آرشیو شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۶۷۰
صفحه آخر
۲۰

گفت و گوی صریح با رئیس سازمان جنگل ها, مراتع و آبخیزداری کشور درباره چرایی تامین نشدن بالگرد برای اطفای حریق جنگل ها

جنگل در آسمان می سوزد

گفتگو: مهدی آیینی

آتش در زاگرس تنوره می کشد، بلوط ها یکی یکی به کام آتش فرو می روند و اندک حیات وحش باقیمانده اکوسیستم زاگرس زنده زنده کباب می شوند. جنگلبانان و محیط بانان نیز با دست خالی و بیل حریف آتش نمی شوند. چاره کار اطفای حریق هوایی و استفاده از بالگرد برای جا به جایی تیم اطفای حریق به مناطق صعب العبور است، اما جولان آتش در نقاط مختلف زاگرس نشان می دهد بالگردها به موقع به داد جنگل نمی رسند. سرنخ این ماجرا را که دنبال کنید به تامین نشدن اعتبارات برای اعزام بالگردها می رسید. درباره این ناهماهنگی که تنها قربانی اش محیط زیست کشور است با رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور صحبت می کنیم، هرچند مسعود منصور گله گذاری در این رابطه را به پس از اطفای حریق جنگل ها موکول می کند، اما وقتی از نقش وزارت دفاع، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه می گوید کاملا مشخص است که چرا بالگردها دیر به داد جنگل های شعله ور کشور می رسند.

آتش سوزی در مناطق مختلفی در زاگرس رخ داده است آن قدر که به نظر می رسد سازمان جنگل ها دست روی دست گذاشته تا زاگرس خاکستر شود.

این که در برخی نقاط زاگرس حریق وجود دارد حرف درستی است، اما این که سازمان جنگل ها دست روی دست گذاشته بی انصافی است، چون همه همکارانم در همه استان ها حتی پیش از وقوع آتش سوزی برای کارهای پیشگیری با تمام وجود تلاش کرده و می کنند. اگر تلاش آنها نبود شاید اتفاقات بدتری می افتاد.

با این حال نتایج مناسب نیست و ما در اطفای حریق ضعیف عمل می کنیم .

وقتی در مناطق صعب العبور حریق اتفاق می افتد و به جز اطفای هوایی و تامین بالگرد راه دیگری وجود ندارد. سازمان جنگل ها جز تلاش برای تامین بالگرد چه کاری می تواند انجام دهد؟!

چرا به سازمان جنگل ها برای اطفای حریق بالگرد نمی دهند؟

از پیش توافق شده که در 16 پایگاه بالگرد مستقر باشد و وقتی حریق اتفاق می افتد با دستور فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها پرواز انجام شود، اما متاسفانه این توافق اکنون دچار مشکل شده است .

مشکل کجاست؟

ظاهرا از سنوات گذشته برخی مواد توافق عملی نشده است.

منظورتان تامین نشدن اعتبارات است؟

بله.

این بدهی به وزارت دفاع چقدر است؟

حدود 20 تا 30 میلیارد تومان.

مگر وظیفه سازمان برنامه و بودجه نیست که اعتبار را تامین کند؟

براساس توافق اگر نیاز به اطفای حریق هوایی باشد هزینه ها با تایید وزارت کشور اعلام می شود و سازمان برنامه و بودجه اعتبار را به وزارت دفاع می دهد.

پس به نظر می رسد سازمان برنامه و بودجه باید بیشتر به فکر جنگل های کشور باشد .

واقعیت این است که در شرایط کنونی که برای اطفا مشکل داریم پرداختن به این مساله اولویت نیست و باید تلاش کرد آتش خاموش شود. درواقع الان زمان گله گذاری نیست.

زمان گله گذاری نیست، اما باید نقاط ضعف و دلیل نبود تعامل مشخص شود.

نقطه ضعف این است که وقتی بالگرد می خواهیم خیلی دیر در اختیارمان قرار می گیرد. از شب گذشته به همه کس پیام داده و با خیلی ها تماس گرفته و درخواست بالگرد کرده ام. در منطقه حفاظت شده خائیز اگر امروز (جمعه) تا چند ساعت دیگر بالگرد به منطقه اعزام نشود و هوا تاریک شود نمی توانیم آتش را خاموش کنیم، چرا که گسترده تر می شود. از مسوولان خواهش می کنم بالگرد آبپاش و بالگرد مخصوص برای جا به جایی نیروها را به منطقه اعزام کنند.

صریح تر صحبت کنید چه نهادی بالگرد ارسال نمی کند؟

ستاد کل باید اجازه پرواز بدهد وزارت دفاع محور این اقدام است، آنها نیز محدودیت هایی دارند مثل گرفتن مجوز و تامین هزینه های پرواز.

از وقتی آتش سوزی های اخیر شروع شده چندبالگرد در اختیار شما قرار گرفته است؟

در لرستان بالگرد در اختیار ما قرار گرفت. در کهگیلویه نیز به همین شکل.

در چند روز اخیر نیز بالگردهایی به مناطق آتش سوزی اعزام شد که دچار نقص فنی شدند یا سوخت کافی در اختیار نداشتند.

بالگردی که به بوشهر اعزام شد نقص فنی داشت و زمین گیر شد و نیاز به تامین سوخت داشت.

قانون در این مورد چه می گوید؟

سازمان جنگل ها متقاضی خدمات است، قانون 1346 تکلیف کرده که دستگاه های لشکری و کشوری در این حوزه وظیفه دارند. قانون مدیریت بحران نیز نیروهای مسلح را موظف به همکاری کرده است به همین دلیل خواهش می کنم کمک کنند تا حریق اطفا شود.

آیا بالگرد به منطقه حفاظت شده خائیز رسیده است؟

از پنجشنبه گذشته که حریق شروع شد100 نیروی مردمی و بسیج را جمع آوری کرده ایم و منتظر بالگرد هستیم تا آنها را به مناطق صعب العبوری که دچار آتش سوزی شده انتقال بدهیم.

علت آتش سوزی منطقه خائیز مشخص شده است؟

به طور دقیق نه، اما حدس و گمان هایی زده می شود.

چه حدس هایی؟

گمانه زنی می شود چند کشاوز به دلیل اختلاف، زمین یکدیگر را آتش زده اند. البته کشاورزانی هستند که پس از برداشت محصول، زمین را آتش می زنند در حالی که قانون این را جرم دانسته است، برخی موارد نیز گردشگران نکات ایمنی را رعایت نمی کنند.

آنها با آتش روشن کردن یا پرتاب ته سیگار روشن به آتش سوزی جنگل های کشور دامن می زنند.

اعتبارات سازمان جنگل ها برای اطفای حریق چقدر است؟

اعتباری که در اختیار ماست برای بالگرد نیست، بلکه اعتبار اندکی برای تهیه آب و غذا یا تهیه کفش و لباس ضدحریق برای تیم اطفای حریق است که آن هم کامل تامین نشده است.

این اعتبار چقدر است؟

کل اعتبار ما حدود 11 میلیارد تومان بود که کاهش یافت و به حدود هشت میلیارد تومان رسید. در این بین تجهیزاتی نیز سال 96 خریداری شده و اکنون بخشی از اعتبارات ما برای اقساط آن تجهیزات کم می شود.

بنابراین دست سازمان جنگل ها برای اطفای حریق خالی است؟

از هفته پیش به ادارات کل منابع طبیعی اجازه داده ام که از هر محلی که اعتبار دارند می توانند برای خدمات اطفای حریق استفاده کنند.

آقای روحانی ادعا می کنند محیط زیستی ترین دولت را دارند، اما چرا هنوز جنگلبانان ما باید با بیل آتش را خاموش کنند یا برای تامین تجهیزات ایمنی اولیه شان با مشکل رو به رو باشیم؟

تا آنجا که مطلعم آقای رئیس جمهور نیز در جلسه دولت به وزارت دفاع و سازمان برنامه تاکید کرده اند که با سازمان جنگل ها همکاری بیشتری داشته باشند. امیدوارم با پیگیری هایی که امروز (شنبه) می شود ناهماهنگی ها برطرف شود.

در آتش سوزی های چند روز اخیر چند نفر مجروح شده یا جان باخته اند؟

در کرمانشاه یکی از نیروهای تکاور شهید شد. در گچساران نیز سه نفر مجروح شدند در منطقه خاییز نیز یکی از محیط بانان از ارتفاع سقوط کرد، البته آسیب های جزئی سوختگی نیز هست.