آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۳
اخبار کشور
۱۱

با دستور رئیس جمهور آغاز شد: بهره برداری از طرح های ملی استان سیستان و بلوچستان و اجرای طرح توسعه فاز 11 منطقه پارس جنوبی

بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در استان سیستان و بلوچستان و همچنین اجرای طرح توسعه فاز 11 منطقه پارس جنوبی روز پنجشنبه با دستور رئیس جمهور آغاز شد.

سه طرح ملی سازه کنترلی بین چاه نیمه

1 و 3، احداث خروجی مستقل چاه نیمه شماره 4 و طرح جامع ساماندهی و لایروبی رودخانه سیستان در حوزه پروژه های وزارت نیرو در استان سیستان و بلوچستان روز پنجشنبه با دستور حجت الاسلام روحانی به بهره برداری رسید.

فاز اول طرح انتقال آب با لوله به اراضی دشت سیستان نیز  شامل احداث 16 ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 39 مترمکعب در ثانیه، تامین 52 مگاوات برق برای ایستگاه های پمپاژ و 5 هزار 600 کیلومتر لوله گذاری برای 32 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان به بهره برداری رسید.

با دستور روحانی همچنین 4 پروژه منابع طبیعی شامل عملیات مالچ پاشی در 3 هزار و 500 هکتار، عملیات پخش آب در 14 هزار هکتار و پخش سیلاب گوهر کوه در 100هزار متر مکعب با اعتبار 1940 میلیارد ریال افتتاح شد.

از سوی دیگر عملیات نصب پایه سکو و اجرای طرح توسعه فاز 11 منطقه پارس جنوبی با اعتبار 1500 میلیون دلار  از دیگر طرح هایی بود که روز پنجشنبه با دستور رئیس جمهور آغاز شد. تولید روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز خام و انتقال به پالایشگاه فاز 12 و 40 هزار بشکه میعانات گازی و 500 هزار تن LPG از جمله قابلیت های اجرای این طرح است.با اجرای کامل این فاز پارس جنوبی حدود 1 درصد به تولید ناخالص داخلی اضافه می شود.

رئیس جمهور در آیین بهره برداری از طرح های ملی استان سیستان و بلوچستان و آغاز عملیات نصب سکو و توسعه فاز 11 پارس جنوبی گفت: سیستان و بلوچستان یک استان بسیار مهم برای کشور ماست. از لحاظ امنیت ملی یکی از استان های بسیار حساس ماست، معروف است که چابهار و استان سیستان و بلوچستان پیشانی امنیت ملی ایران است و این درست و جای خودش حرف کاملا به جایی است.

ویروس آمریکایی تحریم نمی تواند ملت را به زانو درآورد

وی افزود: سیستان و بلوچستان استانی هست که در واقع با دو همسایه بسیار خوب ما، پاکستان و افغانستان هم مرز هست، سیستان و بلوچستان دارای معادن بسیار ذی قیمتی است که باید در زمینه معادن کار بزرگی انجام بگیرد و یک بخشی در دولت یازدهم و دوازدهم انجام گرفته، باز هم باید ادامه پیدا کند.

روحانی ادامه داد: سیستان و بلوچستان همچنین مسیر اصلی اتصال جنوب به شمال است همان کریدور ترانزیتی جنوب به شمال از این چابهار و از سیستان و بلوچستان باید عبور کند و البته الان بخشی از این طرح از هرمزگان و از بندرعباس عبور می کند ولی طرح اصلی آن این است. در نهایت در واقع بندر اقیانوسی ما در ایران در چابهار است این تنها بندر اقیانوسی ماست و بسیار اهمیت دارد و از این مسیر می توانیم منطقه اقیانوس هند و منطقه آفریقا را به آسیای مرکزی و به منطقه سی.آی.اس متصل کنیم. قدم های بسیار مهمی برداشته شده و خیلی آرزو دارم که بخش بزرگ راه آهن چابهار به زاهدان لااقل تا ایرانشهر را در این دولت افتتاح کنیم، البته همه تلاش ما این است که این طرح به پیش برود و جزو طرح هایی است که به طور منظم و مداوم آن را دنبال می کنم و از طرح های بسیار مهم ماست.

وی افزود: نکته ای که می خواهم بگویم این است که ملت عزیز ما بدانند تحریم و فشار شدید و بی سابقه بر حرکت ملت ما نمی تواند تاثیر بگذارد. آمریکا نمی تواند ملت ما را به زانو در بیاورد، دلیلش این طرح هایی است که در سال 99 بعد از دو سال و چند ماه تحریم شدید داریم اجرا و پیاده می کنیم.

تشکر از رهبر انقلاب برای حمایت از طرح های آب و خاک

رئیس جمهور در زمان دستور افتتاح این طرح ها ضمن توسل به شهدای سرزمین فلسطین، تاکید کرد: لایروبی مسیل ها و رودخانه ها ضروری است و باعث می شود که مردم ما در زمان سیلاب در خطر نباشند و از سیلاب ها بتوانند استفاده کنند. 356 میلیارد تومان برای این سه طرح استفاده شده است.

روحانی ادامه داد: من از مقام معظم رهبری تشکر می کنم که از سال 93 تقریبا همه درخواست هایی که نسبت به آب و خاک داشتم و از صندوق می خواستیم استفاده کنیم ایشان این اجازه را دادند و با درخواست من موافقت کردند.

وی با اشاره به پروژه 46 هزار هکتاری در دشت سیستان، تصریح کرد: این 46 هزار هکتار جزو طرح های بوده است اگر اغراق نکنم هر ماه آن را دنبال کردم و از وزیر مربوطه و مسئولین مربوطه سوال کردم که به کجا رسیده است و خیلی خوشحال هستم که امسال تا پایان سال همه 46 هزار هکتار به بهره برداری می رسد و آن قولی که در سال 93 مردم دادم اجرایی شود و خوشحالم که امروز 36 هزار هکتار آن به بهره برداری می رسد.

در آستانه رسیدن به مرحله مهار کرونا  در کشور هستیم

روحانی همچنین روز پنجشنبه در جلسه روسای کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن ابراز خرسندی از روند کاهشی شیوع کرونا و رسیدن به آستانه مرحله مهار آن در کشور، افزود: دستیابی به این موفقیت نتیجه همکاری مردم با مسئولان و رعایت دستور العمل های بهداشتی در جامعه است.

رئیس جمهور ادامه داد: البته در چند استانی که به علت رعایت نکردن کامل دستورالعمل ها شیوع بیماری رشد یافته است، مسئولین باید نظارت های خود را تقویت کنند و هشدارها و آگاهی های لازم برای رعایت دستورالعمل ها به مردم داده شود.

دکتر روحانی کوتاه شدن دوره بستری بیماران را نشان از موفقیت در کنترل شیوع بیماری و علامتی برای رسیدن به مرحله مهار ویروس در آینده نزدیک دانست و گفت: با توجه به هشدارهایی که مسئولان وزارت بهداشت و درمان  بر اساس برخی مطالعات و تحقیقات درباره شیوع مجدد این ویروس در فصل پائیز می دهند، می بایست با آگاهی بخشی و هشدارهای لازم و تداوم رعایت دستورالعمل ها نگرانی ها در این زمینه را برطرف کنیم.

رئیس جمهور افزود: بر اساس پیش بینی های کمیته های مختلف ستاد ملی مقابله با کرونا با برنامه ریزی های انجام گرفته امیدواریم که فعالیت ها در کشور و امور مردم نیز مجدد دچار محدودیت های سخت نشده و در عین حال سلامت جامعه و مردم نیز تامین شود.

بقاع متبرکه و زیارتگاه ها بعد از عید فطر بازگشایی می شود

روحانی اظهار داشت: کمیته آموزش ستاد ملی مقابله با کرونا در حوزه آموزش و پرورش و آموزش عالی برنامه ها و طرح هایی را در نظر گرفته اند که ضمن تداوم آموزش آنلاین در فضای مجازی، سلامت کادر آموزشی، دانشجویان و دانش آموزان هنگام حضور در کلاس ها و رشته هایی که الزام به آموزش حضوری دارند نیز تامین و تضمین شود.

رئیس جمهور ادامه داد: کمیته آموزش نیز موظف شد تا اوایل تیر ماه برنامه مورد نیاز برای آموزش و پرورش و آموزش عالی را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه نماید که چگونه عقب ماندگی های آموزشی را جبران خواهند کرد و در عین حال سال تحصیلی جدید چگونه برگزار خواهد شد.

روحانی افزود: در زمینه بقاع متبرکه و زیارتگاه ها نیز با توجه به رایزنی ها و جلسات متعددی که کمیته امنیتی-  اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا با متولیان این اماکن داشته اند، مقرر شده بعد از عید سعید فطر با شرایطی که اعلام خواهد شد، این اماکن بازگشایی شود و امیدواریم با رعایت این شرایط و دستورالعمل ها از سوی عاشقان اهل بیت(ع) و مردم شریف امکان زیارت این بقاع متبرکه فراهم شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت دقت در نظارت ها، اظهار داشت: اگرچه گزارش ها حکایت از رعایت دستورالعمل ها به میزان بالایی از سوی مردم دارد، اما دستگاه های ذی ربط نیز می بایست بر اجرای این دستورالعمل ها و مراقبت ها از سوی اصناف، کسب و کارها  و مکان های پر رفت و آمد، همچنان اهتمام  داشته باشند.