آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
صنعت و معدن
۳

خبر

رشد جهانی انرژی بادی و خورشیدی مقهور کرونا شد

دنیای اقتصاد : آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش جدیدی پیش بینی کرد رشد ظرفیت نیروی بادی و خورشیدی جهانی در سال 2020 به دلیل بحران شیوع ویروس کرونا کمتر از برآورد قبلی خواهد بود. به گزارش «ایسنا» آژانس بین المللی انرژی اکنون انتظار دارد مجموع ظرفیت نیروی بادی و خورشیدی جهانی 143 گیگاوات در سال 2020 رشد کند که 26 گیگاوات کمتر از میزان برآورد شده در گزارش اکتبر این سازمان است و برآورد رشد ظرفیت تقریبا 16 گیگاوات برای خورشیدی و 10 گیگاوات برای بادی کمتر است.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، بحران بیماری کووید-19 به رشد ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی لطمه زده اما آن را متوقف نکرده است. پتانسیل رشد تجدیدپذیرها در اروپا مشمول بزرگ ترین بازبینی قرار گرفته اند و رشد آنها اکنون 22 گیگاوات در مقایسه با 35 گیگاوات در اکتبر پیش بینی می شود.

جیل دیکسون، مدیرعامل شرکت «ویند یوروپ» در مصاحبه با پایگاه خبری «اس اندپی پلاتس» اظهار کرده بود که انتظار دارد امسال 12 گیگاوات ظرفیت بادی جدید اضافه شود که حدود 30 درصد پایین تر از پیش بینی پیش از بحران ویروس کرونا است. آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است در سال آینده رشد نیروی تجدیدپذیر به سطحی که در سال 2019 رسیده بود، بهبود پیدا خواهد کرد. اما با وجود این بهبود پیش بینی شده، مجموع رشد سال های 2020 و 2021 حدود 10 درصد کمتر از میزانی خواهد بود که آژانس بین المللی انرژی پیش از شیوع ویروس کرونا پیش بینی کرده بود زیرا همه بازارها به جز آمریکا تحت تاثیر این بحران قرار گرفته اند و تنها در آمریکا سرمایه گذاران برای تکمیل پروژه ها پیش از اتمام مشوق های مالیاتی شتافته اند.

فاتح بیرول، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اظهار کرد: انعطاف پذیری نیروی تجدیدپذیر در برابر تاثیر بحران کووید-19 خبر خوبی است اما نمی توان به شکل قطعی مطمئن بود. براساس گزارش پلاتس، «اس اندپی گلوبال پلاتس آنالیتیکس» دورنمای رشد انرژی خورشیدی و بادی جهانی را از برآوردی که در فوریه داشت به میزان 12 گیگاوات کاهش داده و اکنون حدود 160 گیگاوات برآورد می کند.

راه اندازی 25 واحد فرآوری مواد معدنی در دستور کار

ایرنا : معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جهش تولید با هدف جلوگیری از خام فروشی، راه اندازی 25 واحد فرآوری مواد معدنی را هدف گذاری کرده ایم. داریوش اسماعیلی بخش معدن و صنایع معدنی را از بخش های مهم و دارای ظرفیت برای تحقق شعار جهش تولید در سال 99 دانست و افزود: بر همین اساس، هدف گذاری افزایش 25 تا 30 درصدی استخراج و بهره برداری و همچنین توسعه صنایع معدنی در این سال در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: تولید در صورتی دوام خواهد آورد که مبنای آن صادرات باشد و برای صادرات هم رقبایی داریم که برای موفقیت در این عرصه باید واحدهای تحقیق و توسعه را در کنار واحدهای تولیدی خود داشته باشیم.

 اسماعیلی افزود: با وجود نیروهای متخصص داخلی و ظرفیت های موجود، زمینه رشد کشور فراهم است. او گفت: با توجه به این مهم که منابع معدنی تجدیدناپذیر هستند و باید برای آینده کشور حفظ شوند، ضرورت دارد تا نحوه برداشت و استفاده از آنها مدیریت شود و برنامه ریزی در این زمینه بر این مبناست که فرآیندهایی همچون استخراج و اکتشاف اصلاح شده و نظام نامه ها و شیوه نامه های جدید در بخش های مختلف معدن تدوین شود. وی با اشاره به استراتژی و اولویت وزارت صمت در جلوگیری از خام فروشی افزود: فرآوری مواد معدنی سبب جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده، تولید و اشتغال بیشتر، رشد و توسعه صنایع پایین دستی، توسعه منطقه ای و جهش تولید خواهد شد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، درخصوص راهکارهای تحقق جهش تولید در این استان نیز گفت: حمایت از تولیدات صادرات محور، برنامه ریزی و تشویق واحدهای صنعتی به تولید محصولات متنوع و برنامه ریزی و ایجاد شرایط برای افزایش ظرفیت و توسعه واحدهایی که محصولاتی با قابلیت رقابت پذیری داخلی و همچنین بازارهای صادراتی دارند و در حال حاضر نیمه فعال هستند از جمله برنامه های این سازمان برای تحقق شعار سال است.

بازفعال سازی 1500 بنگاه کوچک و متوسط در سال 99

ایرنا : معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از برنامه ریزی برای بازفعال سازی یک هزار و 500 بنگاه کوچک و متوسط غیرفعال در سال 99 خبر داد. اصغر مصاحب افزود: مطابق برنامه ریزی انجام شده یک هزار و 200 واحد از این بنگاه ها در داخل سازمان صنایع کوچک و 300 واحد دیگر با نظارت این سازمان، اما توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها بازفعال سازی می شوند.

وی افزود: عمده این واحدها با بهره گیری از خدمات کلینیک های صنعتی و خدمات مشاوره ای بازفعال خواهند شد. این مقام مسوول گفت: بازفعال سازی 88 رشته فعالیتی که بیش از سایر صنایع در شرکت شهرک های صنعتی استان ها فعالند، مدنظر است. به گفته مصاحب، برای سال 98 بازفعال سازی یک هزار و 334 واحد برنامه ریزی شده بود، اما با وجود افت محسوس فعالیت ها در یک ماه پایانی پارسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، توانستیم به رقمی بیش از رقم برنامه ریزی شده یعنی هزار و 444 واحد دست یابیم.

وی همچنین درخصوص ارتقای صادرات بنگاه های کوچک و متوسط، از طرحی خبر داد که هفته گذشته در مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه شد که در آن قرار است از مشوق های صادراتی برای توسعه صادرات غیرنفتی کنسرسیوم های صادراتی، شرکت های مدیریت صادرات و شرکت های صادرات گرا استفاده شود. معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران خاطرنشان کرد: در سطح این سازمان بیش از هزار واحد تولیدی صادرات گرا فعالیت دارند.