آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
صنعت و معدن
۳

کولبری آخال از داخل به خارج انجام می شود

دنیای اقتصاد : موضوع نشست تخصصی کمیسیون صنایع اتاق ایران، بررسی مسائل و مشکلات صنعت بازیافت کاغذهای باطله به عنوان مواد اولیه صنعت بسته بندی و کارتن سازی بود. در این نشست که با حضور اعضای کمیسیون صنایع اتاق ایران، کارشناس سازمان مدیریت پسماند، اتحادیه صنایع بازیافت ایران و سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران تشکیل شد، مسائل و مشکلات صنعت بسته بندی در ایران، مشکلات حوزه پسماند و بازیافت مورد بررسی قرار گرفت. نیما بصیری تهرانی، نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در ابتدای نشست از مشکلات صنعت بسته بندی در کشور گفت و اینکه این صنعت در تامین مواد اولیه خود با مشکلات زیادی از قبیل نوسان شدید و سریع قیمت ها مواجه است.

بعد از وی، علی قلی حسنی اعظمی، مدیرعامل انجمن مدیران کارتن و ورق با اشاره به مشکلات صنعت کارتن سازی در کشور گفت: از اول سال 99 چندین بار افزایش قیمت کارتن داشته ایم و همه به دلیل متغیر بودن قیمت کاغذ و آخال است. به گفته وی، تاثیری که نوسان قیمت در عادت حلقه نهایی تولید یعنی مصرف کنندگان دارد، این است که آنها به شدت مصرف خود را پایین می آورند و الگوی مصرف تغییر می کند؛ برای همین است که این روزها مصرف کننده به جای دریافت محصول بسته بندی شده به دنبال خرید محصولات فله ای و حتی حمل با پلاستیک است.

او گفت: در این شرایط بنکدار و مغازه دار کارتن نمی خواهد؛ سازمان حمایت از مصرف کننده به جای اینکه مشکلات را عارضه یابی کند، از افزایش قیمت ها گله دارد، درحالی که همه ما معتقدیم باید مصرف کننده را جذب کنیم، اما متاسفانه مشکلاتی در حوزه صنعت بازیافت وجود دارد که درنهایت به مشکلات صنعت بسته بندی هم افزوده است.

همچنین توحید صدرنژاد، رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران از مقررات حاکم بر حوزه بازیافت انتقاد کرد و با اشاره به پنج حلقه زنجیره مدیریت پسماند گفت: حلقه اول تفکیک است؛ تمامی فعالیت های خدماتی یا داوطلبانه که به کمک آموزش های عمومی و افزایش مشارکت شهروندی باهدف به حداقل رساندن آغشتگی پسماندها به آلودگی های یکدیگر موجب جداسازی پسماندها می شود. به گفته وی، حلقه دوم جمع آوری است؛ یعنی کلیه فعالیت های خدماتی که با به کارگیری تجهیزات و ماشین آلات مختص حمل هر نوع پسماند در دوره های زمانی منظم، پسماند را در مقیاس خرد جمع آوری و با استفاده یا بدون استفاده از ایستگاه های میانی، راهی واحدهای پردازش کند.

او حلقه سوم را پردازش دانست و توضیح داد: کلیه فرآیندهایی که منجر به تسهیل در بازیافت یا عملیات بازیابی یا امحا شود. این فرآیندها عموما مکانیکی و فیزیکی و با کاهش حجم و افزایش چگالی پسماندها همراه است. فرآیندی نظیر اسقاط که کالای ضایعاتی دارای حداقل دو یا چند جزء قابل بازیافت را به اجزای تشکیل دهنده خود تفکیک و پردازش و به مواد اولیه صنایع بازیافت تبدیل می کند. وی ادامه داد: بازیافت حلقه چهارم است، فرآیندهای تبدیل پسماند به مواد یا انرژی قابل استفاده مجدد که برخوردار از بهره اقتصادی بوده و در آنها پسماند پردازش یا اسقاط شده به محصولات واسطه یا نهایی مورداستفاده در حلقه های دیگر زنجیره ارزش (خارج از زنجیره مدیریت پسماند) تبدیل و بازچرخانی می شود.  صدرنژاد افزود: بازیابی یا امحا حلقه پنج است؛ کلیه روش های از بین بردن یا کاهش خطرات ناشی از پسماندها و فرآیندهایی که به واسطه آنها در انتهای زنجیره در ازای دریافت تعرفه ای مشخص، دوره تجزیه پذیری طبیعی پسماند یا مشتقات آن با روش های اصولی نظیر تولید کمپوست، هضم، تبدیل به انرژی، دفن بهداشتی و تصفیه شیرابه، بی خطرسازی و... کاهش می یابد.

او درباره وضعیت بازار پسماند گفت: تفکیک و جمع آوری تابع متغیرهای فرهنگی و اقتصادی هستند و توسعه آنها بدون توسعه مشارکت شهروندان و شفاف سازی مناسبات بازار پسماند در هیچ جای دنیا و هیچ دوره زمانی ممکن نبوده و نیست؛ بازیابی و امحا که به خودی خود از صرفه اقتصادی برخوردار نیستند و انجامشان مستلزم وضع تعرفه و دریافت هزینه این عملیات از شهروندان به عنوان نوع خدمت اجتماعی است؛ و پردازش و بازیافت که اگرچه صرفه اقتصادی دارند، اما توسعه شان در گرو رقابت پذیری محصول تولیدی شان با محصولات دست اول در بازار است.

او ادامه داد: مادامی که کاغذ، پلیمر یا سایر محصولات بازیافتی نتوانند در بازار شانه به شانه کاغذ حاصل از چوب، پلیمرهای پتروشیمی یا سایر محصولات بازیافت رقابت کنند، بازیافت توسعه نمی یابد و این به معنای روزبه روز پیچیده تر شدن چالش پسماند و از دست رفتن ارزش افزوده کلان صنایع بازیافت است.  او از تخلف در این حوزه هم گفت؛ اینکه صادرات آخال با اظهار خلاف واقع انجام می شود؛ در حوزه های دیگر هم پسماند قاچاق می شود؛ کولبری در این حوزه از داخل به خارج انجام می شود.