آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
جامعه
۱۸
کوتاه از گزارش

# من _ ماسک _ می زنم

 آمار ابتلا به بیماری کرونا بالا رفته است، این را نه ما، بلکه آمار روزانه وزارت بهداشت می‏گوید. دراین بین برخی کارشناسان شروع به کار دوباره مشاغل، رعایت نکردن پروتکل‎های بهداشتی و بی توجهی به فاصله‎گذاری اجتماعی را از دلایل افزایش آمار می دانند. شاید به خاطر همین است که ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت از آغاز پویش، «#من- ماسک-می‎زنم» گفت. او البته توضیحاتی هم درباره تصمیمات و پروتکل‎هایی که نادیده گرفته می ‎شود، داد. توجه به این پویش زمانی مهم جلوه می‎کند که بدانیم، هر 33 ثانیه یک بار در ایران یک نفر به کرونا مبتلا می‎شود.

به گزارش جام جم، حریرچی با اشاره به اهمیت استفاده از ماسک و اعلام آغاز به کار پویش #من-ماسک-می زنم، گفت: «رعایت فاصله فیزیکی یک متری 82 درصد، استفاده از ماسک 85 درصد و استفاده از پوشش محافظ چشمی 78 درصد انتقال ویروس را کاهش می دهد.» او تاکید کرد که با پویش استفاده همگانی از ماسک با این هشتگ، انتظار وزارتخانه این است که همه همکاری و همراهی داشته باشند.

 هر 33 ثانیه‎ یک ابتلا

 یکی از معضلات این روزهای بیماری کرونا بدون علامت بودن آن است. حریرچی عنوان کرد که جوانان و حتی کودکان به ظاهر سالم، عامل مهم انتقال بیماری به والدین و افراد مسن‎ هستند. بنابر اعلام مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده به ازای هر نفر بیمار تشخیص داده شده کرونا 10 نفر مبتلای دیگر در سطح جامعه وجود دارد که تشخیص داده نمی شوند. حریرچی گفت: «در افراد زیر 50 سال و خصوصا در افراد جوان و با سن کم احتمال ابتلا به بیماری بدون علامت و کم علامت بسیار زیاد است. جوانان مبتلا ناخواسته اطرافیان خود را به بیماری مبتلا می کنند که گاهی منجر به مرگ و بستری طولانی مدت این افراد می شود.» طبق نظر او، هر نفر مبتلا بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی، می تواند 406 نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم بیمار کند؛ بنابراین، رعایت دستورالعمل‎های ساده و بهداشتی مانند استفاده از ماسک و شست‏وشوی مداوم دست ها می تواند باعث کاهش شیوع بیماری شود.

به گفته معاون کل وزیر بهداشت، هر 33 ثانیه در کشور ما یک نفر به کرونا مبتلا می شود و هر 13 دقیقه یک نفر در کشور به دلیل کرونا فوت می کند؛ زنگ خطری است که البته با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، می تواند خاموش شود. او گفت، رتبه ایران در آمار جهانی از نظر تعداد خالص مبتلا و تعداد خالص ناشی از مرگ ناشی از کووید-19 به ترتیب رتبه 10 و 9 است، اما از نظر تعداد موارد ابتلا و تعداد خالص مرگ به ازای یک میلیون نفر جمعیت به ترتیب رتبه 47 و 30دنیا را با 2561 مورد ابتلا به ازای یک میلیون نفر جمعیت و 121 مرگ در یک میلیون جمعیت دارد.

 بازگشایی زودهنگام

یکی از نکاتی که این روزها زیاد دیده می شود، بازگشایی های زودهنگام برخی مشاغل است. حریرچی، درباره تصمیم عجولانه وزارتخانه، به برخی بازگشایی ها عنوان کرد: «دوگانه رعایت معیشت مردم و اهداف اقتصادی با هدف به حداقل رساندن بیماری، در همه کشورهای جهان مطرح است. کشور ما هم مانند سایر کشورهای دنیا ملاحظات اقتصادی را لحاظ کرده است.» او با اشاره به از سرگیری اجرای طرح ترافیک گفت در موضوعاتی مانند طرح ترافیک بر اساس تصمیمات ستادملی عمل می شود.

 حریرچی، درباره عدم رعایت فاصله گذاری های اجتماعی در وسایل حمل ونقل عمومی نیز افزود: «فاصله گذاری اجتماعی بسته به رفتاری است که مردم انجام می دهند. شاهد آن هستیم که تعداد زیادی از مردم از ماسک استفاده نمی کنند. بنابراین برخی موارد به رفتار اجتماعی خود مردم  بازمی گردد.» او به مترو هم اشاره کرد و درباره انبوه بری این وسیله گفته و توصیه کرده مسافران به حداقل برسند و بهداشت هم رعایت شود. حریرچی ادامه داد: «نمی توانیم درخواست کنیم کارخانجات، ادارات، دانشگاه ها و مدارس تعطیل شوند اما در اجتماع شاهد این باشیم که مردم فراوان به شمال بروند و عروسی و اجتماعات دیگر برگزار شود؛ بنابراین باید تصمیم همگون بگیریم.»