آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
فناوری
۱۰

اخبار

بزرگ ترین مرکز داده غرب و شمال غرب کشور افتتاح می شود

به منظور توسعه و تکمیل زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات، دیتاسنتر تبریز به عنوان بزرگ ترین مرکز داده منطقه غرب و شمال غرب کشور افتتاح می شود.

به گزارش «ایران»، امروز یکشنبه از طریق ارتباط زنده تصویری با تبریز با حضور محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از مدیران این وزارتخانه، به همراه تعدادی از مدیران ارشد شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول)، بزرگ ترین مرکز داده منطقه غرب و شمال غرب کشور افتتاح می شود.

این مرکز در محیطی به مساحت 3000 مترمربع در سه طبقه با ظرفیت 250 رک و قابل توسعه تا 350 رک و با قابلیت نصب تعداد 1500 سرور فیزیکی و 16000 سرور مجازی به بهره برداری می رسد. این مرکز توسط شرکت ارتباطات سیار ایران و باهدف تقویت زیرساخت های خدمات متنوع مخابراتی و فناوری اطلاعات، ایجاد زیرساخت های خدمات ابری، کمک به ارتقا و پایداری شبکه و خدمات همراه اول در غرب و شمال غرب کشور، توزیع متوازن ترافیک شبکه در غرب و شمال غرب کشور، اتصال به مرکز تبادل اینترنت و تقویت چرخه محتوا، کمک به ایجاد خدمات ارتباطی در روستاها و هوشمند سازی مدارس، ایجاد بستر مناسب برای شرکت های تامین کننده خدمات شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها راه اندازی می شود. راه اندازی این مرکز گام مهم دیگری در توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات است.

برج فناوری هوا فضا راه اندازی شد

معاون توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه اندازی برج فناوری های هوا فضا در منطقه نوآوری شریف خبر داد.

به گزارش ایسنا، اسماعیل قادری فر روز گذشته در مراسم افتتاح فاز یک ایستگاه نوآوری شریف، افزود: مدلی که معاونت علمی تحت عنوان چارچوب مفهومی زیست بوم تعریف کرده است، یک مدل قرارگاهی است که در آن ابعاد گوناگون اکوسیستم نوآوری معنا شده است.

وی سرمایه گذاری ریسک پذیر و اقتصاد دانش بنیان را از جمله مفاهیم زیست بوم فناوری دانست که در چارچوب معاونت علمی معنادار شده است و اظهار کرد: در این راستا راهبردهای متفاوتی اجرایی شده است که از آن جمله می توان به فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد که در این قالب در استان محرومی چون سیستان و بلوچستان، بزرگترین کمپ استارتاپی و نوآوری کشور راه اندازی شده است.قادری فر با اشاره به بیانات رهبری در زمینه صیانت از بازار داخل، خاطرنشان کرد: بر اساس تاکیدات ایشان بازار هر کشور ناموس هر کشور است، از این رو ما باید از آن صیانت کنیم، ضمن آنکه حدود 800 تا 900 میلیون دلار بازار آسیا و اطراف آن را در اختیار داریم که می توانیم در سایه زیرسازی های لازم به آن دست یابیم.معاون علمی رئیس جمهوری با اشاره به برنامه های این معاونت در زمینه توسعه مراکز نوآوری، گفت: تا شهریور ماه پارک دانشگاه شریف تبدیل به برج نوآوری می شود و برج فناوری هوا فضای این دانشگاه در مساحت 17 هزار متر مربع به بهره برداری می رسد.

وی راه اندازی این مراکز را معنادار شدن اکوسیستم زیست بوم فناوری دانست و ادامه داد: راه اندازی چنین مراکزی باعث معکوس شدن روند مهاجرت شده و همچنین مشوق هایی را برای نقش آفرینی جوانان فراهم خواهد کرد.