آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
اقتصادی
۴

همتی: نوسانات بازار ارز موقتی است ارزپاشی نمی کنیم

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تکانه اخیر بازار ارز موقتی است گفت: هیچ بانک مرکزی متعهد و آگاهی، منابع خود را در بازار نمی پاشد.

عبدالناصر همتی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: سیاست گذاری پولی و ارزی در شرایط عادی کاری پیچیده است. البته این به معنی عدم بیان آنچه بانک مرکزی انجام می دهد، نیست و من نیز بر این اساس، همواره تلاش کرده ام تا صادقانه، سیاست ها را به مردم عزیز توضیح دهم تا خطای شکل گیری واقعی انتظارات راکاهش دهم.

وی افزود: در مقوله رشدنقدینگی، علیرغم اینکه در سیاست پولی جدید، کانال انتقال سیاست پولی، حجم نقدینگی نیست، ولی در هر صورت بار دیگر یادآور می شوم که رشد نقدینگی از ابتدای امسال تا نیمه خرداد، در مجموع با احتساب خرید ارز، منابع مقابله با کرونا و تنخواه دولت به 6/2 درصد رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: حتی اگر در بدبینانه ترین حالت همین روند تا آخر سال ادامه داشته باشد که بسیار بعید است، نرخ رشدنقدینگی کمتر از نرخ رشد سال گذشته خواهد بود و در راستای همان هدف تورمی است. بی اطلاعی برخی از اطلاعات واقعی نباید دستاویزی برای تشویش اذهان و دمیدن بی ثباتی شود.

همتی افزود: دلایل نوسانات بازار ارز را توضیح دادم و بدیهی است برای چنین دوره هایی که تکانه های کوتاه مدت را در اقتصاد تجربه می کنیم هیچ بانک مرکزی متعهد و آگاهی، منابع خود را در بازار نمی پاشد. بانک مرکزی قطعا با نوسانات سفته بازی مقابله می کند.

به گفته وی، روند سه روز اخیر نیز نشان داد که بازارسازی قدرتمند در بازار از هرگونه بی ثباتی و تلاطم جلوگیری خواهد کرد. خیرخواهان می دانند که ارز پاشی، با مقابله با جریانات سفته بازی متفاوت است. تکانه اخیر موقتی است و در حال گذار و بانک مرکزی بدون هیچ هیجانی حرکت بازار ارز را رصد کرده و همانند دو سال گذشته با مدیریت نوسانات، بازار را به سمت تعادل هدایت خواهد کرد.

گفتنی است، بانک مرکزی طی دو سال گذشته برای کنترل ارز از محدودیت هایی نظیر سهمیه کدملی، سقف تراکنش و... استفاده کرده تا تقاضای ارز را کاهش دهد، برهمین اساس، طی این بازه، معمولا بدون اینکه نیاز به تزریق ارز و کاهش منابع ارزی باشد، قیمت دلار را تحت کنترل درآورده و هنوز هم بر این سیاست درست تاکید دارد.