آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
اقتصادی
۴

یک مسئول مطرح کرد: فروش لاستیک های دولتی با نرخ آزاد در بازار

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت، نسبت به بعضی تخلفات صورت گرفته در فرآیند فروش اینترنتی تایر توسط تولیدکنندگان انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمحمد حسین مولاخواه با اشاره به بعضی از تخلفات صورت گرفته در فرآیند فروش اینترنتی تایر توسط تولیدکنندگان گفت: به عنوان مثال در یکی از شهرستان ها، افراد سودجو توانسته اند با جمع آوری کارت های ملی مردم، تعداد بسیار زیادی تایر با نرخ دولتی خریداری کرده و آنها را با نرخ آزاد در بازار عرضه کنند.

وی با تاکید بر این که شرکت های تولیدی اجازه عرضه تمام محصولات خود در سایت های اینترنتی را ندارند، افزود: این شرکت ها می بایست درصد مشخصی از تولیدات خود را با هماهنگی دفتر برنامه ریزی تامین، تنظیم و توزیع سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، به صورت فروش اینترنتی انجام دهند.

این مسئول درباره علت این مسئله اظهار داشت: اگر تولیدکنندگان عرضه تایر را به واحدهای صنفی فروشنده تایر قطع کنند، این فروشندگان به دلیل عدم تامین سود و منافع خود، از مسیر قانونی عرضه که شامل عمده فروشی و خرده فروشی است منحرف شده و در نتیجه بازار تایر همانند وضعیت کنونی با افزایش قیمت دوچندان مواجه خواهد شد.

مولاخواه ادامه داد: واحدهای تولیدی این توانایی را دارند که در صورت مشاهده گرانفروشی و یا عدم عرضه تایر در بازار توسط نمایندگی های خود، کد عاملیت آنها را مسدود سازند و در جهت ثبات بازار قدم بردارند.

بر اساس این گزارش، صف های طولانی خرید تایر دولتی در ماه های اخیر برای مردم آزاردهنده شده است و به همین دلیل بسیاری از متقاضیان از دریافت تایر با نرخ مصوب ناامید شده و برای تامین نیاز خود به بازار سیاه تایر رجوع کرده اند.

به گفته بعضی از فعالان بازار تایر، یکی از دلایل بدتر شدن وضعیت عرضه این کالا با نرخ دولتی مربوط به بسته شدن سایت های فروش اینترنتی تولیدکنندگان می شود. البته این سایت ها نیز با شرایط بسیار عجیب مانند فروش به هنگام اذان ظهر و یا با موجودی بسیار کم اقدام به فروش لاستیک می کردند و در نتیجه اکثر متقاضیان امکان دریافت تایر از این روش را نداشتند.

اما با این وجود، مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران، با بیان اینکه مسئولیت گرانفروشی تایر بر عهده نهادهای نظارتی است گفت: بسیاری از ارگان های دولتی-نظارتی مانند سازمان حمایت و تعزیرات بودجه فراوانی دریافت می کنند و می بایست بر بازار نظارت کرده و با متخلفان برخورد کنند.

این درحالی است که بر اساس اظهارات رسول جمشیدی، مجری طرح توزیع سیستمی تایر سنگین بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار مبنی بر الزام تولیدکنندگان به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت، تولیدکنندگان به روش های مختلف از این کار امتناع و در برابر شفاف سازی زنجیره تامین مقاومت می کنند که این امر در نهایت موجب زیان مصرف کنندگان و تداوم یافتن وضعیت نابسامان بازار تایر سایز سبک خواهد شد.

قیمت های جدید لاستیک

در پی مصوبه ستاد تنظیم بازار برای افزایش 30 درصدی قیمت تایر، نرخ انواع تایر خودرو مشخص شد.

بر این اساس، قیمت مصوب یک حلقه لاستیک پراید 2/258/386 ریال، لاستیک پژو 2/979/471 ریال و لاستیک سمند و ال 90 معادل 3/210/307 ریال تعیین شده است.

همچنین قیمت یک حلقه لاستیک کامیونی داخلی 12×24 معادل 24/461/870 ریال، لاستیک اتوبوسی - باری داخلی معادل 24/059/763 ریال و لاستیک اتوبوسی - باری وارداتی معادل 18/070/000 ریال مصوب شده است.