آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
خبر
۸

سایه روشن

استعفای تولیت آستان شاهچراغ تایید شد

فارس نوشت : خبر استعفای آیت الله سیدعلی اصغر دستغیب تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) تایید شد. آیت الله سیدعلی اصغر دستغیب تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) به دلیل کهولت سن و بیماری قلبی از سمت خود استعفا داد. این استعفا تقدیم دفتر رهبر معظم انقلاب شده اما هنوز پاسخی به این استعفا داده نشده است.آیت الله سیدعلی اصغر دستغیب اسفند 1392 با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان تولیت آستان مقدس حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) منصوب شد.آیت الله سیدعلی اصغر دستغیب علاوه بر عهده دار بودن تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع)، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری و مدیر حوزه علمیه رضویه شیراز است.

 
حکم حبس برای یکی از متهمان حوادث آبان شاهین شهر

انتخاب نوشت : دادستان عمومی و انقلاب شاهین شهر و میمه از حکم اعدام برای عاملان سرقت های مسلحانه ساماندهی شده، صدور حکم حبس برای سرشبکه های اغتشاشات آبان 98 و برخورد قاطعانه با متخلفان فضای مجازی خبر داد.سید نصرالدین صالحی روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه که در دادگستری شاهین شهرو میمه که به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، درخصوص سرنوشت اغتشاشگران آبان 98 و عاملان سرقت های مسلحانه در خیابان عطار، اظهار کرد: درخصوص سرقت مسلحانه و ساماندهی شده در خیابان عطار حکم قطعی اعدام برای عامل اصلی و حبس و تبعید برای عوامل مرتبط و غیر اصلی صادر و به زودی جاری می شود. همچنین، حکم حبس برای سرشبکه های اغتشاشات آبان 98 در شاهین شهر که با برنامه ریزی دقیق و قبلی اقدام به تخریب اموال عمومی کردند نیز صادر و پس از تایید نهایی دادگستری، اجرا می شود.درخبری دیگر به گزارش قدس آنلاین محمدرضا حبیبی روزجمعه در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این استان گفت:اگر خلافی صورت بگیرد، همانند آنچه که در سال 88، 96 و آبان سال گذشته افتاد، یقینا قاطعانه با دست نشانده ها و آشوب گران برخورد خواهیم کرد، به گونه ای که امروز 8 پرونده مربوط به اتفاقات ذکر شده نهایی و حکم مفسد فی الارض برای آنها ثابت شده است.

 
محمدعلی نجفی تهدید نکرده است

ایسنا نوشت : وکیل مدافع محمدعلی نجفی خبر منتشره درباره موکلش با موضوع «تهدید به افشاگری در صورت صدور حکم اعدام» را جعلی خواند. حمیدرضا گودرزی در گفت وگو با «ایسنا» اظهار کرد: از روز گذشته در فضای مجازی مطالبی موهوم و دروغین و مجعول از طرف موکلم عنوان شده که مدعی شده بودند «چنانچه مجازات اعدام برایم رقم بزنند جرائم رخ داده توسط برخی از افراد را در مورد همسرم با مستندات ارائه می کنم» که اینک با تکذیب این خبر جعلی و ساختگی به اطلاع عموم می رساند همین که با گذشت اولیای دم خانم میترا استاد موضوع مجازات قصاص موکلم منتفی شده و پرونده از جهت مجازات های حبس در دیوان عالی مطرح و در حال رسیدگی است؛ به خوبی نشان می دهد که مجازات قصاص و اعدام به طور کلی در پرونده منتفی شده و به خودی خود این موضوع جعلی و دروغین بودن خبر را نشان می دهد.

 
انتقاد علم الهدی از سیستم بانکی کشور

خبرآنلاین نوشت : آیت الله سیداحمد علم الهدی امام جمعه مشهد در خطبه های مکتوب خود برای نمازگزاران مشهدی، با بیان اینکه نظام بانکی ما، نظامی است که در آن دزد پرورش پیدا می کند، گفت: ساختار نظارتی دستگاه های نظارتی ما، نظام درستی نیست. امام جمعه مشهد با اشاره به گرانی قیمت مرغ، افزود: نرخ مرغ را کیلویی 15 هزار تومان گذاشتند، این حمایت از مصرف کننده است؟ اگر تولیدکننده در مساله نهاده های دامی دچار مشکل شده، باید به او رسیدگی شود.

 
سقوط آزاد آمار ازدواج

ایسنا نوشت : امیرحسین بانکی پورفرد عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یکی از اولویت های فرهنگی جامعه را بحث ازدواج عنوان کرد و گفت: آمار ازدواج سقوط آزاد داشته و حدود 40 درصد کاهش پیدا کرده است.

 
بررسی دلیل واریز پول به حساب مددجویان قلعه گنج

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت : رئیس کمیته امداد هرگونه ارتباط واریز مبلغ 50 میلیون تومانی به حساب مددجویان منطقه قلعه گنج با کمیته امداد را رد کرد.سید مرتضی بختیاری اظهار کرد: چهارشنبه گذشته قرار بود به کارت مددجویان کمیته امداد و بهزیستی با کمک دولت بسته غذایی واریز شود. وی افزود: اما اتفاقی مبنی بر واریز مبالغی به حساب مددجویان این منطقه رخ داد که بلافاصله بانک مرکزی آن را مسدود کرد.رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه الان هم کارشناسان بانک مرکزی در حال ریشه یابی قضیه هستند تصریح کرد: این موضوع هیچ ارتباطی با کمیته امداد ندارد. البته تعداد این موارد بالا نبوده، اما نفس قضیه مهم است و حساسیت بانک مرکزی هم روی نفس این عمل است که چرا این اتفاق افتاده است.

 
ادامه آتش سوزی در بوزین و مره خیل

انتخاب نوشت : آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل که از ظهر روز پنج شنبه (پنجم تیر) آغاز شده، با گذشت نزدیک به 48 ساعت، همچنان ادامه دارد و بعد از مهار چند باره، آتش دوباره شعله ور است.آزاد شیخ ویسی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، درباره جزئیات این آتش سوزی گفت: حریق در منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل از ظهر روز پنج شنبه آغاز شد و با گذشت دو روز با وجود همه تلاش هایی که برای اطفای حریق انجام شده، هنوز ادامه دارد.به گفته فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، هم اکنون نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و مردم بومی منطقه برای مهار آتش پای کار هستند و تلاش ها با وجود صعب العبور بودن منطقه همچنان ادامه دارد.

شیخ ویسی اضافه کرد: برای استفاده از بالگرد هم درخواست دادیم، اما گفته شده به دلیل شیب زیاد منطقه امکان استفاده از بالگرد وجود ندارد. وی با بیان اینکه هنوز مشخص نیست عامل آتش سوزی چه چیزی بوده، تاکید کرد: وسعت دقیقی که در آتش سوخته نیز هنوز برآورد نشده است.شیخ ویسی با اشاره به وسعت حدود 27 هزار هکتاری منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل، یادآور شد: این منطقه دارای پوشش گیاهی و جانوری غنی و زیستگاه برخی گونه ها از جمله گوزن شوکا، پلنگ و... است.