آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
شرکت ها
۲۸

از آن سو

فناوری جدید شرکت انگلیسی برای ضدعفونی کردن چرخ دستی فروشگاه ها

دنیای اقتصاد : یک شرکت انگلیسی، نوعی فناوری برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ارائه کرده است که می تواند چرخ دستی فروشگاه ها را ضدعفونی کند. به گزارش «ایسنا» و به نقل از دیلی میل، شرکت انگلیسی Wilkinson Mobile Catering، فناوری جدیدی ارائه کرده که نوعی ماده آنتی ویروس را روی چرخ دستی های فروشگاه اسپری می کند تا از شیوع ویروس کرونا در فروشگاه جلوگیری شود.

 این فناوری موسوم به کلین ترولی (Clean Trolley)، نوعی ماشین است که می تواند 30 چرخ دستی را در کمتر از 30 ثانیه از ویروس پاک کند.برای استفاده از این فناوری، کافی است چرخ دستی ها به سادگی به سوی کلین ترولی حرکت داده شوند تا نوعی ماده شیمیایی که ویروس ها از جمله ویروس کرونا را از بین می برد، روی آنها اسپری شود. کلین ترولی، چرخ دستی ها را از ویروس پاک می کند تا برای استفاده مشتریان بعدی ایمن باشند. این فناوری می تواند میزان ابتلا به ویروس کرونا را در فروشگاه های شلوغ کاهش دهد. شرکت سازنده باور دارد که این ماشین می تواند موثرتر از روش های کنونی پاکسازی چرخ دستی هایی باشد که دائما در فروشگاه ها دست به دست می شوند.

 
میلیاردر هندی به دنبال تاسیس غول فناوری جدید

دنیای اقتصاد : موکش آمبانی، کارآفرین و میلیاردر هندی قصد دارد جدیدترین غول جهان فناوری را پایه گذاری کند و اگر او در این مسیر گام های خود را حساب شده بردارد، پلت فرم جیو می تواند به باشگاه شرکت های فناوری تریلیون دلاری نظیر آمازون، گوگل، علی بابا و تنسنت بپیوندد. همان گونه که هفته پیش در «دنیای اقتصاد» خبر دادیم، این کارآفرین هندی می خواهد هر آنچه یک شهروند هندی به آن نیاز دارد را در یک پلت فرم جامع در موبایل خود در دسترس داشته باشد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از سی ان ان، پلت فرم جیو هم اکنون نیز مجموعه ای از اپلیکیشن های کاربری را عرضه کرده است که از خرید آنلاین تا ارتباطات تصویری ویدئویی را شامل می شود و تاکنون حدود 388 میلیون هندی با اعتماد به شبکه مخابراتی جیوموبایل به عضویت برنامه های این پلت فرم درآمده اند.

اکنون ثروتمندترین فرد آسیا حتی جاه طلبانه تر از گذشته به راه خود ادامه می دهد. طی چند هفته او توانست سرمایه گذاری 9 میلیارد دلاری را از سوی فیس بوک جذب کند و فهرستی از سرمایه گذاران آمریکایی دیگر نیز برای اجرای فاز جدید توسعه شبکه اینترنت هند، به پرسرعت ترین اینترنت جهان به او کمک خواهند کرد.

آمبانی قطعا نمی خواهد پلت فرم جیو تنها در قالب یک شرکت ارتباطی باقی بماند. او می خواهد جیو را به گوگل یا تنسنت هند بدل کند.در واقع هدف آمبانی آن است تا هرآنچه که یک هندی در این زمینه نیاز دارد را بتوان از طریق پلت فرم جیو در اختیار او قرار داد؛ بازاری جذاب برای جیو که صدها میلیون کاربر بالقوه را در خود جای داده است.

تحت نظارت و رهبری آمبانی، صنایع ریلیانس از یک شرکت حوزه نفت و انرژی به مجموعه ای عظیم با بخش های مختلفی نظیر خرده فروشی، موبایل، پهنای باند، پلت فرم های دیجیتال و... بدل شده است.

اما برای ورود به مرحله بعد آمبانی نیاز به سرمایه گذاری در سیلیکون ولی، تقویت همکاری 7/ 5 میلیارد دلاری خود با فیس بوک و نیز واتس اپ، پیام رسان جهانی آن دارد. زمانی که توافق آمبانی و فیس بوک در ماه گذشته اعلام شد، جاه طلبی بی اندازه او مشخص شد.آمبانی پس از توافق با فیس بوک گفت: «این برگ برنده در اختیار تمامی ذی نفعان در جامعه هند قرار خواهد گرفت. کشاورزان ما، موسسات کوچک و متوسط و دانشجویان و استادان و بخش سلامت و درمان هند همگی از این توافق منتفع می شوند.»

این توافق قرار است یک پلت فرم مشترک را ایجاد کند که در آن کاربران می توانند به خدمات گسترده ای نظیر عملیات بانکی، ارسال پیام، خرید و بسیاری از موارد دیگر دسترسی داشته باشند.

با این حال برخلاف تنسنت، پلت فرم جیو دارای شبکه ارتباطی گسترده ای در هند نیز هست که می تواند برای جذب مشتری بیشتر از این طریق نیز اقدام کند.

 
نیمی از کارمندان فیس بوک دورکار می شوند

دنیای اقتصاد : درپی شیوع ویروس کرونا و دورکاری کارمندان شرکت های فناوری بزرگ، مارک زاکربرگ اعلام کرد به تدریج نیمی از کارمندان خود را دورکار می کند. به نظر می رسد شیوع ویروس کرونا تاثیری دائمی بر نیروی کار شرکت های فناوری و شیوه دورکاری دارد.

در همین راستا مارک زاکربرگ مدیر ارشد اجرایی فیس بوک در مصاحبه ای اعلام کرده است این شرکت به تدریج نیمی از کارمندان خود را دورکار می کند. این در حالی است که توییتر و شرکت های فناوری دیگر نیز اعلام کرده اند کارمندانی که قادر به ادامه فعالیت از راه دور هستند در صورت تمایل می توانند برای همیشه به این شیوه کار کنند. همچنین زاکربرگ به کارمندانش اعلام کرده درآمد کارمندانی که خارج از منطقه خلیج سانفرانسیسکو کار می کنند، نیز با توجه به این موضوع تغییر می کند. در همین راستا کارشناسان پیش بینی می کنند در آینده نزدیک یکی از نگرانی های کارمندان منطقه سیلیکون ولی کاهش درآمد خواهد بود.اگر شرکت ها تصمیم بگیرند حضور در محل کار اجباری نباشد، بنابراین لزوم استخدام کارمندان ساکن آمریکا نیز معنایی نخواهد داشت.