آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
شرکت ها
۲۸

استارت آپ

تسویه لحظه ای درآمدهای اعتباری سفیران الوپیک با طرح «پرداخت آنی»

دنیای اقتصاد : با هدف تشویق سفیران «الوپیک» به فعال کردن گزینه «امکان پرداخت اعتباری» و جلوگیری از تبادل اسکناس، قابلیت «پرداخت آنی» به برنامه سفیران اضافه شده است تا هزینه سفرهای اعتباری در لحظه به حساب سفیران انتقال پیدا کند.

با توجه به شیوع کرونا در ماه های اخیر، مدیران «الوپیک» با دو بانک پاسارگاد و سامان قراردادی منعقد کرده اند تا سفیران بتوانند در هفت روز هفته و در تمامی ساعات شبانه روز، درآمد اعتباری خود را به حساب بانکی انتقال دهند. قرار است به زودی چنین قراردادی با 12 بانک دیگر نیز منعقد شود تا افراد با داشتن حساب فعال در هر بانکی، بتوانند از این قابلیت استفاده کرده و درآمد خود را لحظه ای تسویه کنند.تا پیش از این تمایل به پرداخت اعتباری از سوی مشتریان و درخواست سفیران مبنی بر دریافت وجه نقد، چالشی میان سفیر و مشتری ایجاد کرده بود که با فراهم کردن زیرساخت های راه اندازی قابلیت «پرداخت آنی»، این مشکل به تدریج برای همیشه مرتفع خواهد شد.گفتنی است راه اندازی همین ویژگی در برخی تاکسی های اینترنتی در سال گذشته هم باعث حل مشکل مشابه بین رانندگان و مسافران شده بود.

انتشار نخستین گزارش عملکرد استارت آپ «اسپید»

دنیای اقتصاد : «اسپید» که استارت آپی در زمینه توزیع مرسولات در تهران است، اخیرا نخستین گزارش عملکرد خود را منتشر کرده است. بر اساس آمارهای منتشر شده توسط این تعداد بسته های ارسالی اسپید در سال 98 نسبت به سال 97 رشدی 170 درصدی داشته است.

بر اساس این گزارش، سفیران اسپید در سال 98 بیش از 70 هزار سفر درون شهری انجام داده اند. به این ترتیب از 170 هزار کیلومتر پیمایش در سطح شهر تهران جلوگیری و در مصرف 7 هزار لیتر بنزین صرفه جویی شده است. اسپید تمامی مناطق 22 گانه شهر را تحت پوشش دارد و بیش از 5 درصد از جمعیت شهر تهران حداقل یک بار از اسپید بسته دریافت کردند.

ارزش کالاهای جابه جا شده توسط سامانه اسپید، بیش از 100 میلیارد تومان برآورد شده است. در این بین مناطق 3 و 5 تهران در خریدهای با ارزش بالای 2 میلیون تومان، مناطق 1و 3 و 5 در خریدهای با ارزش بین یک تا 2 میلیون تومان، مناطق 2 و 3 و 6 در خریدهای بین 200هزار تا یک میلیون تومان و مناطق 2 و 5 و 6 در خریدهای تا 200 هزار تومان رکورددار هستند.

بیشترین کالاهای جابه جا شده توسط «اسپید»، کتاب و لوازم آرایشی بهداشتی بوده اند. 62 درصد مرسولات در بازه زمانی صبح و 38 درصد باقی مانده در بازه زمانی بعدازظهر تحویل داده شده اند. همچنین رکورد بیشترین تعداد بسته تحویل داده شده توسط یک سفیر در یک ماه 1945 بسته و در روز 180 بسته است.

براساس آمار ارائه شده در وب سایت اسپید، این سامانه با 766 کسب و کار، برای توزیع و پخش مرسولات آنها همکاری می کند و 1013 سفیر در این مجموعه مشغول به کارند.