آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۷
حوادث
۱۱

اخاذی مامور قلابی در شبکه های اجتماعی

شرق: فردی که در شبکه های اجتماعی ضمن معرفی خود به عنوان مامور پلیس، اقدام به اخاذی از شهروندان می کرد، دستگیر شد.

کارشناسان پلیس فتای استان فارس در رصد فضای مجازی، به خصوص شبکه های اجتماعی، به فردی مظنون شدند که با جعل عنوان، خود را پلیس معرفی و اقدام به اخاذی از شهروندان می کرد.

با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، ماموران موفق شدند با اقدامات فنی و اطلاعاتی، در کمترین زمان متهم را شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی او را دستگیر کنند.

متهم با مشاهده ادله پلیس فتا، ضمن اقرار به جرم خود اعتراف کرد: با ترفندهای مختلف در شبکه های اجتماعی و معرفی خود به عنوان مامور نیروی انتظامی، اقدام به جلب اعتماد کاربران می کردم و با گرفتن اطلاعات شخصی و خانوادگی افراد از آنها اخاذی می کردم.

با بررسی های بیشتر مشخص شد که این فرد همچنین در پوشش پلیس به فروشگاه ها و مغازه های مختلف در سطح شهر مراجعه و اقدام به اخاذی از مغازه داران می کرده است.

سرهنگ «حشمت سلیمانی»، رئیس پلیس فتای فارس، با اشاره به اینکه متهم تاکنون مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون ریال از چهار شهروند اخاذی کرده است، هشدار داد: هرگونه جعل یا سوءاستفاده از عناوین دولتی برابر قانون جرم است و افرادی که با تصور پنهان ماندن دست به اقدام مجرمانه می زنند همواره باید آگاه باشند فضای مجازی با حضور کارشناسان سایبری برای آنها محیط امنی نخواهد بود.

سرهنگ «سلیمانی» از عموم مردم خواست تا هشدار های پلیس فتا را جدی گرفته و در صورت مواجهه با موارد مشکوک، موضوع را سریعا از طریق وب سایت به آدرس www.cyberpolice.ir (بخش ارتباطات مردمی) گزارش کنند.