آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۲
اقتصادی
۵

کلرپارس، پیش قراول تولید ضدعفونی کننده ها در ایران

کلرپارس یکی از شرکت های تابعه شستا است که یک شرکت تولیدکننده محصولات بهداشتی محسوب می شود و در مدت شش ماه گذشته، آن قدر ضدعفونی کننده سطوح و دست و دیگر موارد را تولید کرد که نامش بر سر زبان ها افتاد. 

کلرپارس در گروه دارویی شستا، (تی پی کو) فعالیت می کند و از شرکت های معتبر شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی به حساب می آید. 

داستان تاسیس کلرپارس هم از آن داستان های جالب است؛ این شرکت با هدف ارتقای سلامت و بهداشت آب شرب کشور در سال 1377 در تبریز ساخته و به بهره برداری رسید. کلرپارس مساحتی بیش از 21 هکتار دارد و واقعا یکی از بزرگ ترین شرکت های شستا در منطقه آذربایجان شرقی به شمار می رود که تولید کلر و مشتقات آن را هم برعهده دارد. برای خودش وزنه ای است و مسئولان ارشد استان و شهر همیشه با نگاه ظرفیت تولیدی بزرگ به آن نگاه می کنند و به آن به عنوان یکی از بازوهای تولید شهرشان تعصب می ورزند. 

کلرپارس در بهمن سال 1398 بود که در بورس پذیرفته شد و سهامش با سرعت و رشدی چشمگیر بالا رفت. این شرکت در بازار فرابورس ایران با نماد «کلر» شناخته می شود و هم اکنون در حال رشد به منطقه مستحکم بنیادی است. 

سبد محصولات کلرپارس متنوع است؛ شامل: کلر- سود سوزآور پرک و مایع، آب اکسیژنه، پارافین کلره، پرکلرین، کلرورفریک، اسید کلریدریک، آب ژاول و هیدروژن. 

همچنین این شرکت با تولید دو محصول دانش بنیان آب اکسیژنه و پارافین کلره به عنوان نخستین و تنها تولیدکننده در ایران، ضمن خودکفایی کشور در این زمینه، در خروج منابع ارزی هم موفق عمل کرده و آن را به صفر رسانیده است. 

راه توسعه شرکت های تولیدی و دانش بنیانی مانند کلرپارس برای خودکفایی و رسیدن به مرز مقبول، تولید با کیفیت محصول است که مازاد آن باید برای ارزآوری و پیشگیری از اتلاف منابع انرژی و ارزی، صادر شود که خوشبختانه برای شرکت کلرپارس راه صادرات هم هموار شده و مسئولان و گردانندگان آن از وضعیت موجود با خرسندی یاد می کنند و برنامه هایی متنوع تر برای افزایش قدرت صادراتی کلرپارس را تدارک دیده اند. 

این برنامه ها طبعا با ارتقای ماشین آلات و تجهیزات و بهینه کردن آزمایشگاه های کلرپارس محقق خواهد شد که آن هم با نظر مساعد مدیرعامل، مهندس ابوالفضل باباپور و همراهی هیئت مدیره و با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته به امری جاری و مستمر در کلرپارس بدل شده است. 

کلرپارس به سرمایه های انسانی خود اهمیت لازم را می دهد و واقعا هر فرد همکار کلرپارس را سرمایه مهم کلرپارس می داند و برمی شمارد. برای همین فضاسازی و تشویق ها است که تعدادی از همکاران قدیمی موفق به ساخت ماشین آلات جدید این شرکت شده اند و راه تولید را هموارتر از گذشته کرده اند. حتی آزمایشگاه های کلرپارس، خود یکی از آزمایشگاه های کامل در شمال غرب کشور به حساب می آیند و به عنوان همکار سازمان ملی استاندارد ایران، به ارائه خدمات برون سازمانی برای شرکت ها، کارخانه ها و موسسات آموزشی، خدمت رسانی های مستمر دارند. 

افتخارات

کلرپارس با اخذ نشان های متعدد در حوزه های کیفیت، بهره وری ، تعالی سازمانی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان و رعایت استانداردهای بین المللی جزء برندهای برتر منطقه و سرآمد کشور بوده و با توجه به برخورداری از مزیت های قابل اتکای دیگری مانند دسترسی آسان و ارزان به مواد اولیه و قرار گرفتن در مسیر آزادراه تبریز - تهران و خطوط ریلی، علاوه بر تامین بخشی عمده از نیاز کشور، هم اکنون محصولات خود را به بیش از 15 کشور هم صادر می کند. 

این شرکت همچنین در تلاش برای رسیدن به بهترین جایگاه و تبدیل شدن به الگوی برتر در حوزه صنعت کلرآلکالی، پروژه های مختلفی را در حال اجرا و بررسی دارد که دو پروژه افزایش ظرفیت واحد کلرآلکالی و اسیدسازی را در سه ماهه آخر سال 1399 به بهره برداری خواهد رساند. 

• اقدامات کلرپارس از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون سرعت عمل شرکت کلرپارس در راه اندازی خط تولید مواد ضدعفونی کننده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، واقعا ستودنی بود. این شرکت از اسفند 1398 بدون تعطیلی اقدام به افزایش ظرفیت تولید در ضدعفونی کننده هایی مانند آب ژاول و آب اکسیژنه کرد و با بسیج همه امکانات و در سریع ترین زمان ممکن با تشکیل کمیته علمی و فنی با دستیابی به فرمولاسیون و نصب تجهیزات لازم موفق شد با تولید مواد ضدعفونی کننده سطوح و دست با حجم انبوه و عرضه آن به سازمان ها و شهرداری ها برای ضدعفونی اماکن عمومی، نقشی پراهمیت در پاک سازی و گندزدایی از محیط های عمومی پیدا کند و تا حدی در ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود موفق باشد. برای کلرپارس این وظیفه ملی تا پایان و قطع و ریشه کنی ویروس کرونا ادامه خواهد یافت. 

• برگزاری مجمع عمومی سالانه کلرپارس نخستین مجمع عمومی خود را هم بعد از بورسی شدن برگزار کرد و رضایت سهام دارانش جلب شد. 

مجمع عمومی سالانه کلرپارس با حضور 75 درصد سهام داران و نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و نماینده بازرس قانونی شرکت در سالن تلاش و با رعایت پروتکل های بهداشتی و پخش زنده از طریق وب سایت کلرپارس برگزار شد. مدیرعامل کلرپارس، مهندس باباپور در حاشیه گزارش مجمع، اهم دستاوردهای کلیدی سال 1398 را برشمرد که شامل: کاهش هزینه های عملیاتی به فروش شرکت از 9 به شش درصد و هزینه های مالی به فروش شرکت از هفت به دو درصد در سال 1398 در مقایسه با سال 1397، افزایش هفت درصدی حاشیه سود خالص از 42 درصد در سال 1397 به 49 درصد در سال 1398، ارتقای بازده دارایی های شرکت از 33 درصد در سال 1397 به 40 درصد در سال 1398، افزایش تولید آب اکسیژنه به طور متوسط از 23 تن در روز در سال 1397 به 29 تن در روز در سال 1398، افزایش تولید پارافین کلره از چهار تن به 5/12 تن در پایان سال 1398، ایجاد خط تولید و بسته بندی ژل دست و محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در راستای مبارزه با شیوع ویروس کرونا بود.