آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
خبر
۸

خبر سردار سلامی از سیستم های غافلگیرانه سپاه

دنیای اقتصاد : فرمانده کل سپاه پاسداران با اعلام اینکه در آینده نزدیک، شاهد ورود سیستم های غافلگیرانه سپاه خواهیم بود، گفت: تحریم تسلیحاتی اثری در قدرت دفاعی ما ندارد. سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه روز گذشته در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ما در تحریم تسلیحاتی جهانی هستیم، گفت: از یک طرف تحریم های تسلیحاتی وجود دارد از طرف دیگر آمریکا و متحدانش جزو تهدیدات ما هستند و این تحریم تسلیحاتی فرصتی را برای دانشمندان تهیه کرد که نیازهای دفاعی را با تکیه بر توان بومی بسازند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه نکته مهم استفاده از تجهیزات برترساز است که نیروی زمینی را برای یک جنگ تمیز آماده می سازد، گفت: هم در بعد تخریب کار شده هم در دقت افزایی، کوچک سازی و بی خدمه سازی سلاح ها در اینجا کار شده است.فرمانده کل سپاه با اعلام اینکه یکی از اتفاقات خوب صورت گرفته، شکل گیری رابطه خوب بین جهاد خودکفایی و هسته های رشد و دانش بنیان است، تاکید کرد: این باعث شده در هیچ یک از سیستم های سلاح زمینی به خارج نیاز نداشته باشیم.

به گفته سردار سلامی، آن چیزی که بیگانگان در مورد تمدید تحریم های تسلیحاتی مطرح می کنند، اثری در قدرت دفاعی ما ندارد و در آینده نزدیک شاهد ورود سیستم های غافلگیرانه خواهیم بود.

4دستاورد جدید نیروی زمینی سپاه

سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه اخیرا چهار دستاورد در حوزه های مختلف داشته است. بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، این سازمان توانسته با به کارگیری ظرفیت های موجود برخی از تسلیحات از رده خارج را با طراحی و بهینه سازی و رفع ایرادات گذشته برای ورود به سازمان رزم نیروی زمینی سپاه آماده کند.نفربر بهینه شده مکران یکی از این محصولات است؛ این خودرو نفربر آبی خاکی BTR-50 بوده است که علاوه بر ارتقا در حوزه بدنه و سایت دید راننده، یک برجک جدید نیز برای آن طراحی شده است.ازجمله دیگر محصولات می توان به پهپاد «معراج 1» اشاره کرد که قادر است با سرعت 140 کیلومتر تا ارتفاع 12 هزار پایی پرواز کند. وزن برخاست این پهپاد 33 کیلوگرم است و می تواند محموله ای به وزن 5 کیلو را حمل کند.همچنین سلاح «ثعبان 1» نیز ازجمله دستاوردهای جدید نیروی زمینی سپاه است. ثعبان 1، یک تیربار سبک انفرادی بوده که در حقیقت محصول بهینه سازی تیربار سبک هجومی است. این تیربار در دوران دفاع مقدس به صورت غنیمتی در اختیار سپاه پاسداران قرار گرفت و بعدا به دلیل مشکلاتی که در زمینه مسلح شدن داشت از رده خارج شد. با تغییراتی که در صفحه خوراک دهنده، قبضه، قنداق و  لوله این سلاح رخ داده، وزن آن نسبت به نمونه روسی یک کیلوگرم کاهش پیدا کرده است.همچنین در میان دستاوردهای جدید نیروی زمینی سپاه، می توان به سامانه راداری نفوذ در زمین اشاره کرد. این سامانه راداری برای کشف مین و بمب های کنار جاده ای کاربرد دارد.