آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
سیاست گذاری
۶

خبر

موافقت بانک جهانی با وام یک میلیارد دلاری کنیا

بانک جهانی به منظور کمک به کنیا برای پر کردن خلاء کسری بودجه این کشور و مقابله با شوک اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا، با وام یک میلیارد دلاری به این کشور موافقت کرد.

به گزارش ایبنا، این وام که فرآیند بررسی آن از پیش بحران بهداشتی برخاسته از کووید-19 آغاز شده بود، دومین وامی است که بانک جهانی در قالب وام مستقیم برای تامین کسری بودجه پرداخت می کند.

بانک جهانی در بیانیه ای اعلام کرد: تایید این وام به موقع بود زیرا این اعتبار به کنیا کمک خواهد کرد تا شکاف مالی ایجاد شده توسط کرونا را پر کند. کسری بودجه کنیا در سال مالی منتهی به ژوئن، به اندازه 2/ 8 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور افزایش یافته است؛ پیش بینی قبلی 7درصد تولید ناخالص داخلی بود و عمده دلیل آن کاهش مالیات و از دست رفتن درآمدهای ناشی از مالیات بر ارزش افزوده اعلام شد.

«اوکور یاتانی» وزیر دارایی کنیا گفت که تایید این وام، رای اعتمادی مبنی بر نوع مدیریت اقتصاد توسط دولت این کشور است. وی در توییتر نوشت: بانک جهانی برای کشورهایی با بدنه اقتصاد کلان ضعیف، برای تامین کسری بودجه حمایت و کمک مالی فراهم نمی کند. این وام در حالی تایید شده که صندوق بین المللی پول هفته گذشته با اعطای وام 739 میلیون دلاری به این کشور موافقت کرد.

پیشنهاد افزایش 21 درصدی حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

مشاور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی با انتشار متنی در اینستاگرام از ارائه پیشنهاد افزایش 21درصدی حداقل مستمری سال 99 توسط سازمان تامین اجتماعی به هیات وزیران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیش تر علی دهقان کیا، رئیس کانون کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی تهران، با اشاره به تعیین تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان گفت: متاسفانه وزارت کار هنوز در این زمینه پیشنهادی به دولت ارائه نداده تا مجوز این افزایش حقوق صادر شود. وی افزود: با وجود تاکید قوه قضائیه، سازمان بازرسی کشور، دیوان عدالت اداری و مقام معظم رهبری مبنی بر عدم پایمالی حقوق افراد حقوق بگیر، هنوز جلسه ای که قرار بود چهارشنبه هفته پیش تشکیل شود، برگزار نشده و مقامات همچنان از تشکیل آن فرار می کنند. دهقان کیا تصریح کرد: 20 میلیون کارگر و بازنشسته چشم انتظار تشکیل این جلسه هستند تا تکلیف حقوق شان مشخص شود اما هر سری به یک دلیل عقب می افتد برای مثال هفته پیش به بهانه برکناری وزیر صمت جلسه تشکیل نشد درحالی که می توانست با حضور 2 نفر هم رسمیت پیدا کند همان طور که شورای عالی کار قبل از عید با 2 نفر تشکیل جلسه داد. وی گفت: پیشنهاد و درخواست ما از دولت این است که بین بازنشستگان لشکری و کشوری و تامین اجتماعی تفاوتی قائل نشود یعنی این طور نباشد که آنها 2 میلیون و800 هزار تومان حقوق بگیرند و بازنشستگان تامین اجتماعی یک میلیون و 500 هزار تومان دریافت کنند.

به تازگی محمدحسن زدا،مشاور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی  با انتشار متنی در اینستاگرام از ارائه پیشنهاد افزایش 21 درصدی حداقل مستمری سال 99 توسط سازمان تامین اجتماعی به هیات وزیران خبر داد و گفت: این پیشنهاد باید به تایید هیات وزیران برسد.دو گروه بازنشسته داریم. حقوق گروه حداقل بگیران که امسال نیز یک میلیون و 500 هزار تومان دریافت می کردند را شورای عالی کار مشخص می کند. زدا گفت: تجربه نشان داده است که این شورا در روز 28 اسفند ماه هر سال تصمیم می گیرند که حقوق بازنشستگان برای سال جدید چقدر خواهد شد. حقوق بازنشستگان سایر سطوح نیز توسط دولت مشخص می شود.

پرداخت وام 12 میلیونی به کارفرمایان آسیب دیده در خرداد ماه

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت کار درباره نحوه دریافت وام 12 میلیون تومانی ویژه کارفرمایان آسیب دیده از کرونا توضیح داد.

به گزارش «ایبنا» حامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره ثبت نام کارفرمایان مشاغل آسیب دیده از کرونا برای دریافت وام 12 میلیون تومانی نوشت: کارفرمایان و خویش فرمایانی که پیامک تسهیلات بنگاه های آسیب دیده از کرونا را دریافت کردند با ثبت نام در لینک kara.mcls.gov.ir‎ از حمایت حداقل 12 میلیون تومانی بابت هر کارگر برخوردار خواهند شد.

شرایط ثبت نام کارفرمایان برای دریافت وام کرونایی
بنا بر اطلاعیه اعلام شده تنها 13 رشته شغلی مشمول دریافت تسهیلات کرونایی هستند که عناوین آنها به شرح زیر است:

- مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران ها، بوفه ها، طباخی ها، تالارهای پذیرایی، قهوه خانه ها و اغذیه فروشی ها

-  مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری، مهمان پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی و خدماتی بین راهی، موزه ها و زائرسراها

- حمل ونقل عمومی مسافر برون شهری اعم از هوایی، جاده ای، ریلی و دریایی

- دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری

- تولید و توزیع پوشاک

- تولید و توزیع کیف و کفش

- مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه

- مراکز باشگاه ها و مجتمع های ورزشی و تفریحی

- مراکز و مجتمع های فرهنگی- آموزشی، هنری و رسانه ای

- مراکز تولید توزیع و فروش صنایع دستی

- آموزشگاه های رانندگی، آرایشگاه ها، سالن های زیبایی و گرمابه ها

- موسسات خصوصی دارای پروانه بهره برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در حوزه های درمانی و تشخیصی و آزمایشگاهی و پاراکلینیک ها فعال هستند.

کارفرمایان با ورود به سامانه کارای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نشانی kara.mcls.gov.ir می توانند نسبت به ثبت نام و دریافت تسهیلات کرونایی برای کارگاه خود اقدام کنند.

شرایط دریافت

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا از جمله سیاست های وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیروهای کار است و براین اساس امکان بهره مندی از تسهیلات حمایتی کرونا برای 13 رسته شغلی که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند، فراهم شده است. بر این اساس کلیه صاحبان واحدهای کسب وکار خصوصی و تعاونی مشمول طرح (کارفرمایی و خویش فرمایی) که در رسته های 13گانه مصوب فعال و دارای کد بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی هستند به شرط حفظ اشتغال موجود، می توانند تسهیلات مذکور را دریافت کنند. در فرآیند ثبت نام و بهره مندی واحدهای کسب وکار از تسهیلات حمایتی، وزارت کار با هماهنگی دستگاه های اجرایی به یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده از کرونا که 3 میلیون شاغل بیمه شده در آنها مشغول کار بوده اند، پیامک ارسال کرده است و کارفرمایان به محض دریافت پیامک براساس کد ملی خود وارد سامانه شدند و فرآیند ثبت نام و ارائه مشخصات اولیه را دنبال کردند، پس از این مرحله، اطلاعات ثبت شده به بانک های عامل ارسال و پرداخت تسهیلات آغاز می شود.

میزان وثایق برای دریافت این وام به چه صورت است؟

برای تسهیلات 12و 16میلیون تومانی ارائه سفته امضای شده متقاضی کفایت می کند. برای تسهیلات 12تا48میلیون ارائه سفته و معرفی یک ضامن به بانک کفایت می کند.  برای دریافت تسهیلات 48تا120 میلیون تومانی ارائه سفته و دو ضامن لازم است. برای دریافت تسهیلات 120تا180میلیون تومانی به جز سفته باید سه ضامن به بانک معرفی شود. برای دریافت تسهیلات بالاتر از 180میلیون تومان به جای ضامن باید ضمانت های صندوق ضمانت توسعه تعاون به بانک ارائه شود. مبلغ سفته هایی که دریافت کننده تسهیلات باید به بانک ارائه کند معادل یک و نیم برابر اصل و سود تسهیلات است. همچنین علاءالدین ازوجی، مدیرکل سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار درباره ارائه تسهیلات به مشاغل آسیب دیده توضیح داد: مبلغ 50 هزار میلیارد تومان به مشاغل آسیب دیده از کرونا تخصیص یافته است و تاکنون 18 هزار کارفرما و فعال اقتصادی برای دریافت این تسهیلات ثبت نام کرده اند. مدیرکل سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار گفت:13 عنوان شغل و فعالیت اقتصادی در سامانه کارا به آدرس kara.mcls.gov.ir بارگذاری شده است و همه صاحبان این مشاغل و زیرمجموعه های آن می توانند برای دریافت تسهیلات ثبت نام کنند. مدیرکل سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار گفت: نزدیک به 3 میلیون شاغل بیمه شده در بیش از یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده مشغول به کار بوده اند که در صورت تایید اطلاعات و استمرار اشتغال، به ازای هر نفر بیمه شده 12 میلیون تومان وام پرداخت خواهد شد. در واحدهایی که به اجبار تعطیل شده باشند این رقم 16 میلیون تومان خواهد بود.