آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
زندگی: ایران
۱۶

آیا این تابستان برای سفر ایمن خواهد بود؟

جهان درحالی همچنان با دستورهای گسترده برای قرنطینه به مبارزه با کروناویروس ادامه می دهد، که ما دقیقا نمی دانیم چه مدت باید مانند یک فرد منزوی-اجتماعی باقی بمانیم. بله، ماندن در خانه هنوز هم کار درستی است، اما عاشقان سفر به طور قابل درکی از این شرایط احساس ناراحتی می کنند و در این فکر هستند که آیا مسافرت در تابستان امسال بی خطر خواهد بود؟  پاسخ کوتاه است و در واقع همان چیزی است که شما می خواهید، اما در اینجا نکاتی هست که قبل از برنامه ریزی برای سفرهای تابستانی باید آنها را مد نظر داشته باشید.

 کمپ بزنید

اگر ماشین یا RV  (وسیله نقلیه تفریحی) داشته باشید، آسان ترین و راحت ترین راه برای فرار از یکنواختی روزهای تابستان را در اختیار دارید، زیرا در حالی که اکثر پارک های طبیعی و ملی در کشورهای مختلف بسته است، می توان به مناطقی در حاشیه این پارک ها رفت و در صورت امکان چادر زد (در برخی نقاط امکان چادر زدن با رعایت فاصله اجتماعی وجود دارد). ما نیز پیشنهاد می کنیم به پارکی بروید که امکان رعایت فاصله اجتماعی در آنجا وجود دارد، یعنی خلوت باشد. البته پس از سفر سعی کنید چند روز در خانه بمانید و در مکان های حساس و شلوغ مانند ایستگاه های پمپ بنزین، فروشگاه لوازم خانگی، کافه ها و فروشگاه های مواد غذایی وارد نشوید.

 تعطیلات در خانه های اجاره ای

بسیاری از مراکز اقامتی حالا دیگر دستورالعمل هایی برای تمیز کاری و ضدعفونی کردن دارند و آنها را به صورت شفاف و دقیق برای مهمانان خود توضیح می دهند. در این دستورالعمل از میزبان خواسته شده روش های تمیزکاری و ضدعفونی کردن را طبق راهنمایی این سایت انجام دهند. ضمن این که هر خانه یا اتاق اجاره ای شامل یک دوره انتظار 24ساعته و در مواردی 72 ساعته قبل از ورود مهمان است. در نهایت این که خانه های اجاره ای چون کمتر از هتل های اصلی شهر رفت و آمد دارند، می تواند انتخاب بهتری برای مسافرانی باشد که مایل به پذیرفتن ریسک اقامت در یک سوئیت هستند.

 خودروی شخصی بهتر ​ است

شاید مقصد دوری را انتخاب کنید ولی هنوز بابت سفر با هواپیما نگرانید،​ اما این را فراموش نکنید که اکنون خطوط هوایی به روش های جدید برای سوارکردن مسافران به هواپیما روی آورده اند، مثلا سوارشدن مسافران از در های مختلف انجام و فاصله اجتماعی در طول پرواز رعایت می شود، تعداد پذیرش مسافران کاهش یافته و درجه حرارت بدن آنها پیش از دریافت کارت پرواز چک می شود.  البته شاید بزرگ ترین ترس مسافران هوایی، گردش هوا در هواپیماها باشد. به یاد داشته باشید گردش هوا در هواپیما عمودی است، نه افقی و از بالا هوا به سمت دیوارهای جانبی جریان پیدا می کند و این به آن معنی است که سیستم گردش هوای هواپیما ها، میکروب و ویروس های مسافران را به شما منتقل نخواهد کرد.  اگر قرار است مسافر یکی از خطوط ریلی هم باشید بد نیست بدانید در حال حاضر با شروع دوباره فعالیت شرکت های ریلی، استفاده از ماسک در مسافرت های ریلی اجباری شده و همچنین  شرکت های ریلی  فروش خود را به 50 درصد ظرفیت کاهش داده اند تا از فاصله اجتماعی مسافران اطمینان حاصل کنند.

 رزرو ارزان  و بیمه سلامت

اگر شما بیش از این که نگران بهداشت باشید، نگران هزینه ها هستید،بدانید شرکت های هواپیمایی از بخشی از هزینه های خود در آینده چشمپوشی خواهند کرد و اکثر خطوط هوایی اعلام کرده اند علاوه بر امکان رزرو پرواز، شرایط تغییر پرواز یا استفاده مجدد از پرواز را برای مسافران فراهم کرده اند. در این شرایط بسیاری از مسافران نگران دریافت پول  یا تغییر در فعالیت ها یا تورهایی هستند که رزرو کرده اند. اگر بیمه سفر دارید، شرایط به سیاست شرکت بیمه بستگی دارد، اما باید بدانید اغلب لغو سفر به خاطر کروناویروس در بسیاری از موارد نادیده گرفته می شود.بااین حال، اگر شما قصد ندارید در این شرایط به سفر بروید، ممکن است بتوانید مبلغی از بیمه سفر خود را پس بگیرید. خوب است مستقیم به شرکت مورد نظر بروید و با اپراتور صحبت کنید.

 حالا برویم یا نرویم؟

با این همه اگر شما از سفر در تابستان امسال به خاطر کرونا بیش از حد ترسیده اید، بهتر است سفرتان را لغو کنید. اما اگر تعطیلات تابستانی را به عنوان راهی برای تفریح و سلامت توامان انتخاب می کنید، بهتر است توصیه های سفر و اقدامات احتیاطی ذکر شده را رعایت کنید. و این به آن معنی است که مدام دستان خود را بشویید، فاصله اجتماعی را رعایت کنید و زمانی که نیاز است با افراد دیگر تماس داشته باشید، ماسک بزنید فرقی هم ندارد کجا می روید ؛چه کافه محلی و چه ساعاتی قدم زدن در هوای آزاد یا سفر؛ مهم این است که احساس «سفر امن» نداشته باشید و در هر شرایطی جوانب احتیاط را رعایت کنید.

FAR & Wide