آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
خبر
۲

رویداد

بازگشت تشریفات انجام پرواز در مسیر ایران و امارات

ایسنا : سفارت ایران در امارات متحده عربی اعلام کرد: تشریفات انجام پروازها در مسیر ایران و امارات به روال عادی بازگشته است. سفارت ایران در امارات روز شنبه در صفحه توییتر خود در این زمینه نوشت: وزارت خارجه امارات اعلام کرده تشریفات انجام پروازها در مسیر ‎ایران- امارات به روال عادی بازگشته و شرکت های هواپیمایی می توانند درخواست های خود را مستقیما با هواپیمایی کشوری ‎امارات طرح و مجوز دریافت کنند. همچنین امارات یک محموله جدید تجهیزات پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا به ایران ارسال کرد. به گزارش خلیج تایمز، امارات متحده عربی یک هواپیمای حامل 16 تن تجهیزات پزشکی ضروری برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به ایران فرستاد. این محموله تجهیزات پزشکی تقریبا به 16هزار متخصص در زمینه پزشکی در مقابله با این بیماری کمک خواهد کرد و چهارمین محموله ای است که از ماه مارس تاکنون از جانب امارات به ایران ارسال شده است.

 
تیراندازی گارد ساحلی عربستان به صیادان بوشهری

دنیای اقتصاد : مدیر روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: صیادان بندر رستمی این شهرستان در حادثه تیراندازی نیروهای گارد ساحلی کشور عربستان سعودی آسیبی ندیدند. اردشیر یاراحمدی روز شنبه در گفت وگو با «ایرنا» افزود: این صیادان روز یکشنبه هفته گذشته (یکم تیرماه) با مجوز صید 10 روزه از بندر رستمی شهرستان تنگستان برای کسب روزی عازم سفر دریا شدند و تورهای خود را در خلیج فارس گستردند.

او بیان کرد: با توجه به ضعف صیدگاه های استان بیشتر صیادان برای ماهیگیری مجبور هستند مسیرهای طولانی را طی کنند تا به صیدگاه مناسب برسند اما در برخی موارد به دلیل جریان شدید آب ممکن است به اشتباه به سمت آب های مرزی کشورهای همسایه کشیده شوند که این امر همواره آنان را با مشکلاتی روبه رو کرده است. یاراحمدی اضافه کرد: تورهای صیادی این شناور صیادی نیز که در آب های داخلی پهن شده بود به دلیل جریان شدید و با جزر دریا به سمت آب های مرزی کشور عربستان سعودی حرکت کرده و صیادان برای جمع آوری آنها به ناچار به سمت مرز آبی مشترک ایران با کشور عربستان رفته بودند که نیروهای گارد ساحلی این کشور نیز با مشاهده آنها اقدام به تیراندازی کرده بودند. او ادامه داد: در جریان تیراندازی گارد ساحلی کشور عربستان به سمت این شناور صیادی استان بوشهر که روز چهارشنبه هفته گذشته (چهارم تیرماه) رخ داد، به سرنشینان این شناور صیادی آسیبی نرسید و آنها روز پنج شنبه هفته گذشته (پنجم تیرماه جاری) به سلامت به آب های سرزمین ایران بازگشتند. یاراحمدی افزود: براساس گزارش های دریافتی صبح دیروز  شناور حامل صیادان بندر رستمی شهرستان تنگستان وارد لنگرگاه این بندر شده و همگی سرنشینان این شناور سالم هستند و هیچکدام زخمی نشده اند. او تاکید کرد: صیادان در هنگام صیادی ملزم به رعایت قوانین هستند و باید مراقب باشند که به صورت ناخواسته وارد آب های مرزی کشورهای همسایه نشوند.

 
واکنش غریب آبادی به تضعیف اقدامات مقابله با مواد مخدر

تسنیم : غریب آبادی در نشست ویژه کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل گفت: اقدامات برخی کشورها با هدف جرم زدایی و قانونی کردن برخی انواع مواد مخدر، به تضعیف تلاش های بین المللی در مقابله با مواد مخدر می انجامد. کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین، در نشست ویژه کمیسیون موادمخدر، ارتقای همکاری های بین المللی، حمایت ملموس و افزایش تلاش های ملی و منطقه ای را تنها مسیر غلبه بر چالش برآمده از مواد مخدر عنوان و تاکید کرد: یک رویکرد متوازن بر پایه کنوانسیون های بین المللی موادمخدر، باید راهنما و شاخص تمامی تدابیر ملی، منطقه ای و بین المللی باشد. او همچنین اظهار کرد: هرگونه رویکرد با قصد جرم زدایی و قانونی کردن برخی انواع موادمخدر، سبب تضعیف تلاش های بین المللی برای رسیدن به جهانی عاری از سوءاستفاده از موادمخدر می شود. سفیر و نماینده دائم ایران در ادامه، ابراز کرد: جمهوری اسلامی درحالی سالیان متمادی بیشترین حجم مواد مخدر در جهان را کشف و ضبط می کند که تحت تحریم های یکجانبه غیرقانونی و نامشروع آمریکا قرار داشته و از کمک های جامعه بین المللی نیز بهره ای نبرده است. او اضافه کرد: از دولت های عضو، دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر و سایر نهادهای بین المللی انتظار می رود به کمپین ملی کارآمد و جامع ایران در مبارزه و رسیدگی به معضل جهانی مواد مخدر، به شیوه ای که حمایت بین المللی کافی فراهم و همبستگی لازم نیز نشان داده شود، اذعان کنند و قدردان آن باشند.

 
توییت موسوی به مناسبت هفتم تیر ماه

فارس : سخنگوی وزارت امورخارجه ضمن گرامیداشت سالروز هفتم تیر ماه، گفت: خون قربانیان این اقدام تروریستی و ایرانیانی که توسط گروهک منافقین و با حمایت آمریکا و اروپا به شهادت رسیده اند، به گردن حامیان این گروهک است. سیدعباس موسوی روز (شنبه) هفتم تیر ماه در توییتی نوشت: «39 سال پیش در چنین روزی، رئیس دیوان عالی کشور، آیت الله بهشتی و 72 نفر از مقامات ارشد ایران از سوی فرقه تروریستی منافقین تحت حمایت آمریکا و رژیم صدام ترور شدند. از آن زمان، منافقین کماکان مورد حمایت آمریکا و اروپا قرار گرفته اند که این حمایت ها به این گروهک اجازه داد که ده ها هزار ایرانی را کشته و مجروح کنند.»