آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

ممنوعیت ترانزیت فرآورده های نفتی تا پایان سال

تسنیم : هیات دولت در جلسه 28 اردیبهشت ماه خود ترانزیت بنزین، گازوئیل و هیدروکربورهای مشابه از ایران به کشورهای همسایه را تا پایان سال جاری ممنوع اعلام کرد.

متن این ابلاغیه که به امضای معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری رسیده است به این شرح است:

«هیات وزیران به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد ماده (125) قانون امور گمرکی - مصوب 1390- تصویب کرد که بر این اساس ترانزیت بنزین، نفت گاز و هیدروکربورهای مشابه (موضوع تعرفه شماره 271012) از قلمرو جمهوری اسلامی ایران به کشورهای همسایه تا پایان سال 99 ممنوع است. محموله های موجود در بنادر و گمرکات جنوبی کشور نیز مشمول این تصویب نامه می شوند.»

سهم 8/ 1 درصدی یارانه بنزین از تولید ناخالص داخلی

ایرنا : آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نشان می دهد 13 درصد از تولید ناخالص داخلی صرف پرداخت یارانه انرژی به فرآورده های نفتی شده که در این میان سهم بنزین از این یارانه، 8/ 1 درصد است.

سال گذشته سخنگوی دولت زبان به شکایت از پرداخت یارانه انرژی گشود و گفت ایران با پرداخت 69 میلیارد دلار یارانه انرژی، رتبه اول پرداخت یارانه انرژی در جهان را دارد. علی ربیعی تاکید کرد از این میزان، 6/ 26 میلیارد دلار به یارانه فرآورده های نفتی اختصاص داشته و گاز طبیعی با 26 میلیارد دلار و سپس برق با 6/ 16 میلیارد دلار یارانه، در رده های بعدی قرار دارند. پیش از این نیز البته آمارهای مختلفی از پرداخت یارانه انرژی در ایران به گوش می رسید. ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین یارانه را پرداخت می کند که شامل یارانه های مختلف از یارانه نان گرفته تا یارانه انرژی می شود.

آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نشان می دهد دولت های مختلف از سال 1380 تا 1394 در مجموع بیش از 860 میلیارد دلار یارانه به فرآورده های نفتی داده اند که با مقایسه تولید ناخالص داخلی که سالانه معادل 450 میلیارد دلار است هزینه بسیار بالا و گزافی به شمار می رود. یعنی طی 14 سال به اندازه 2 سال تولید ناخالص داخلی کشور صرف یارانه انرژی شده است. به عبارتی یک هفتم تولید ناخالص داخلی کشور صرف پرداخت یارانه انرژی به فرآورده های نفتی می شود. در این میان سهم بنزین از یارانه داده شده 120 میلیارد دلار است که از سهم 14 درصدی این فرآورده در دریافت یارانه انرژی حکایت دارد.

رقابت شدید عراق و عربستان بر سر مشتری نفتی قدیمی ایران

ایسنا : آمار شرکت کپلر نشان داد که عربستان سعودی در آوریل 084/ 1 میلیون بشکه نفت در روز به هند صادر کرد و عراق را که 760 هزار بشکه در روز صادرات داشت، مغلوب کرد و به جایگاه صادرکننده شماره یک نفت به هند دست یافت. عراق از سال 2017 پس از تحریم نفت ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا، به صادرکننده بزرگ نفت به هند تبدیل شد.

این کشور در مارس 969 هزار بشکه در روز و عربستان سعودی 716 هزار بشکه در روز نفت به هند صادر کرده بود. ثامر غضبان، وزیر نفت سابق عراق در آوریل گفته بود که این کشور برای عرضه نفت به هند به دلیل قرنطینه و تقاضای کمتر از سوی این کشور دچار مشکل شده است. به گفته تام کنیسون، تحلیلگر نفتی خاورمیانه در شرکت FGE Energy، شرکت بازاریابی نفت دولتی عراق (سومو) ناچار خواهد بود قیمت فروش نفت سبک و سنگین بصره در ژوئن به مقصد آسیا را به میزان کمتری از قیمت های فروش عربستان سعودی عرضه کند. همچنین پالایشگاه های هندی ممکن است بین 50 تا 70 درصد از نفتی را که بر اساس قراردادشان قرار بود در ژوئن دریافت کنند، تحویل بگیرند که به معنای دشوارتر شدن رقابت میان دو صادرکننده خاورمیانه ای خواهد بود. شرکت سومو قیمت فروش رسمی نفت برای تحویل در آوریل به مقصد آسیا را در رقابت با کاهش قیمت نفت عربستان سعودی، کاهش داد. عربستان سعودی تلاش کرده است برتری خود در بازار هند را با مجموعه قراردادهایی نظیر توافق اولیه برای خرید 20 درصد سهام در کسب و کار نفت و مواد شیمیایی شرکت ریلاینس اینداستریز و ساخت یک پالایشگاه به ظرفیت 2/ 1 میلیون بشکه در روز با شراکت شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) دوباره کسب کند.

 دولت های نفتی فقیر در معرض خطر ورشکستگی

ایسنا : برخی از فقیرترین کشورهای تولیدکننده نفت در جهان به دلیل سقوط قیمت نفت، در بازپرداخت میلیاردها دلار وام هایی که از شرکت های بازرگانی کالا تحت توافق نفت در برابر پول دریافت کرده اند، تاخیر پیدا کرده اند که ممکن است آنها را در معرض ورشکستگی قرار دهد. در توافق های پیش پرداخت، شرکت های بازرگانی از قبل به یک کشور پول می دهند و در قبال وام خود، نفت دریافت می کنند. این شیوه به عنوان راهی برای تامین منابع در میان برخی کشورهای آفریقا و خاورمیانه مرسوم بوده است.

اما این شیوه جنجال برانگیز بوده و در برخی موارد منبع بدهی غیرشفافی ایجاد کرده که بازپرداخت آنها در زمان سقوط قیمت های نفت برای دولت ها دشوار می شود. طبق اسنادی که توسط بلومبرگ مشاهده شده، دولت منطقه ای کردستان عراق اکنون برای بازپرداخت 500 میلیون دلار وام شرکت گلنکور با مشکل روبه رو شده است. شرکت های گلنکور و ترافیگورا همچنین سرگرم مذاکره برای تغییر شرایط قرارداد وام های نفت در برابر پول به ارزش 5/ 1 میلیارد دلار با جمهوری کنگو هستند. چاد نیز که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، از بندی در قرارداد نفت در برابر پول به ارزش بیش از یک میلیارد دلار برای کاهش پرداخت استفاده می کند. سازمان غیردولتی «گلوبال ویتنس» این وام ها را شرط بندی روی آینده قیمت نفت خوانده و به کشورها هشدار داده است که ممکن است دولت ها و نسل های آینده آنها مجبور شوند بهره این وام ها را بپردازند. بر اساس گزارش بلومبرگ، از آنجا که این وام ها با محموله های نفت پرداخت می شوند هنگامی که قیمت های بازار سقوط می کند، دولت ها ناچارند بشکه های بیشتری را برای پرداخت بدهی خود تحویل دهند. در بدترین وضعیت مانند سال 2016 برای چاد، ممکن است یک کشور مجبور شود کل تولید نفت خود را به بازپرداخت وام اختصاص دهد.

نصب جکت نخستین سکوی فاز 11 پارس جنوبی

ایسنا : عملیات نصب پایه نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی در موقعیت مخزنی بلوک B این فاز (11B) از طریق ارتباط زنده ویدیویی حسن روحانی رئیس جمهور با علیرضا مسعودی مدیرعامل شرکت پتروپارس در موقعیت مخزنی این فاز پنجشنبه، یکم خردادماه به طور رسمی آغاز شد.

در این ارتباط زنده، بیژن زنگنه، وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد صنعت نفت، رئیس جمهوری را همراهی کردند. وزیر نفت در این ارتباط زنده از طریق ویدیوکنفرانس، متوقف نشدن روند توسعه صنعت نفت در زمان تحریم ها را پیام توسعه این طرح برشمرد و گفت: به خواست ملت که برداشت متناسب با سهم خود از میدان مشترک گازی پارس جنوبی بود، رسیدیم و برداشت از پارس جنوبی به اندازه ای رسید که استحقاق طبیعی ما بود. وی با اشاره به پایان فعالیت های دریایی این میدان طی سال 99، افزود: طرح های توسعه ای پارس جنوبی در حالی اجرا شد که با گرفتاری های مالی روبه رو بودیم و قیمت های پایین نفت را تحمل کردیم. بنا بر اعلام وزارت نفت، مطابق برنامه ریزی انجام شده، ابتدا برنامه حفاری پنج حلقه چاه در موقعیت سکوی 11B برای تولید روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز در دستور کار قرار دارد و انتظار می رود تولید اولیه از این سکو تا ابتدای سال آینده محقق شود. به این ترتیب، با توجه به تخلیه طبیعی مخزن و مقدار گاز قابل تولید از بلوک C فاز 12، سکوی یک میلیارد فوت مکعبی این موقعیت به محل بلوک 11B و روی جکت انتقال داده می شود تا بلافاصله تولید اولیه از فاز 11 آغاز و به سرعت به ظرفیت کامل برسد.

زنگنه: در تولید گاز در پارس جنوبی از قطر جلوتر هستیم

وزیر نفت گفت: ایران در برداشت روزانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از قطر جلوتر است. بیژن زنگنه درباره این موضوع که پایان بخش دریایی پارس جنوبی به چه معناست، اظهار کرد: بدان معناست که تمام سکوهای این میدان مشترک گازی نصب و تمام خطوطی که گاز را از دریا و سکوها به خشکی می آورند، عملیاتی شده است. وی با بیان اینکه با تکمیل 27 فاز متعارف پارس جنوبی حدود 800 میلیون مترمکعب گاز ترش از این میدان قابل برداشت است، افزود: این گاز پس از ارسال به پالایشگاه و شیرین سازی به شبکه سراسری تزریق می شود و همچنین بخشی ازآن به عنوان خوراک پتروشیمی استفاده می شود. وزیر نفت درباره مقدار برداشت ایران و قطر از این میدان مشترک هم اظهار کرد: ایران هم اکنون روزانه 700 میلیون مترمکعب گاز از این میدان مشترک برداشت می کند که تا پایان سال 50 میلیون مترمکعب به این مقدار افزوده می شود. زنگنه اظهار کرد: همیشه گفتم ما خیلی برنامه های تحریم شکنی را نمی گوییم. تلاشمان این است کارهایمان را انجام دهیم و با تمام قدرت و احساس مسوولیت در مقابل دشمنی که ظالمانه و غیرقانونی به حقوق ما تجاوز کرده، ایستاده ایم.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه ما از تمام امکاناتمان برای صادرات نفت، فرآورده های نفتی و صادرات محصولات پتروشیمی استفاده می کنیم و در این زمینه کوتاهی نخواهیم کرد و کارمان را با قدرت انجام می دهیم، تصریح کرد: اجازه بدهید بیشتر از این در این باره توضیح ندهم، زیرا فقط ملت ایران حرف های مرا نمی شنوند و دشمنان هم می شنوند.

افت رشد اقتصادی روسیه به دلیل کرونا و نفت ارزان

تسنیم : وزیر اقتصاد روسیه گفت اقتصاد این کشور 5 درصد در سال 2020 کوچک می شود و ارزش روبل در بحبوحه همه گیری ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت همچنان پایین می ماند. به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت اقتصاد روسیه که در حال بررسی دورنمای سه ساله این کشور است، تغییرات قابل ملاحظه ای در دورنمای سال جاری میلادی نسبت به پیش بینی قبلی خود قبل از همه گیری ویروس کرونا ایجاد کرده است.

این وزارتخانه در ماه فوریه، قبل از سقوط قیمت نفت -اصلی ترین صادرات روسیه- و اعمال تعطیلی های گسترده پیش بینی کرده بود رشد اقتصادی این کشور در سال جاری میلادی 9/ 1 درصد باشد و حالا انتظار کاهش رشد اقتصادی در سال جاری و یک رشد 8/ 2 درصدی را در سال 2021 دارد. ماکسیم رشتنیکوف، وزیر اقتصاد روسیه گفت: «همه گیری ویروس کرونا پیامدهای ساختاری بلندمدتی خواهد داشت.» تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه به 317.554 نفر رسیده است که رتبه دوم را در دنیا دارد. وزارت اقتصاد روسیه حالا انتظار دارد متوسط قیمت نفت خام اورال این کشور در سال جاری میلادی 10/ 31 دلار در هر بشکه باشد؛ یعنی کمتر از 70/ 57 دلاری که چند ماه پیش تخمین می زد. رشتنیکوف گفت: «نفت خام اورال که در روز پنج شنبه حدود 80/ 35 دلار در هر بشکه معامله شد، تا پایان سال 2020 به خاطر ذخایر بالای نفت دنیا، تنها به حدود 40 دلار در هر بشکه می رسد.» پیش بینی می شود تولید صنعتی در سال 2020، 4/ 5 درصد کاهش داشته باشد و سرمایه گذاری 12 درصد پایین بیاید. پیش بینی های قبلی رشد 3/ 2 و 9/ 4 درصدی را نشان می دهد.  انتظار می رود درآمد واقعی مردم 8/ 3 درصد کم شود. در حالی که قبلا افزایش 9/ 1 درصدی برای آن پیش بینی می شد. نرخ بیکاری هم تا 7/ 5 درصد افزایش می یابد که نتیجه بدتر شدن استانداردهای زندگی مردم در روسیه است. پیش بینی می شود ارزش روبل در برابر دلار در سال جاری میلادی به طور متوسط 6/ 72 باشد، درحالی که قبلا 9/ 63 تخمین زده می شد. انتظار می رود ارزش روبل در 2021 تا 7/ 74 کاهش یابد.