آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
فرهنگی
۱۹
چهره روز

تمام دنیا برای هنرمندان تاثیرگذارشان موزه اختصاصی درست کرده اند

مریم سادات گوشه

ایران درودی نقاش صاحب سبک بیش از 60 سال است که در عرصه هنر معاصر ایران فعالیت دارد. یکی از مهم ترین آرزوها و اهداف این بانوی هنرمند تاسیس موزه آثارش بود که سال گذشته مراسم واگذاری زمین موزه برگزار شد و تا امروز بعد از گذشت 5 سال هنوز این مجوز داده نشده است. او در روزهای قرنطینه و اوج کرونا دیگر گرفتن مجوز از شهرداری را رها کرده است و مهم ترین آرزوی او در سال جدید نزدیک تر شدن به خالق هستی و پرداختن به حرفه نقاشی است. درودی خود نیز گفته است که «کرونا سبب شد به خودم بیایم و این روزها را اگر عمری برایم باقی مانده با آرامش واقعی با خودم زندگی کنم پس تصمیم گرفتم به جای مجوز ساخت موزه مانند سابق با نقاشی کردن در بهشتم زندگی کنم.»

لیلی گلستان مدیر گالری گلستان در مورد لزوم ایجاد موزه ایران درودی به «ایران» می گوید: «ایران درودی از جمله هنرمندان تاثیرگذار در حوزه تجسمی است. تمام دنیا برای هنرمندان مهم و تاثیر گذارشان موزه اختصاصی درست کرده اند. مثل موزه دالی در بارسلون، موزه پیکاسو در پاریس، موزه ترنر در لندن، موزه خوان میرو در بارسلون، موزه شاگال نزدیک نیس فرانسه و بسیاری دیگر از موزه های معروف دیگر. بنابر این ما هم باید چنین کاری بکنیم و برای تاسیس موزه ایران درودی قدم برداریم. برای این کار لازم است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری با همدیگر تعامل داشته باشند و این کار را انجام دهند.» او درباره تاثیر این کار در وجهه و اعتبار ایران در دنیا افزود:«قطعا این کار تاثیر بسیاری در اعتبار ما چه در داخل و چه در دنیا خواهد داشت.ما اول باید وجهه داخلی خودمان را در کشور درست کنیم و سرو سامان دهیم.وقتی وجهه داخلی درست شد و خوب انجام گرفت، خود به خود وجهه بیرونی و بین المللی هم به وجود می آید و دارای اعتبار می شویم.»

او در پاسخ به اینکه چه فیلم یا کتابی به مردم پیشنهاد می کند تا آنها بخصوص کسانیکه در قرنطینه هستند ببینند یا بخوانند تصریح کرد:«فیلم خوبی که دیدم و واقعا به همه پیشنهاد می کنم که ببینند فیلم «جهان با من برقص»است به کارگردانی سروش صحت که به نظر من بسیار زیبا و عالی بود. فیلمی خوش ساخت وبا ایده ای بکر و بازی های فوق العاده و فیلمبرداری زیبا. کتاب خوب هم این اواخر کتاب آخر خانم فریبا وفی را به اسم «روز دیگر شورا» از نشر مرکز خواندم. کتاب خیلی گیرا و با حسی بود و دوستش داشتم.» گلستان در مورد اینکه چه گالری ای به مردم پیشنهاد می دهد تا ببینند، تاکید کرد: «گالری آنلاین هم بدون چون و چرا نمایشگاه آنلاین گالری گلستان را پیشنهاد می کنم که برایش خیلی زحمت کشیدیم و خوشبختانه خیلی هم موفق بود و هرروز هم داریم کار جدید به آن اضافه می کنیم. کارهایی بسیار زیبا و نه چندان گران. حمل بر خودپسندی نشود. واقعا نمایشگاه خوبی است.»