آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
شرکت ها
۲۵

برنامه «ساب وی» برای روزهای رکود

دنیای اقتصاد : جان چیدسی، دو ماه پیش از وقوع بحران کرونا به عنوان مدیرعامل رستوران های زنجیره ای ساب وی معرفی شد. هر چند او مدیری باتجربه در پیشبرد رستوران های تحویل فوری (فست فود) است و پیش از این به عنوان مدیرعامل برگرکینگ انجام وظیفه می کرد، هیچ گاه دایره مسوولیت هایش به اندازه امروز گسترده نبوده است. ساب وی درحال حاضر، با داشتن 42 هزار شعبه در نقاط مختلف جهان، بزرگ ترین رستوران زنجیره ای تحویل فوری جهان است. تعداد رستوران های برگرکینگ 18 هزار شعبه است و زمانی که چیدسی مدیریت آن را در سال 2006 بر عهده گرفت، این رقم فقط 9 هزار بود. هر چند این سطح گسترده فعالیت، در دوران شیوع بیماری فراگیر کرونا، چالش های فراوانی به دنبال داشته، اما نمی توان از مزیت های آن چشم پوشی کرد. یکی از خوش اقبالی های ساب وی آن است که تعداد رستوران های آن در چین، اندکی کمتر از 500 شعبه است. این وضعیت باعث شده که با ظهور کرونا در این کشور، چیدسی و تیم او بتوانند به تدریج نسبت به شرایط موجود آگاهی به دست آورند و یک باره با ضربه ای غافلگیرکننده مواجه نشوند.

شاید به دلیل همین آگاهی و اطلاع از وضع موجود است که چیدسی نسبت به احیای بازار آمریکا بسیار خوش بین است؛ بازاری که با اختلاف، اصلی ترین بازار ساب وی به شمار می رود. او در یک مصاحبه تلفنی بیان کرد: «ما بازارهایی در آسیا داریم که از نظر منحنی عمر کرونا، دو ماه جلوتر از ایالات متحده هستند. این بازارها هر سال رشد داشتند و حتی شرایط موجود هم راضی کننده است. بحران کرونا باعث شد که میزان فروش ما در این بازارها منفی شود اما به مرور زمان به ثبات رسید و اکنون برابر با وضعیت سال گذشته خود هستیم.» چیدسی اضافه کرد: «این وضعیت نشان می دهد که به مرور زمان، اوضاع بهتر می شود. شرایط در هر نقطه از جهان با نقاط دیگر فرق دارد اما وضعیت آسیا به من امید می دهد. نسبت به [آینده] ساب وی احساس خوبی دارم.» سخن مدیرعامل ساب وی نه به این معنا است که بحران تمام شده و نه به معنای آسان بودن آن است. اتفاقا برعکس آن است. وقوع بحران کرونا رستوران های زنجیره ای را در شوک فرو برد و آنها مجبور شدند برخلاف تمام پیش بینی های خود، شعبه هایشان را تعطیل کنند. همچنین در شرایطی که تحویل درب خودروی سفارش مشتریان (بدون آنکه مشتری مجبور به پیاده شدن شود)، عملا تنها گزینه قابل قبول بود، سیستم غول پیکر ساب وی در ایالات متحده با 21 هزار رستوران، نمی توانست خود را به سرعت با این شرایط انطباق دهد. تنها 600 رستوران این شرکت در آمریکا، از این مدل تحویل سفارش استفاده می کنند. چیدسی می داند که شیوه فعالیت رستوران های آنها در آمریکا یک چالش بزرگ است، اما معتقد است که به ویژه رستوران های حق امتیازی آنها، با سخت کوشی بیشتری برای این مشکل، چاره خواهند اندیشید. او توضیح داد: «من به مزیت های اقتصادی شیوه تحویل درب خودرو علاقه دارم. اگر مشتریان بتوانند برخلاف سیستم سنتی تحویل، با خودروی خود پای گیشه فروش برسند و در عرض چند دقیقه سفارش را تحویل گرفته و رستوران را ترک کنند، میزان فروش بسیار بالاتر خواهد رفت. به همین دلیل، تمام تلاش خود را می کنیم که در تمام شعبه های ممکن، این سبک کار را پیاده سازی کنیم. امیدوارم که در 5 سال آینده، تعداد این مدل رستوران های ما، دو یا سه برابر شده باشد.»

مدیرعامل ساب وی اضافه کرد: «در عین حال، مزیت ما آن است که شیوه فعالیت ما نیاز به فضای بالایی ندارد. به همین دلیل می توانیم در مکان های کوچکی که دیگران امکان استفاده از آن را ندارند، شعبه راه اندازی کنیم. من علاقه دارم رستوران های حق امتیازی ما، از هر دو شیوه سنتی و خرید با خودرو استفاده کنند. درست است که در این صورت، به دلیل نیاز به طراحی پارکینگ، مسیر عبور خودرو، سالن پذیرایی و احتمالا دو گیشه فروش، نیاز به سرمایه گذاری های بیشتری است، اما بازگشت سرمایه هم بالاتر خواهد بود.» اغلب رستوران های ساب وی در اختیار خانواده های کم سرمایه ای است که نمی توانند شعبه های خود را چندان گسترش دهند. با این حال، مدیرعامل شرکت نسبت به آینده امیدوار است. او می گوید: مسائل بسیاری به نفع ساب وی پیش می روند. فروش ما طی 3 تا 4 هفته گذشته بهبود قابل توجهی داشته است و اکنون نیمی از مسیر احیا را طی کرده ایم. از طرفی درحالی میزان فروش هر هفته بالاتر می رود که به دلیل کوچک تر بودن شعبه های ما، هزینه های اجاره و نیروی کار پایین تری نسبت به بسیاری از رقبا داریم.