شفافیت کرده و باعث حذف رانت و انحصار در حوزه مبادلات کالا شود.این فعال اقتصادی تصریح کرد: از دیگر مسائلی که در این سال ها برای اقتصاد و تولید کشور معضل ایجاد کرده، قیمت های دستوری است این در حالی است که اصولا در علم اقتصاد قیمت باید توسط عرضه و تقاضا مشخص شود چون اگر نرخ دستوری باشد، دردسرهای زیادی از جمله رانت در بخش های دیگر به وجود می آورد.وی در پایان تاکید کرد: به اعتقاد من اگر عمده محصولات در بورس کالا عرضه شود، امکان مانیتورینگ(رصد لحظه ای) مبادلات برای همه ایجاد می شود و بسیاری از مشکلات کنونی خاتمه می یابد.

پتروشیمیایی ها رو به رشد

ویکی شیمی : امیدواری بازار به رونق در خردادماه در پی افزایش قیمت ها و حجم معاملات را شاهد هستیم. بررسی بازار جهانی در ابتدای هفته نشان می دهد اکثر مواد روند صعودی داشته و این امر تاثیر خود را در روز یکشنبه گذشته بر قیمت پایه مواد در داخل کشور گذاشته و باعث افزایش بهای آنها شده است. معاملات نیز در این چند هفته روند صعودی داشته است. آنچه از بررسی بازار به نظر می رسد این است که بازار در هفته های آتی نیز این روند را ادامه دهد.برای ارزیابی بیشتر بازار پیش رو به گفت وگو با محمدحسین طهمورثی معامله گر بازار کالا پرداختیم.او در ابتدای گفت وگو عنوان کرد: سه عامل مهم بر بازار مواد اولیه در بورس کالا تاثیر می گذارد. عامل اول بهای نفت است.

 بهای نفت بر قیمت جهانی مواد اولیه تاثیرگذار است و به تبع آن بر بازار ما نیز هم به لحاظ قیمت پایه و هم از لحاظ جو روانی که بر بازار دارد، اثرگذار خواهد بود. در حقیقت تصور اینکه قیمت نفت در حال افزایش است، خریداران را به خرید ترغیب می‎کند. چه کسانی که سفته بازی روی کالاها دارند و چه کسانی که مصرف کننده نهایی در این مورد هستند.در این راستا در هفته گذشته، بازار نفت مقدار کمی افزایشی بوده و در اکثر روزهای هفته ثبات داشته است.وی ادامه داد: عامل دوم در حال حاضر بحث کرونا است. در این چند هفته گذشته کرونا تقریبا کنترل شده است و در نتیجه کارخانه ها به تدریج در داخل و خارج کشور به روال عادی خود برمی گردند. همچنین شرایط صادرات و واردات نیز روند بهتری داشته که این مورد نیز به نوبه خود تاثیرگذار خواهد بود.عامل تاثیرگذار بعدی نوسان نرخ است. به طوری که به عنوان مثال، دلار در ابتدای هفته تقریبا هزار تومان افزایش بها داشته است. معمولا خریداران بازار پتروشیمی نگاهی به نرخ ارز بازار آزاد دارند و علت آن نیز این است که آنها محصولات خود را در بازار آزاد می فروشند و با وجود صادرات و استفاده از ارز نیمایی، مبنای خود را بر ارز آزاد می گذارند که این نیز باعث افزایشی بودن قیمت مواد در بورس می شود.

موسسه فیچ : سنگ آهن امسال بازار خوبی خواهد داشت

پایگاه خبری فولاد ایران : موسسه اعتبارسنجی فیچ در گزارش اخیر خود پیش بینی متوسط قیمت سنگ آهن برای سال 2020 را 85 دلار در هر تن برآورد کرده است. در حالی که شیوع ویروس کرونا قیمت سایر فلزات را کاهش داده ولی قیمت سنگ آهن در رونق بوده است.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی mining، متوسط قیمت سنگ آهن در سال 2019 حدود 4/ 90 دلار در هر تن بوده و در سال 2020 نیز تاکنون به طور میانگین 5/ 83 دلار بوده است. موسسه فیچ انتظار دارد در نیمه دوم سال شاهد رشد قیمت های بیشتری در بازار این ماده اولیه باشیم. چون رشد بیشتر تولید فولاد از بازار سنگ آهن حمایت می کند.البته از طرفی برآوردهای تولید سنگ آهن دنیا کاهش داشته و میزان رشد تولید سنگ آهن سال جاری 8/ 0 درصد برآورد شده در حالی که سال قبل 7/ 4 درصد بهبود سالانه داشت. تعطیلی های اجباری در کانادا، آفریقای جنوبی، پرو و هند و بارش های فصلی در استرالیا و برزیل تولید نیمه نخست سال 2020 را پایین آورده است.ولی انتظار می رود افزایش تولید فولاد در نیمه دوم سال از تقاضا و قیمت سنگ آهن حمایت کند. در سه ماه اول سال جاری تولید فولاد چین رشد 6/ 3 درصدی داشته که البته در مدت مشابه سال قبل 7/ 7 درصد بود. انتظار می رود تا پایان سال رشد تولید بهبود یافته و به میانگین 5 درصد برای سال 2020 برسد. ولی تقاضای فولاد اروپا در سه ماه دوم سال کمتر خواهد شد و اگر شیوع کرونا شدت گیرد تقاضای سنگ آهن را پایین می آورد.

  نگرانی های کرونایی از بازار سنگ آهن حمایت می کند

طبق گزارش اخیر کومرز بانک، پس از کاهش محدودیت های ناشی از شیوع کرونا در چین، تولید فولاد این کشور بهبود داشته و در سطح بالاست و در نتیحه از قیمت سنگ آهن نیز حمایت کرده است. البته نگرانی از محدودیت عرضه برزیل نیز به رشد قیمت سنگ آهن کمک کرده است. نگرانی از محدودیت عرضه به دلیل پاندمی کرونا هم تمایل به خرید سنگ آهن را بیشتر کرده است.

به گزارش platts؛ به طوری که قیمت در حال حاضر در بالاترین سطح از ژانویه سال جاری تاکنون است. این موسسه سرمایه گذاری معتقد است شاید مرکز فراگیری کرونا به آمریکای جنوبی منتقل شده است. در حالی که دو ماه اخیر تعطیلی های کارخانه های فولادسازی، معادن سنگ آهن و زغال سنگ در اروپا، آفریقای جنوبی، هند و آمریکای شمالی جدی بوده است. حال تعداد مبتلایان به کووید-19 در برزیل که بزرگ ترین صادرکننده سنگ آهن دنیاست به شدت رو به افزایش است. اگر قرنطینه و تعطیلی ها جدی شود نگرانی از کاهش عرضه سنگ آهن مطرح است. کاهش تولید برزیل با توجه به تولید بالای فولاد در چین ممکن است مشکل ساز شود.

مروری بر تامین مالی 10هزار میلیاردی از بورس کالا مزایای انتشار اوراق سلف موازی استاندارد چیست؟

مرحله اول عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد ورق نورد گرم هفته گذشته در بورس کالا در حالی انجام شد که در استقبال سرمایه گذاران بیش از 19 میلیون و 299 هزار اوراق به ارزشی حدود 10 هزار میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. به همین بهانه، «کالاخبر» در این گزارش به مزایای این اوراق برای تامین مالی صنایع می پردازد.اوراق سلف موازی استاندارد ابزار تامین مالی است که بر مبنای قرارداد سلف منتشر می شود و براساس آن عرضه کننده مقدار معینی از دارایی پایه را مطابق مشخصات قرارداد سلف استاندارد در ازای بهای نقد به فروش می رساند تا در دوره تحویل به خریدار تسلیم کند. دارنده اوراق می تواند معادل دارایی پایه خریداری شده را طی قرارداد سلف موازی استاندارد به فروش رساند، یا در سررسید با شرایط از پیش تعیین شده تسویه نقدی کند یا در دوره تحویل اقدام به دریافت فیزیکی دارایی کند.

از ویژگی های مهم این ابزار می توان به دوره عمر آن اشاره کرد؛ به طوری که دوره عمر اوراق به طور معمول بین یک تا 2 سال است و طی دوره عمر اوراق، سود به دارندگان اوراق پرداخت نمی شود و اصل و سود اوراق در انتهای دوره به صورت یکجا بازپرداخت می شود. اوراق مذکور دارای حداقل سود تضمین شده هستند که این سود براساس رشد قیمت دارایی (کالا) پایه تا سقف مشخصی می تواند رشد کند. قراردادهای سلف یکی از قراردادهای اصلی در بازارهای سنتی و مدرن بوده که مطابق با آن، کل ثمن خرید توسط خریدار در ابتدا پرداخت و کالا در سررسید معین از فروشنده تحویل می شود. به این ترتیب فروشنده قبل از اینکه محصول مورد انتظار خریدار را تولید کند، کل وجه آن را دریافت کرده و نه تنها از وجود خریدار برای محموله های تولیدی خود اطمینان می یابد، بلکه منابع مالی مورد نیاز نیز تامین می شود. این روش تامین مالی به دلیل نداشتن محدودیت ها و شرایط دشوار تامین مالی از روش هایی مانند استقراض از بانک ها، انتشار اوراق دیگر و... همواره مورد نظر بسیاری از فعالان اقتصادی بوده است.در حقیقت سلف موازی استاندارد علاوه بر تامین مالی تولیدکننده، در اوراق بهادار مبتنی بر کالا نیز به عنوان نوعی سرمایه گذاری تلقی می شود. در سلف موازی به نسبت سایر روش ها، قدرت نقدشوندگی بالاتر رفته و تراکنش مالی بیشتری در آن صورت می پذیرد و از طرفی ریسک آن کمتر شده است. قرارداد سلف موازی دارای مزایای متفاوتی است که از جمله آن می توان به امکان کشف قیمت به صورت لحظه ای و روزانه برای کالاها اشاره کرد، یعنی همواره قیمت کالاها براساس خرید و فروش اوراق مشخص هستند و در نتیجه قیمت ها شفاف تر هستند. ضمن اینکه قرارداد سلف موازی به خوبی ریسک را پوشش می دهد و در این زمینه بهتر از قرارداد سلف عمل می کنند، زیرا اجازه تغییر وضعیت را به خریدار می دهد. به عنوان مثال یک خریدار پس از مدتی و قبل از سررسید، دیگر نیازی به کالا ندارد و می تواند در بازار ثانویه قرارداد خود را با قیمتی مناسب به فروش رساند. این موضوع علاوه بر اینکه از ریسک می کاهد، قدرت نقدشوندگی را نیز بالا می برد که از دیگر مزیت های قراردادهای سلف موازی است. همان طور که در این گزارش بیان شد سلف موازی همان قرارداد سلف است که محدودیت های معاملات سلف مرتفع شده و در آن اجازه فروش قرارداد به شخص ثالث در بازار ثانویه داده شده است. همین یک نکته توانسته مزایای مختلفی را برای خرید آن حاصل کند و رغبت سرمایه گذاری در آن را بیشتر و بیشتر کند.