آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
ورزش
۴

هفته بیست ودوم لیگ برتر از امشب آغاز می شود

شب های فوتبال و کرونا

رضا پورعالی

با وجود سکوهای خالی ورزشگاه ها، تب فوتبال در ایران، حالا در بالاترین نقطه خود قرار دارد. بعد از برگزاری بازی معوقه فولاد و استقلال، حالا نوبت به بازی های هفته بیست و دوم است. 5 بازی امشب و 3 بازی فردا شب، معلوم می کند کرونا و تعطیلی چهار ماهه لیگ برتر تا چه حد روی عملکرد تیم ها تاثیرگذار بوده است. سوای جدال قهرمانی، هفت تیم بالای جدول برای کسب سهمیه و 8 تیم پایین جدول برای سروسامان دادن به وضعیت خود و فرار از منطقه سقوط می جنگند. در این بین نفت مسجد سلیمان تنها تیمی است که هم خیالش بابت بقا در لیگ راحت است و هم امیدی به کسب سهمیه ندارد. برویم برای تماشای یک هفته جذاب، بعد از نزدیک به 4 ماه تعطیلی...

50

در شرایطی که هیچ کدام از تیم های لیگ برتری به امتیاز 40 نرسیده اند، پرسپولیس امشب این فرصت را دارد تا با پیروزی مقابل پیکان به امتیاز 50 دست پیدا کند. این اتفاق پیش از این فقط یک بار و در لیگ هفدهم برای قرمزها افتاد که در نیم فصل دوم 10امتیاز یا بیشتر از تیم دوم جدول فاصله داشتند.

203

از آخرین برد پیکان در لیگ برتر چیزی حدود 6ماه می گذرد؛ دقیقا 203روز. پیکانی ها آخرین بار 16آذر پارسال سایپا را با یک گل شکست دادند و از آن به بعد در 11بازی متوالی خود فقط 3امتیاز کسب کردند؛ 3تساوی و 8باخت.

32

بازی امشب پرسپولیس و پیکان در واقع سی و دومین بازی این دو تیم در تاریخ فوتبال ایران به حساب می آید. در 31 بازی قبلی، سهم قرمزها 22 و سهم پیکان فقط چهار پیروزی بوده است. در این تعداد بازی، بازیکنان پرسپولیس 57بار دروازه پیکان را باز کرده اند و در مقابل پیکانی ها 28گل به ثمر رسانده اند.

1

عدد یک، تعداد باخت های یحیی گل محمدی با تیم های مختلف مقابل پیکان است. یحیی تاکنون 8 بار به عنوان سرمربی، مقابل پیکان قرار گرفته که 6 برد، یک تساوی و تنها یک باخت داشته است؛  آماری قابل قبول برای سرمربی قرمزها در آستانه بازی امشب.

2

عدد دو، تعداد بردهای عبدا... ویسی به عنوان سرمربی مقابل پرسپولیس است! آمار خوبی نیست اگر بدانیم تیم های ویسی تا کنون 15بار با پرسپولیس بازی کرده و فقط در دو بازی پیروز شده اند. 9باخت و 4تساوی دیگر در سایر بازی ها نشان می دهد ویسی خاطرات خوبی از تقابل با پرسپولیس ندارد. البته فراموش نکنیم که یکی از آن دو برد، برد استقلال خوزستان مقابل پرسپولیس در لیگ پانزدهم بود؛ همان فصلی که استقلال خوزستان با تفاصل گل جام قهرمانی را از چنگ پرسپولیسی ها خارج کرد.

6

پر گل ترین بازی و رویارویی دو تیم پیکان و پرسپولیس به فصل 92-91 بر می گردد که قرمزهای تهران با نتیجه 6بر صفر، پیکان را شکست دادند. هدایت پرسپولیس در آن بازی برعهده مانوئل ژوزه پرتغالی بود که اواسط همان فصل برکنار شد و جایش را به یحیی گل محمدی داد.

15

جدال پرسپولیس و پیکان، جدال تیم های اول و آخر جدول است. در واقع 15 پله فاصله وجود دارد بین دو تیم، که این بیشترین فاصله ممکن در جدول 16 تیمی است. شاید به همین خاطر عبدا... ویسی گفته شرایط ما و پرسپولیس شبیه هم است؛ در واقع تیم پیکان به دنبال فرار از سقوط است و تیم پرسپولیس به دنبال کسب چهارمین قهرمانی متوالی.

13

نفت مسجدسلیمان در حالی امشب مهمان شاهین بوشهر است که در لیگ امسال از یک حیث رکورددار است. این تیم در فصل جاری 13تساوی کسب کرده که بیشترین تعداد مساوی یک تیم در لیگ امسال به حساب می آید. از طرف دیگر، این بازی برای شاهین اهمیت زیادی دارد زیرا همچنان در منطقه سقوط قرار دارد. این تیم بین تیم های پایین جدول بهترین عملکرد رادر هفته های اخیر داشته و از 4 بازی گذشته خود، 3 پیروزی و یک باخت به دست آورده است. البته مشکل این تیم نداشتن سرمربی است زیرا  میشو کریستیچوویچ، مربی کروات این تیم به دلیل کرونا از بازگشت به ایران منصرف شده است.

5+1

پارس جنوبی امشب در حالی به مصاف صنعت نفت می رود که مشکل اصلی اش نبود چند بازیکن اصلی به دلیل محرومیت و مصدومیت است.  بابک حاتمی به علت محرومیت و ایمان باصفا، محمد ابراهیمی، محسن فروزان و مگنو باتیستا به علت مصدومیت در این بازی نیستند. در این میان وضعیت حضور متین کریم زاده نیز چندان مشخص نیست. تنها خبر خوش برای تیم هومن افاضلی این است که محمد نوری، کاپیتان پارسی ها دیگر مصدوم نیست و می تواند برای این تیم بازی کند.

یک نکته مشترک بین دو تیم، این است که در بازی های گذشته خود چندان پیروزی کسب نکرده اند. پارسی ها در 10بازی قبلی خود فقط یک برد داشته اند و این آمار برای صنعت نفت در 6بازی گذشته فقط یک پیروزی ثبت شده است.

267

دوباره لوکا بوناچیچ و دوباره لیگ برتر فوتبال ایران. اولین باری که مرد کروات برای مربیگری فولاد خوزستان به ایران آمد 48ساله بود و حالا با 65سال سن، قرار است فصل تازه ای از حضور خود در فوتبال ایران را کلید بزند. این بار لوکا سرمربی ذوب آهن است و بازی امشب، بازی شماره 267 این مربی در فوتبال ایران به حساب می آید. فولاد، استقلال اهواز، سپاهان (2 بار)، مس کرمان (3 بار)، گسترش (2 بار) و ذوب آهن 6تیمی بودند که تا پیش از این لوکا روی نیمکت آنها نشسته بود و این دومین باری است که او هدایت ذوب آهن را برعهده می گیرد.

محدودیت در شادی پس از گل

نشست هماهنگی بازی حساس بین پرسپولیس و پیکان که نخستین بازی رسمی دو تیم بعد از کرونا و همچنین اولین بازی در تهران نیز خواهد بود، در حالی برگزار شد که قوانین جالبی در این مسابقه حکم فرماست و به طور مثال بازیکنان اجازه شادی دسته جمعی بعد از گل را ندارند. همچنین مراودات دوستانه ابتدای بازی و دیدار مربیان هر دو تیم نیز طبق پروتکل ها غیرقانونی است و تست تب سنجی هم باید مقابل رختکن باشد.

در این جلسه تاکید شد، بازیکنان باید در اجرای شادی بعد از گل مراقبت لازم را انجام داده و از در آغوش گرفتن یکدیگر، به طور جدی پرهیز کنند. طبق مقررات هر تیم امکان انجام 5تعویض را خواهد داشت و در هر نیمه یک زمان استراحت و نوشیدن آب و خنک شدن در نظر گرفته شده است.

از هر تیم فقط 8نفر می توانند روی نیمکت باشند  که از میان آن ها سرمربی که در لب خط با بازیکنان صحبت می کند از زدن ماسک معاف خواهد بود. بازیکنان ذخیره و سایر عوامل تیم ها غیر از آن 8نفر ، روی سکو ها استقرار پیدا می کنند.

 

علیپور از شروع دوباره لیگ می گوید: فکرمان پیروزی در اولین گام است

کاوه علی اسماعیلی

پرسپولیس از امشب برای شروع دوباره رقابت ها و رسیدن به چهارمین قهرمانی پیاپی استارت می زند. در بازی امشب برابر پیکان بدون تردید علی علیپور از آن دست مهره هایی است که باید بر سرنوشت  ونتیجه بازی تاثیر بگذارد. قبل از این بازی سراغ علی رفتیم و برای دقایق اندکی با او همراه شدیم.

خیلی ها می گویند با شکست استقلال، کار پرسپولیس برای قهرمانی راحت تر شده!

این که ما را از الان قهرمان لیگ بدانند درست نیست. اتفاقا با روحیه بالا سراغ پیکان می رویم و امیدواریم بتوانیم از این دیدار سه امتیاز بگیریم. تمام فکر و ذکرمان، کسب برد در گام اول است؛ نه تنها این بازی برای مان مهم است بلکه در تک تک بازی ها با همین روحیه به زمین می رویم و باید در هر دیدار بهترین عملکردمان را به نمایش بگذاریم. طبیعتا انگیزه همه پرسپولیسی ها برای ادامه لیگ امسال، فقط کسب قهرمانی است.

پس باید خوشحال باشید که لیگ به دلیل کرونا نیمه تمام نماند...

من به حواشی دیگر کاری ندارم. همین که لیگ شروع شده بهترین خبر ممکن است و ما می خواهیم از این اتفاق به سود خودمان استفاده کنیم. امیدوارم همین اتفاق هم بیفتد و پرسپولیس بتواند یک بار دیگر یک قهرمانی دیگر به نام خود ثبت کند. تک تک بازیکنان ما فقط به یک موضوع  فکر می کنند و آن هم کسب پیروزی است. نمی توانیم نسبت به دیدار های خود در ادامه لیگ بی تفاوت باشیم. تا به حال هم بهترین عملکردمان را به نمایش گذاشتیم اما به هر حال همه می دانیم بعد از تعطیلی 3 تا 4 ماه لیگ برتر بدن ها دچار افت شده و دیگر هیچ چیز شبیه سابق نیست. با این حال می کوشیم با کسب یک پیروزی دیگر دل هواداران را شاد کنیم.

البته تماشاگری در کار نیست و این موضوع می تواند تاثیرگذار باشد

بله! قطعا عدم حضور هواداران بر روی روحیه بچه ها تاثیر گذار است ولی باید بتوانیم بهترین عملکرد ممکن را رقم بزنیم.

از مشکلات مدیریتی باشگاه چه خبر؟

ما مشکلات زیادی نداریم. خدا را شکر شرایط مالی باشگاه بهبود پیدا کرده و بخش دیگری از مطالبات مان را دریافت کردیم تا با روحیه بهتری به لیگ برگردیم.