آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
صنعت و معدن
۳

خبر

تولیدکنندگان لوازم خانگی ملزم به عرضه محصولات در بازار شدند

دنیای اقتصاد : براساس ابلاغیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، از این پس تمامی تولیدکنندگان لوازم خانگی ملزم به عرضه محصولات خود به بازار هستند. به گزارش شاتا، براساس تصمیمات کارگروه تنظیم بازار و در راستای ساماندهی و مدیریت بازار لوازم خانگی در سطح عرضه، همچنین شفاف سازی قیمت ها و جلوگیری از سوءاستفاده برخی افراد فرصت طلب، تولیدکنندگان و تامین کنندگان لوازم خانگی ملزم خواهند بود تا محصولات خود را در سطح بازار عرضه کنند.

در این اطلاعیه سازمان های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور واحدهای بازرسی و نظارت اصناف و بازرسان اتحادیه مکلفند ضمن رصد و پایش مستمر بازار این محصولات، نسبت به کنترل و نظارت ویژه بر زنجیره تولید تا مصرف نظارت کرده و هر گونه تخلف را در کوتاه ترین زمان ممکن مورد رسیدگی قرار دهند. همچنین این سازمان ضمن هماهنگی کامل با سازمان تعزیرات حکومتی و سایر مراجع قضایی، پرونده های متشکله را در موعد مقرر مورد رسیدگی قرار خواهند داد. در راستای ثبات قیمت ها و آرامش بازار و جلوگیری از تغییرات غیر منطقی قیمت با متصدیان واحدهای صنفی که خارج از ضوابط تعیین شده مبادرت به افزایش قیمت کنند؛ در چارچوب قانون برخورد خواهد شد. بنابراین بازرسان این سازمان، سازمان صمت استان ها و اتحادیه ها مکلفند ضمن رصد و پایش مستمر بازار نسبت به شناسایی و معرفی بنگاه های اقتصادی متخلف اقدام کنند تا زمینه برای آرامش بیش از پیش بازار این محصولات فراهم شود.

 
برنامه ریزی برای طراحی بسته تامین مالی صنایع

شاتا : در نشست مشترک خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران با حضور معاون امور صنایع وزارت صمت، بر طراحی بسته تامین مالی مورد نیاز صنایع، شناسایی ظرفیت های خالی و توسعه عمق ساخت داخل در صنایع دارای توجیه اقتصادی تاکید شد. مهدی صادقی نیارکی در این نشست با اشاره به جایگاه نهادها و تشکل ها در مراجع تصمیم ساز و تصمیم گیر کشور گفت: تشکل های تخصصی به منزله بازوهای مشورتی در دستگاه های اجرایی و مراجع تصمیم گیر و تصمیم ساز هستند و باید از این پتانسیل ها در سیاست گذاری ها بهره مند شد. معاون امور صنایع وزارت صمت در ادامه به مهمترین اولویت های وزارت صمت در سال جهش تولید پرداخت و خواستار حضور موثر و جریان ساز تشکل ها در سیاست گذاری کلان اقتصادی شد. صادقی نیارکی نهضت ساخت داخل را یکی از محوری ترین رویکردهای وزارت صمت در سال 99 عنوان کرد و گفت: توسعه ساخت داخل در صنایع مزیت دار با هدف افزایش عمق ساخت داخل در صنایع راهبردی با جدیت در حال پیگیری است و 210 رشته فعالیت نیز در این راستا مشخص شده اند.

 
جزئیات برگزاری روز ملی صنعت و معدن

دنیای اقتصاد : رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن اعلام کرد که برای واحدهای برگزیده روز ملی صنعت و معدن امسال، برخی امتیازهای قانونی در نظر گرفته شده که در صورت نهایی شدن در همان روز اعلام خواهد شد.

به گزارش «ایسنا» محمدرضا فیاض در نشست خبری با اشاره به اینکه در تقویم فرهنگ عمومی کشور 10 تیرماه روز ملی صنعت و معدن است و در این روز فعالان و جهادگران عرصه تولید در بخش صنعت ومعدن گرامی داشته می شوند، گفت: امسال بیست و چهارمین سالی است که روز ملی صنعت و معدن گرامی داشته می شود، البته با توجه به شیوع ویروس کرونا مهمانان امسال یک دهم سال های قبل هستند و مراسم به صورت محدود و در یک جمع سمبلیک با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی برگزار می شود. او با بیان اینکه در سال 1399 وزارت صمت در محورهای جهش تولید، توسعه صادرات غیرنفتی، تنظیم بازار و تکمیل طرح های نیمه تمام برنامه های خود را دنبال می کند و این مراسم در همین راستا است، اظهار کرد: اتاق بازرگانی، خانه صنعت و معدن ایران، خانه صنعت و معدن جوانان ایران، اتاق اصناف، اتاق تعاون، خانه معدن ایران، سازمان نظام مهندسی معدن، کنفدراسیون صنعت ایران، انجمن مدیران صنایع و خانه صنعت و معدن تهران، تشکل های بخش خصوصی هستند که در برگزاری مراسم روز ملی صنعت و معدن مشارکت دارند. به گفته این مقام مسوول واحدهای برگزیده و نمونه صنعتی و معدنی امسال در هفت محور معرفی می شوند. استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان و فناور برتر و نمونه، واحدهای صنعتی و معدنی که در حوزه تعمیق ساخت داخل و خودکفایی قدم برداشته اند و واحدهای نمونه صنعتی و معدنی که در مناطق محروم و کمتر برخوردار اقدامات و عملکرد قابل توجهی داشته اند از جمله واحدهایی هستند که در این روز معرفی خواهند شد. فیاض با بیان اینکه مراسم روز ملی صنعت و معدن امسال با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی به صورت محدود در تالار خلیج فارس سازمان توسعه تجارت برگزار می شود، تصریح کرد: 30 برگزیده که تولیدکنندگان صنعتی و معدنی نمونه و ممتاز سراسر کشور هستند، تولیدکنندگانی که در سراسر کشور در راستای خودکفایی در محصولات و اقلام بهداشتی و پزشکی مرتبط با کرونا دستاوردهای قابل توجهی داشته اند و بهره برداران معادن و کارآمدان معادن، در مراسم امسال روز ملی صنعت و معدن معرفی می شوند. رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن با بیان اینکه برگزیدگان توسط کمیته برگزیدگان و براساس دستورالعمل های انتخاب برگزیدگان معرفی خواهند شد که حدود 29 نفر هستند، گفت که یک کارآفرین بانو، یک کارآفرین جوان و یک پیشکسوت نیز در مراسم روز ملی صنعت و معدن معرفی خواهند شد.

 
اعلام قیمت جدید انواع تایر

دنیای اقتصاد : قیمت جدید انواع تایر خودرو براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار مشخص شد. به گزارش خبرگزاری فارس، در پی مصوبه هفته قبل ستاد تنظیم بازار برای افزایش 30 درصدی قیمت تایر، نرخ انواع تایر خودرو مشخص شد. بر این اساس، قیمت مصوب یک حلقه لاستیک پراید 2 میلیون و 258 هزار و 386 ریال، لاستیک پژو 2 میلیون و 979 هزار و 471 ریال و لاستیک سمند و ال 90 معادل 3 میلیون و 210 هزار و 307 ریال تعیین شده است. همچنین قیمت یک حلقه لاستیک کامیونی داخلی 12×24 معادل 24 میلیون و 461 هزار و 870 ریال، لاستیک اتوبوسی - باری داخلی معادل 24 میلیون و 59 هزار و 763 ریال و لاستیک اتوبوسی - باری وارداتی معادل 18 میلیون و 70 هزار ریال مصوب شده است.

 
تملک 2 هزار و 400 واحد تولیدی توسط بانک ها

دنیای اقتصاد : دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: حدود 2 هزار و 400 واحد تولیدی توسط بانک های عامل تملک و تعطیل شدند. به گزارش «خبرگزاری صدا و سیما»، میثم زالی افزود: یکی از بانک های دولتی به تنهایی 486 واحد تولیدی را تملک کرده است. وی اضافه کرد: به موجب مواد 16 و 17 قانون رفع موانع تولید که در سال 1394 ابلاغ شد، همه بانک ها و موسسات اعتباری موظف هستند سالانه 33 درصد از اموال منقول و غیرمنقول خود را واگذار و همه عواید ناشی از این واگذاری را به حساب خزانه داری کل کشور واریز کنند که به عنوان افزایش سرمایه آنها لحاظ شود. زالی ادامه داد: مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار حدود 10 روز پیش صادر شد و امیدواریم تا دو روز آینده توسط بانک مرکزی به بانک های عامل ابلاغ شود. دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از همه تولیدکنندگان خواست تا درخواست خود را به بانک های عامل ارائه کنند تا بتوانند از این مصوبه بهره مند شوند. زالی افزود: هدف از مصوبه شورای پول و اعتبار، تعیین تکلیف واحدهای تولیدی تملک شده توسط بانک هاست و این موضوع برای تولیدکنندگان فرصت خوبی است. وی از نظام بانکی خواست تا آنجا که می تواند، واحدهای تولیدی بدهکار را تملک و تعطیل نکند تا علاوه بر حفظ اشتغال، واحدهای تولیدی بتوانند با ادامه کار خود، بدهی ها را پرداخت کنند.

 
تصمیم جدید وزارت صمت برای حمایت از زنجیره فولاد

مهر : وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای حمایت از زنجیره فولاد و صنایع پایین دستی، صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله را که مورد استفاده تولیدکنندگان فولاد کشور قرار نمی گیرد، صرفا با اخذ مجوز از معاونت امور معادن و صنایع معدنی این وزارتخانه و پرداخت عوارض مجاز دانست. این وزارتخانه در اطلاعیه ای اعلام کرد: به منظور حمایت از تولیدکنندگان فولاد و ضرورت توجه به ارزآوری زنجیره تولید این محصولات، هرگونه صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله صرفا در شرایطی مجاز خواهد بود که نیاز تولیدکنندگان فولاد کشور تامین شده باشد. بر این اساس، صادرات اقلام مذکور صرفا با مجوز معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و با پرداخت عوارض امکان پذیر خواهد بود.

 
کدام نیروگاه ها امسال بازنشسته می شوند؟

ایسنا : مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: در حال حاضر بازنشسته کردن نیروگاه ری و طرشت و نیروگاه بعثت در استان تهران در اولویت قرار دارد که ظرفیت اسمی این سه نیروگاه بیش از هزار مگاوات تخمین زده شده است. محسن طرز طلب با اشاره به آخرین وضعیت نیروگاه های فرسوده در کشور و اقدامات صورت گرفته در این زمینه گفت: امسال برای نیروگاه های ری و طرشت اقداماتی انجام شده تا عملیات اجرایی نیروگاه جدید آغاز شود و زمانی که نیروگاه جدید احداث شود، این دو نیروگاه را از مدار خارج می کنیم.

او با تاکید بر اینکه 3 هزار مگاوات نیروگاه فرسوده در کشور وجود دارد که به تدریج از مدار خارج خواهند شد، تصریح کرد: وزارت نفت نیز در راستای بهینه سازی مصرف سوخت اقدام شایسته ای را انجام داده و متعهد می شود از محل صرفه جویی سوخت هزینه سرمایه گذاری بازپرداخت شود. مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در پاسخ به این سوال که چرا در سال های اخیر هیچ تغییری در تعداد نیروگاه های فرسوده ایجاد نشده است، گفت: علت این است که تاکنون اقدامی در این راستا صورت نگرفته چراکه برای احداث هزار مگاوات باید 500 میلیون یورو سرمایه درنظر گرفته شود که تهیه این سرمایه کار ساده ای نیست، اما پیگیر هستیم که تامین سرمایه صورت بگیرد. طرزطلب با بیان اینکه این مساله یک ضرورت است و منابع سنگینی باید برای آن درنظر گرفته شود و تردیدی در لزوم انجام این کار وجود ندارد، گفت: چگونگی تامین سرمایه در حال پیگیری است که هنوز صد در صد به نتیجه نرسیده است. وی افزود: برای نیروگاه طرشت مناقصه برگزار شده و دو ماه دیگر نتیجه آن مشخص می شود، برای نیروگاه ری نیز پیگیر هستیم که بتوانیم از بودجه سال 99 از محل سوخت صرفه جویی شده استفاده کنیم. به گفته مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی نیروگاه های خصوصی و دولتی باید از این مساله مطمئن شوند که با صرفه جویی ای که انجام می دهند، هزینه سرمایه گذاریشان باز می گردد و چون این اطمینان به آنها داده نمی شود، تمایل زیادی برای انجام این کار ندارند. مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: ارتقای نیروگاه ها و واحدها در بخش گاز، بازنشسته کردن نیروگاه ها و استفاده از نسل جدید نیروگاه های حرارتی سیکل ترکیبی که راندمان بالایی دارند، از دیگر برنامه های مورد توجه برای افزایش راندمان نیروگاه ها است.

 
آب و پساب تهران کرونایی نیست

دنیای اقتصاد : مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرد: آب شرب پایتخت سالم است و اثری از کرونا در آب و فاضلاب استان وجود ندارد. محمدرضا بختیاری ادامه داد: مصرف آب شرب در تهران با شیوع ویروس کرونا افزایش یافته و به زیر سه میلیون متر مکعب نرسیده است؛ اما با این وجود یک ساعت قطعی آب نداشتیم. وی افزود: شاید در برخی مناطق و به دلیل مصرف آب، افت فشار داشتیم؛ اما خوشبختانه قطعی آب نداشتیم. به گفته بختیاری، اگر برنامه ای برای احداث تصفیه خانه نداشتیم و احداث نمی شد قطعا امروز نیاز به جیره بندی آب داشتیم.

همچنین مدیرعامل آبفای استان تهران از احداث تصفیه خانه های محلی در مناطق تهران خبر داد. به گزارش «ایسنا» بختیاری گفت: بحث پساب در تهران در حال حل و فصل شدن است، نگرانی ای که پس از اجرای فاضلاب در تهران و در موضوع آب های زیرزمینی وجود دارد این است که عدم اجرای فاضلاب در آینده مشکلات زیست محیطی به همراه دارد و در شرایطی که 850 میلیون متر مکعب در شهر تهران برداشت از آب های زیرزمینی است، 450 میلیون متر مکعب از چاه های جذبی است. بنابراین پس از اجرای فاضلاب نمی توانیم این میزان آب را برداشت کنیم. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر تلاش برای حل مشکل تامین آب در منطقه 4 نیز گفت: در راستای تامین آب برای آبیاری فضای سبز از محل پساب ها در منطقه 4 با معاونت خدمات شهری جلسات متعددی داشتیم.دیروز تفاهم نامه ای برای منطقه 22 منعقد شد و امیدواریم با کمک شهرداری برای منطقه 4 نیز این امر محقق شود. ما در نظر داریم تصفیه خانه ها به صورت محله ای احداث شود و پساب آن    نیز در همان منطقه استفاده شود تا به این ترتیب از استفاده آب خام برای آبیاری فضای سبز جلوگیری کنیم.