آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
اقتصادی
۸

حق مسکن باید 50 درصد هزینه اجاره بها را پوشش دهد

منبع: ایسنا

یک فعال حوزه کار معتقد است حق مسکن دست کم باید 50درصد متوسط هزینه اجاره بهای مسکن را پوشش دهد و حقوق و دریافتی یک کارگر به گونه ای باشد که از عهده پرداخت هزینه مسکن و اجاره بها برآید.

علی اکبر سیارمه با اشاره به مبلغ حق مسکن کارگران اظهار کرد: در سال های گذشته رقم های کمی برای حق مسکن پیش بینی می شد و آن زمان استدلال این بود که برای تعیین این مبلغ شهرک های حاشیه ای را در کلانشهرها در نظر بگیرند و حداقل 50 درصد میانگین هزینه اجاره بهای مسکن را به عنوان حق مسکن بپردازند.

 وی ادامه داد: برخی از کارخانه ها در سال های گذشته به فکر مسکن کارگران افتادند و برای کارگران خود در محل تولید واحدهای مسکونی احداث کردند تا از این طریق هم کارگران بدون دغدغه به محل کار برسند و هم هزینه های رفت و آمد آنها کاهش یابد. حتی مرخصی های سالانه و یک وعده غذای گرم هم برای کارگران درنظر گرفته می شد و کارفرمایان تلاش می کردند تا هم بهره وری کارگاه را بالا ببرند و هم از دغدغه نیروهای کار خود بکاهند.

این فعال حوزه کار با بیان اینکه حق مسکن باید حداقل 50 درصد متوسط اجاره بهای مسکن را پوشش دهد، تاکید کرد: حقوق و دریافتی یک کارگر باید به قدری باشد که بتواند علاوه بر هزینه های معیشت ازعهده هزینه های مسکن و اجاره بها  برآید.

 سیارمه در ادامه با اشاره به ارسال مصوبه افزایش حق مسکن کارگران به هیات وزیران درباره زمان پرداخت آن اظهار کرد: آنچه که در سال های گذشته در خصوص پرداخت حق مسکن لحاظ می شده از ابتدای سال بوده و تقریبا تمام مبالغی که به عنوان حق الزحمه یا دستمزد برای کارگران تعیین می شد همیشه از اول سال منظور می شد و اگر جلسات بررسی برای تصمیم گیری طول می کشید یا افزایش با تاخیر همراه بود باز هم از ابتدای سال در نظر می گرفتند و هیچگاه سابقه نداشته اگر مصوبه ای در بحث دستمزد یا حق مسکن در نیمه سال هم تصویب شود، پرداختش از اول همان سال نباشد.

وی با بیان اینکه حق مسکن به عنوان مزایا جزئی از حقوق کارگران به شمار می رود، ادامه داد: استدلال ما این است که همان طور که حقوق و دستمزد از ابتدای سال اعمال می شود،

مزایا هم بخشی از دستمزد به شمار می رود و باید همزمان با حقوق پرداخت شود؛ بنابر این حق مسکن یا آنچه که به اسم کمک هزینه مسکن یاد می شود اگر از تیرماه عملیاتی شود باید معوقات آن از ابتدای سال پرداخت شود.

به گفته این فعال حوزه کار سال گذشته برخی بنگاه ها حق مسکن 100هزار تومانی را به کارگران پرداخت نکردند و زمانی که به نقدینگی رسیدند معوقات آن را به طور کامل به کارگران خود پرداخت کردند بنابر این اگر کارفرمایان با مشکل نقدینگی مواجه هستند یا معذوراتی دارند می توانند معوقات حق مسکن را در ماه های آینده به کارگران خود بپردازند هر چند که این قضیه بیشتر در مورد کارگران وابسته به دولت دیده می شود ولی بودجه دولت یکساله دیده شده و طبعا علاوه بر حقوق، مزایا هم در آن پیش بینی شده است.