آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
دنیا
۴

خبر

بزرگ ترین جنگ قدرت در دولت بشار اسد

بی بی سی : دولت سوریه با افزایش فشارها روی رامی مخلوف، یکی از ثروتمندترین سرمایه داران سوریه و پسردایی بشار اسد، رئیس جمهور، دستور توقیف دارایی های او را صادر کرده است. سندی در فضای مجازی دست به دست می شود که نشان می دهد وزیر دارایی سوریه دستور توقیف اموال مخلوف، همسر و فرزندان او را امضا کرده است. در این سند دولتی که خبرگزاری رویترز هم نسخه ای از آن را دیده، توقیف اموال مخلوف، به عنوان اقدامی «احتیاطی» در نظر گرفته شده که هدف از آن تضمین بازپرداخت مبالغی است که مخلوف و شرکت مخابراتی اش به دولت بدهکار هستند.

رامی مخلوف که زمانی از نزدیک ترین افراد در حلقه اطرافیان بشار اسد بود و به عنوان «میلیاردر سوری» شناخته می شد، در ماه های گذشته از سوی دولت اسد به شدت تحت فشار قرار گرفته تا مالیات و بدهی های شرکت هایش را پرداخت کند. دولت می گوید شرکت سیریاتل ده ها میلیون دلار بدهکار است و باید در اسرع وقت این بدهی ها را تسویه کند. رامی مخلوف، برادرزاده انیسه مخلوف، همسر حافظ اسد، رئیس جمهور پیشین سوریه و پدر بشار است. بسیاری او را روشن ترین نماد رانت خواری و فسادی می دانند که سال ها قبل از جنگ داخلی سوریه و همزمان با شروع خصوصی سازی در این کشور رشد کرد. وفاداری و حمایت های او از 20 سال پیش که بشار اسد جانشین پدر شد، زبانزد بوده و تا جایی پیش رفته که او را در فهرست تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا جا داده است. اما رابطه رامی مخلوف با بشار و دسترسی او به همبازی دوران کودکی اش به جایی رسید که برای درخواست کمک از رئیس جمهور به شبکه های اجتماعی رو آورد. مخلوف از حدود سه هفته پیش در چند پیام ویدئویی در فیس بوک تلاش کرد توجه رئیس جمهور را به خود جلب کند و راهی برای بیرون آمدن از مخمصه ای که دچار آن شده پیدا کند. او در یک ویدئو با لحنی گله مند از «حلقه مقام هایی» شکایت کرد که او را از چشم پسرعمه اش انداخته اند و در ویدئویی دیگر خبر از دستگیری کارکنان شرکت هایش داد و گفت که از خود او هم خواسته اند ریاست و مدیریت شرکت ها را تحویل دهد. رامی مخلوف در یکی از این ویدئوها درباره دستگیری کارمندانش خطاب به پسرعمه و دوست قدیمی اش گفت: «آقای رئیس جمهور، نیروهای امنیتی حمله به آزادی مردم را شروع کرده اند. اینها حامیان وفادار شما هستند.» او همچنین نامه ای منتشر کرد و در آن اتهامات وزارت ارتباطات سوریه را درباره پرداخت نشدن بدهی هایش بابت مجوزهایی که در سال های گذشته گرفته رد کرد. رسانه ها این ماجرا را «بزرگ ترین جنگ قدرت» در داخل حکومت خانوادگی اسد از زمان به قدرت رسیدن بشار در سال 2000 توصیف کرده اند.

«آسمان باز» مسدود شد

اسپوتنیک : دولت ایالات متحده به بهانه عهدشکنی ها و تخلف های روسیه پس از 18 سال از معاهده نظامی-جاسوسی آسمان های باز خارج می شود. این معاهده سال 1992 در زمان جورج بوش پدر برای شفاف کردن فعالیت های هواپیماهای جاسوسی و نظامی بین آمریکا و روسیه امضا و از 2002 اجرایی شد. حالا که 34 کشور عضو این توافق نامه هستند، دونالد ترامپ اعلام کرده در واکنش به تخلف های روسیه از آن خارج می شود.

معاهده آسمان های باز به کشورهای عضو اجازه می دهد روی سرزمین های یکدیگر پروازهای غیرنظامی جاسوسی و اطلاعاتی انجام دهند. این معاهده با هدف افزایش اعتماد میان کشورهای عضو ناتو با بلوک شرق پس از جنگ سرد طراحی شد، گفته می شود آمریکا پیش از اجرایی کردن تصمیم خود با برخی متحدان اصلی خود مشورت کرده است. معاهده آسمان های باز توافق نامه ای بین 34 کشور جهان درخصوص اجازه پرواز هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده است. این معاهده برای ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشورهای امضاکننده درخصوص کلیه تحرکات و فعالیت های نظامی که ممکن است باعث نگرانی آنها شود، ایجاد شده است. معاهده آسمان های باز یکی از بزرگ ترین تلاش های بین المللی برای هرچه شفاف تر کردن فعالیت های نظامی است. مفهوم اولیه این طرح در سال 1955 توسط دوایت آیزنهاور، رئیس جمهور وقت آمریکا، به شوروی در کنفرانس ژنو ارائه شده بود که با مخالفت روس ها روبه رو شد. بعد از مخالف شوروی، این طرح برای سال ها از دستور کار خارج شد که در نهایت در دوران ریاست جمهوری جورج بوش پدر مجددا در مورد آن بحث شد که منجر به امضای توافق نامه ای در 24 مارس 1992 شد. در نهایت نیز از اول ژانویه 2002 این طرح عملیاتی و اجرا شد. در 6 آوریل 2020؛ در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ ایالات متحده از معاهده آسمان های باز خارج شد.