آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۲
سیاست
۳
روزنه

رئیسی در همایش سراسری قوه قضائیه: دستگاه قضائی بر اساس خوشایند و بدآمد دیگران عمل نمی کند

مرکز رسانه قوه قضائیه: رئیس قوه قضائیه در همایش سراسری قوه قضائیه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر گفت: دستگاه قضائی بر اساس خوشایند و بدآمد دیگران عمل نمی کند و نباید اجازه داد دشمن در صحنه سازی و عملیات روانی علیه نظام و سیستم قضائی موفق شود.

آیت الله رئیسی با تقدیر از تلاش های انجام شده از سوی مدیران دستگاه قضائی، قضات و کارکنان بیان کرد: تلاش وافری انجام شد که همواره با شرایط و وضعیت کرونا، کار در دستگاه قضائی با کندی مواجه نشود و حقوق مردم ضایع نشود. در دادسراها، زندان ها و بخش هایی از دستگاه قضائی که متکفل کار مردم بودند، تلاش این بود که کار انجام شود؛ حتی اگر خودشان در خطر قرار گیرند. او با تاکید بر لزوم حمایت قضائی از محرومان و اقشار ضعیف جامعه متذکر شد: نباید کسی به خاطر نداشتن تمکن مالی از دادرسی و احقاق حقوق محروم شود.

رئیس قوه قضائیه در همین راستا خواستار ایجاد سازوکاری شد تا کسانی که فاقد توان مالی برای تامین هزینه های دادخواهی هستند، بتوانند از امکانات و خدمات قضائی بهره مند شوند.

او با یادآوری سه اولویت سال جاری مبنی بر «حفظ کرامت»، «مبارزه با فساد» و «رفع موانع تولید» که در اولین همایش روسای کل دادگستری ها و دادستان های مراکز استان ها در سال 99 به آن اشاره شده بود، به توجه جدی در این زمینه تاکید کرد و گفت: راهبردهای پیش رو با توجه به محوریت موضوع تحول است که اساس حرکت در این دوره است.

رئیسی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: تاکید می کنم که دوستان درباره موضوع ماده 477 دقت کنند و اگر موردی خلاف شرع بین است یا باید به صورت ویژه دنبال شود، این کار را حتما انجام دهید تا شاهد این نباشیم که هر روز پرونده ها در جریان باشند. اگر پرونده ای خلاف شرع باشد، قطعا به آن رسیدگی می شود و در استان ها و روسای کل درباره ماده 477 فقط به صورت جلسه بسنده نکنند و خودشان هم مباشرت کنند.

او افزود: امروز جلوه هایی از امید در کشور به برکت خون مطهر شهدا و اقدامات مخلصان و اخلاص مقام معظم رهبری پیدا شده است؛ اما باید روزبه روز افزون شود و افزون شدن آن در گرو اقدام و عمل است و با حرف نمی شود. در استان ها بدنه اجرائی توانمند کارآمد ما هستند و در مرکز باید به نحوی عمل شود که احساس مردم این گونه باشد که وضعیت متفاوت شده است.