آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
شرکت ها
۲۶
صنعت

تلاش «نیرو کلر» برای حفظ محیط زیست

فاطمه حاج علی

 در راستای توسعه صنعت آب و فاضلاب کشور و با هدف ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه، شرکت نیروکلر به عنوان اولین تولیدکننده کلر و مشتقات آن با سرمایه گذاری وزارت نیرو و بانک صنعت و معدن تاسیس و در سال 1376 به بهره برداری رسید. این شرکت با به کارگیری تکنولوژی و تجهیزات روز دنیا در این صنعت و تلاش توانسته در زمینه تولید کلر و تنوع محصولات وابسته اقدامات قابل توجهی انجام دهد.

نیروکلر با مهندسی معکوس توانسته بسیاری از قطعات و تجهیزات مورد نیاز را بومی سازی کند و وابستگی این صنعت به واردات را کاهش دهد. همچنین با پیاده سازی مدیریت دانش، امور فنی و مهندسی، منجر به قطع وابستگی به کارشناسان خارجی در زمینه های مختلف نصب و راه اندازی ، اورهال و تعمیرات تجهیزات شده است. سیدعلی هاشمی، قائم مقام مدیرعامل شرکت نیروکلر در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: شرکت نیروکلر به نام شرکت تولا(تولیدی لوازم اندازه گیری الکتریکی) در آبان 63 با موضوع احداث، خرید، نصب، راه اندازی و بهره برداری از کارخانه های ساخت مواد شیمیایی کلر، مشتقات و واحدهای بالا یا پایین دستی آن با سرمایه یک هزار میلیون ریال تاسیس شد.شرکت نیروکلر در سال 1398 با توجه به مصوبه هیات مدیره و مجمع عمومی عادی صاحبان سهام شرکت نسبت به جداسازی کارخانه یزد و ثبت آن به نام شرکت «نیروسلولز درخشنده یزد» اقدام کرده و درحال انتقال کلیه دارایی ها و اموال شرکت به نام شرکت مزبور است تا به صورت شرکت زیر مجموعه مستقل فعالیت کند.وی با اشاره به اینکه سرمایه «شکلر» 500 میلیارد ریال است، ادامه داد: شرکت از ابتدای سال مالی تا پایان سال 98 مبلغ یک هزار و 167 میلیارد و 362 میلیون ریال از فروش تولیدات خود درآمد کسب کرد و در یک ماه ابتدای امسال نیز معادل 151 میلیارد و 583 میلیون ریال فروش داشت.هاشمی اظهار کرد:  بخش قابل توجهی از تولیدات شرکت به بیش از 20 کشور جهان از جمله اوکراین، اسپانیا، روسیه، عراق، افغانستان، ارمنستان، ترکیه و... صادر می شود.

وی با بیان اینکه نیروکلر با بهره گیری از متخصصان خود، انجام تحقیقات توسعه ای و کسب تجربیات جدید برای اجرای طرح های توسعه محصولات پایین دستی کلر همواره در تلاش بوده است، گفت: از جمله این طرح ها خرید شرکت شیمیدانان عقیق یزد و بازسازی و راه اندازی این کارخانه در سال 1392 است.

 این کارخانه در زمینی به مساحت 24 هزار متر مربع احداث شده و طی سال های 1395 تا 1397 از طریق نوسازی خطوط تولید و اجرای طرح های توسعه شامل واحدهای تولید مونوکلرواستیک اسید(MCA) به ظرفیت 3600 تن در سال، کربوکسی متیل سلولز (CMC) به ظرفیت 2250 تن در سال، سدیم مونوکلرو استات (SMCA)به ظرفیت 600 تن در سال، اسید کلریدریک (HCL) به ظرفیت 7200 تن در سال و آب ژاول به ظرفیت 600 تن در سال ظرفیت تولید محصولات مذکور را به بیش از چند برابر افزایش داده است.

هاشمی بیان کرد: درحال حاضر نیروکلر به عنوان تنها تولیدکننده داخلی MCA با افزایش ظرفیت تولید مونوکلرو استیک اسید (MCA) باعث شده که صنایع داروسازی، آرایشی، بهداشتی و شوینده ها و رنگ کشور از واردات این ماده بی نیاز شوند.وی عنوان کرد: درحال حاضر این شرکت، کربوکسی متیل سلولز (CMC) گرید صنعتی از جمله گرید شوینده و پتینه را تولید می کند و افق های توسعه این محصول رادر سایر گریدهای صنعتی، غذایی و دارویی، پیش رو خواهد داشت.هاشمی گفت: از دیگر طرح های توسعه ای نیروکلر راه اندازی مجتمع نمک در شهرستان آران و بیدگل برای تولید خوراک است که توانایی تولید نمک در دو گرید ویژه صنایع کلر آلکالی و سایر صنایع را دارد.

وی با بیان اینکه نیروکلر از لحاظ کمیت و کیفیت محصولات و به لحاظ تنوع سبد یکی از شرکت های برتر در صنایع کلر آلکالی است، افزود: این شرکت در بحران همه گیری کووید-19 با تمام توان به تولید ادامه داد و افزایش تولید آب ژاول که یکی از محصولات مورد استفاده در ضدعفونی کردن معابر و سطوح است را در دستور کار دارد. همچنین در راستای تعهد به رسالت اجتماعی خود بالغ بر چند تن محلول ضدعفونی کننده را به صورت رایگان برای ضدعفونی کردن معابر شهری و روستایی در اختیار فرمانداری شهرستان فلاورجان و سایر ارگان ها قرار داد.

هاشمی اعلام کرد: شرکت نیرو کلر به همراه زیرمجموعه های خود شامل کارخانه تولید کلر و مشتقات آن در اصفهان، کارخانه نیروسلولز واقع در استان یزد و مجتمع نمک نیروکلر در شهرستان آران و بیدگل تلاش کرده تا با محوریت حفظ محیط زیست به عنوان اصلی ترین مسوولیت اجتماعی خود به توسعه روز افزون کمی و کیفی محصولات خود از جمله کلر مایع، پرکلرین، اسید کلریدریک، آب ژاول، کلرورفریک، سود سوزآور، مونوکلرواستیک اسید و کربوکسی متیل سلولز پرداخته و سرآمد صنعت کلرآلکالی کشور باشد. همسو با این اهداف، تعهد و حفظ کرامت انسانی پرسنل، شایسته سالاری و هم افزایی در کار گروهی، تحقیق و پژوهش را نیز سرلوحه خود قرار داده است.