آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
اقتصادی
۸

50 درصد کارمندان دولت می توانند دورکار بمانند

منبع: ایسنا

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه 50 درصد کارکنان دولت قابل دورکاری هستند، گفت: اگر مشاغلی را که از طریق فضای مجازی و اینترنتی قابل انجام هستند دورکار کنیم بسیاری از هزینه ها کاهش می یابد و سبک جدیدی از کار و زندگی به وجود می آید.

 علی اکبر لبافی با اشاره به مزیت های الکترونیکی کردن خدمات، گفت: اگر امکانات و زیرساخت ها مهیا شود می توانیم بسیاری از امور و خدمات از جمله صدور مجوزهای فعالیت را به شکل الکترونیکی دنبال کنیم و مدت زمان صدور مجوزها را به حداقل ممکن برسانیم. وی ادامه داد: با این کار پنجره واحدی که سال هاست به دنبالش هستیم محقق می شود و می توانیم در همه فرآیندهای صدور مجوز فعالیت این پنجره واحد را شکل دهیم و مدت زمان صدور مجوزها از جمله کسب و کارها را کاهش دهیم.

 این کارشناس اقتصادی افزود: اگر امروز که بسیاری از فعالیت ها بر بستر دولت الکترونیک شکل می گیرد را با زمانی که برای هر کاری مکاتبه می کردیم مقایسه کنیم به این تفاوت پی می بریم چرا که الکترونیکی شدن نامه نگاری ها باعث شده تا مراجعات حضوری کم شود و هزینه ها به حداقل برسد. لبافی با بیان اینکه 50 درصد کارکنان دولت قابل دورکاری هستند و نیاز به مراجعه حضوری برای کار ندارند، گفت: با توجه به آنکه بسیاری از مشاغل و کارها در بستر فضای مجازی قابل انجام است در صورتی که زیرساخت های مورد نیاز را فراهم کنیم، کارکنان می توانند بدون مراجعه حضوری به محل کار در کنار خانواده بمانند و از داخل خانه کارها را انجام بدهند.

وی تصریح کرد: دنیا به سمت الکترونیکی کردن فعالیت ها و خدمات رفته و ما باید به این سمت حرکت کنیم و مشاغل و کارهایی  را که از طریق فضای مجازی و اینترنتی قابل انجام هستند دورکار کنیم.

این کارشناس اقتصادی در عین حال با اشاره به بحران کرونا و مزایای الکترونیکی کردن امور در این شرایط، گفت: معتقدم کرونا دولت و ملت را به سمت و سویی هدایت کرد که سبک جدیدی از کار و زندگی ارائه شد و این سبک جدید را در حوزه بنگاه های اقتصادی، سیستم دولتی و دستگاه های اجرایی تجربه کردیم؛ بنابر این اگر زیرساخت ها برای دورکاری فراهم شود و نرم افزارهای لازم برای آنکه مردم کمترین مراجعه را به دستگاه های اجرایی داشته باشند، ایجاد کنیم قطعا تحولات خوبی را شاهد خواهیم بود.

وی گفت: اگر چه در دوران کرونا برخی فعالیت ها انجام می شد ولی عملا 30 تا 40 درصد از مصرف بنزین و سوخت کم شد و با توجه به آنکه دولت به این بخش یارانه می پردازد، این مساله در بحث هوای پاک، سالم سازی محیط زیست و کاهش ترددها تاثیرگذاری بسیاری داشت.

این کارشناس اقتصادی استقرار دولت الکترونیک را موجب کاهش 30 تا 40 درصدی هزینه دستگاه های دورکار و افزایش کارایی و اثربخشی دانست و گفت: در دوران کرونا دولت زیرساخت ها را به گونه ای فراهم کرد که هم میزان رضایتمندی مردم از ارائه خدمات افزایش یافت و هم بسیاری از هزینه های دولت کاهش پیدا کرد. این امر باعث شد تا کسانی که به دورکاری اعتقاد نداشتند پذیرفتند که بدون حضور فیزیکی هم می شود کارها را در خانه به بهترین شکل ممکن انجام داد.