آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۷
روزنامه
۱۲

عکس روز

سحر طلوعی
انگلیس؛ ساعات شلوغی ساحل

عکس: گاردین

اینجا ساحل بورن موث است. جای سوزن انداختن نیست و تا چشم کار می کند، آدم دیده می شود؛ شهروندانی خسته از قرنطینه و دلتنگ شنا و آفتاب. انگارنه انگار تا همین چند روز پیش حرف از کرونا و کووید -19 و همه گیری و مرگ ومیر بود. انگارنه انگار بساط ویروس هنوز به تمامی جمع نشده است. انگارنه انگار که قرنطینه تمام نشده است. طاقت بریتانیایی ها چنان طاق شده که فاصله اجتماعی و ماسک و ژل ضدعفونی کننده را فراموش کنند و تن به آفتاب و آب بسپارند و روی شن های سفید ساحل درازبه دراز بیفتند و از همه فکرها خلاص شوند. لغو عمده محدودیت های قرنطینه ای دوران کرونا در انگلیس باعث هجوم شهروندان به ساحل های این کشور شده است. عکس هایی که این روزها از سواحل آفتابی سراسر بریتانیا منتشر می شود، نشان می دهد انگلیسی ها چه دل پری از خانه نشینی داشته اند. هرچقدر هم که دولت و کارشناسان بگویند لغو عمده محدودیت های دوره قرنطینه به معنی پایان ماجرا نیست و فاصله اجتماعی باید رعایت شود، مهم نیست. بریتانیایی ها تفریح و آفتاب و شنا می خواهند، ساحل بورن موث و برایتون و... این روزها جای سوزن انداختن ندارند. 

فلسطین؛ نماز پشت درهای مسجدالاقصی

عکس: القدس العربی

درهای مسجدالاقصی پیش از پیداشدن سروکله ویروس کرونا هم روی شهروندان فلسطینی بسته بود. نظامیان اسرائیلی برای اینکه مانع از تشکیل تجمعات اعتراضی فلسطینی ها شوند، اغلب مانع از اقامه نماز در مسجدالاقصی می شوند. امسال اما علاوه بر نظامیان اسرائیل، پای کرونا هم در میان است. زنان نمازگزار فلسطینی برای آنکه جمعه آخر ماه رمضان و روز قدس را یادآوری کنند و همچنین مخالفت خود را با ضمیمه کردن بخش هایی از کرانه باختری به زمین های اسرائیلی نشین نشان دهند، پشت درهای بسته مسجدالاقصی سجاده پهن کرده و به نماز ایستاده اند. 

 آمریکا؛ نمایش قدرت بعد از کرونا

عکس: عرب نیوز

انتشار خبر آغاز به کار مجموعه های ورزشی در برخی ایالت های آمریکا باعث شده این شهروند آمریکایی اهل بل مار ایالت نیوجرسی هیجان زده شود و با بلندکردن این خودرو و رفقایش قدرت نمایی کند. روند کاهشی نرخ ابتلا به بیماری کووید- 19 در آمریکا باعث شده در تمام 50 ایالت این کشور محدودیت های شدید دوران کرونا لغو شود. برخی پروتکل ها و قوانین البته همچنان پابرجا هستند، اما از آن بگیروببندهای قبلی دیگر خبری نیست. از جمله اینکه در برخی باشگاه های ورزشی و مجموعه های تفریحی باز شده است. آمریکا کم کم به شرایط عادی بازمی گردد.