آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
شرکت ها
۲۷
بانک

پروژه های داخلی و خارجی بانک توسعه صادرات

دنیای اقتصاد : بانک توسعه صادرات به عنوان یک بانک توسعه ای و تاثیرگذار بر صادرات و واردات، پروژه هایی را تامین مالی کرده که به تفصیل در هر شعبه از میان حدود 40 شعبه بانک، تسهیلاتی به این منظور پرداخت شده است. بخشی از این تسهیلات نیز در خارج از کشور برای صادرات خدمات فنی و مهندسی صرف شده است؛ برای نمونه، احداث خط انتقال برق و پست های مربوطه در ارمنستان، تجهیز کارگاه - احداث تصفیه خانه آب شهر الفجر عراق، ساخت 9 مخزن ذخیره نفت خام در عراق، تجهیز کارگاه خط انتقال برق کردستان عراق، احداث تصفیه خانه آب و فاضلاب - تجهیز کارگاه در عراق، نیروگاه برق زمین گرمایی - پروژه اولکاریا 4 - تجهیز کارگاه در کنیا، خطوط انتقال نیرو در پاکستان (پروژه رحیم یارخان) - تجهیز کارگاه از جمله طرح های بانک توسعه صادرات در خارج از کشور است.

اما نکته قابل توجه در تسهیلات ارائه شده در استان ها، ارائه تسهیلات تخصصی به صنایع مخصوص و معروف هر استان است؛ به عنوان نمونه تسهیلات ریلی در مشهد یا هتلداری در کیش از این تسهیلات هستند. در ادامه به بخشی از این تسهیلات که طی چند سال گذشته پرداخت شده اشاره می شود؛ شعبه میرداماد بانک توسعه صادرات تسهیلاتی را برای احداث واحدهای پتروشیمی، نیروگاه سیکل ترکیبی و دو واحد بیمارستانی محب حضرت فاطمه(س) و بیمارستان محب جامع زنان در تهران پرداخت کرد. همچنین این شعبه با پرداخت 220 میلیارد ریال تسهیلات ریالی و 35میلیون یورو تسهیلات ارزی از محل منابع بانک تامین مالی پروژه ملی پتروشیمی کردستان را برعهده گرفته است. در شعبه زنجان بانک توسعه صادرات نیز تامین مالی 12 میلیون یورویی برای طرح توسعه تولید ترانسفورماتور و ارائه تسهیلات برای ایجاد پایانه باربری بین المللی از جمله طرح هایی است که تامین مالی شد.

در یزد، احداث کارخانه های آهن اسفنجی به مبلغ 75 میلیون یورو، احداث هتل تفریحی به مبلغ 30 میلیارد ریال، تولید کاشی 7میلیون یورو، تولید سازه های بتنی حدود 4 میلیون یورو، تولید شمش فولادی 58 میلیون یورو، تولید انواع شمش فولادی و کربنی به میزان 133 میلیون یورو از جمله موارد تسهیلاتی شعبه این شهر است.

همچنین تامین مالی صادرات خشکبار به روسیه در قالب خط اعتباری صادراتی به میزان یک میلیون و 500 هزار یورو و همچنین پوشش صادراتی صدور محصولات فولادی به اروپا با ابزار پرداخت اعتبار اسنادی صادراتی از دیگر اقدامات شعبه یزد بین سال های 94 تا 97 بوده که ارزآوری آن 14 میلیون یورو بوده است.شعبه گرگان با 80 میلیارد ریال تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی تامین مالی تنها واحد تولیدکننده ید در کشور را برعهده گرفته است.

طرح توسعه تولید انواع کلر به مبلغ 4 میلیون و 100 هزار یورو، احداث واحدهای تولید سنگ ساختمانی نزدیک به 2 میلیون یورو و احداث هتل توریستی به مبلغ 25 میلیارد ریال از جمله مواردی هستند که با تسهیلات شعبه بانک توسعه صادرات اصفهان تامین مالی شده اند.

همچنین شعبه تبریز در بخش تولید کیسه سیمان بیش از 3 میلیون یورو، نبشی و میلگرد شش میلیون دلار، نزدیک به 5 میلیون یورو و چهارصد هزار دلار تسهیلات در بخش تولید گونی، 3 میلیون یورو در بخش تولید پروفیل پی وی سی و در بخش تولید خاک چینی 13میلیون دلار تامین مالی انجام داده است.

شعبه شیراز این بانک نیزدر صنعت مواد شیمیایی 500 میلیارد ریال با 50میلیون دلار ارزآوری و 50 نفر اشتغال، در حوزه سیمان 400 میلیارد ریال با 50میلیون دلار ارزآوری و 50 نفر اشتغال ، در بخش موادغذایی و بسته بندی 900 میلیاردریال با 70میلیون دلار ارزآوری و 70نفر اشتغال تسهیلات ارائه داده است. همچنین در بخش فولاد 600میلیارد ریال با 20میلیون دلار ارزآوری و 40 نفر اشتغال و در بخش تولید لوله های صنعتی 500میلیارد ریال با 10میلیون دلار ارزآوری و 30 نفر اشتغال تامین مالی انجام شده است.

شعبه شیراز بانک توسعه صادرات برای طرح گیاه دارویی شیرین بیان نیز 4 میلیارد و 400 میلیون دلار تسهیلات ارائه کرده است.شعبه مشهد بانک 5 میلیارد ریال برای واحد تولید چرم، بیش از 5/ 13 میلیون یورو برای واحدهای ریسندگی و نساجی و برای خدمات فنی مهندسی در خارج از کشور 500 هزار یورو تسهیلات پرداخت کرده است. برای طرح تجهیز قطار شهری مشهد نیز 123 میلیون یورو به عنوان یکی از پروژه های مهم ریلی درون شهری کشور تامین مالی انجام داده است. همچنین نزدیک به 6 میلیون یورو برای پروژه های متعدد تولید انواع فرش ماشینی تسهیلات ارائه شده که موجب اشتغال حدود 100 نفر نیروی کار شده است.

مساعدت برای زیرساخت صادراتی در بخش حمل و نقل دریایی به مبلغ 12میلیون یورو، ارائه تسهیلات برای زیرساخت جذب توریسم و ساخت هتل به میزان 35میلیارد ریال و تامین مالی تاسیس پارک آبی به مبلغ 12 میلیون یورو و قریب به 157 میلیارد ریال با اشتغال زایی برای 350 نفر از جمله تسهیلات شعبه کیش است.شعبه بندرعباس درچارچوب اعطای تسهیلات صادراتی به تولیدکنندگان ماهی، میگو، خرما و نیز فولاد بیش از 400 میلیارد ریال پرداخت کرده است. 20درصد تسهیلات  شعبه کرمان به بخش صادرات محصولات کشاورزی برای حفظ و توسعه بازارهای صادراتی خصوصا پسته و خرما پرداخت شده است. استان همدان یکی از قطب های تولید سیب زمینی در کشور است و شعبه این استان از سال 92 تاکنون نزدیک به 8 میلیون دلار حواله ارزی برای واردات بذر سیب زمینی مورد نیاز کشاورزان استان صادر کرده است.

محصولات صادراتی واحدهای تولیدی تامین مالی شده بانک توسعه صادرات در قزوین شامل مصنوعات پلاستیکی، محصولات شیمیایی، محصولات غذایی، صنایع تبدیلی کشاورزی، دارویی، بهداشتی و لوازم خانگی بوده که به کشورهای همسایه چون عراق، افغانستان، گرجستان، ترکیه، هند، یمن و آسیای میانه صادر شده اند.

شعبه سیستان و بلوچستان این بانک در پروژه توسعه بندر شهید بهشتی چابهار با تامین مالی 334 میلیون دلار برای زیرساخت صادراتی طرح یاد شده حضور داشته است.

تسهیلات ارزی 6 میلیون و 500هزار یورویی از محل منابع صندوق توسعه ملی برای احداث آب شیرین کن چابهار - کنارک اعطا شده است که تامین آب شرب شهرهای کنارک و چابهار را انجام می دهد و تعدادی از نیروهای بومی منطقه نیز در آن فعالیت دارند.خرید 4 فروند کشتی باربری برای افزایش ظرفیت حمل ونقل بار با حمایت 8 میلیون یورویی شعبه گیلان این بانک صورت پذیرفته است.همچنین تامین مالی پروژه هایی چون نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان به مبلغ 250 میلیون یورو، طرح توسعه تولید سیمان با 210 میلیاردریال تسهیلات ریالی و 21 میلیون دلار تسهیلات ارزی، احداث سردخانه با 8 میلیاردریال و احداث سیلوی غلات با 17میلیاردریال از دیگر موارد است. شعبه سمنان در حوزه صنعت نساجی تسهیلاتی بیش از 12 میلیون یوآن چین، در صنایع سیم و کابل 33میلیون روپیه هند و در بخش صنایع پلاستیک 15میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است. این موارد بخشی از تسهیلات استان های بانک توسعه صادرات است.