آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
ایران زمین
۶

ایران در ایران

جنگل ها از کرمانشاه تا بندرخمیر همچنان می سوزد

آتش همچنان عرصه را بر جنگل ها و مراتع ایران در زاگرس تنگ می کند و از وسعت آنها می کاهد. تنها آمارهای «غلامحسین حکمتیان اصل» مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد نشان می دهد روز جمعه 9 بار آتش به جان جنگل های ارزشمند این استان افتاد. این آتش سوزی بخش هایی از جنگل ها و مراتع مناطق «سروک»، ارتفاعات «سرآبتاوه»، «چاه پازنان دشتروم»، «آب سردون»، «گور سپید»، «میان تنگان» در بویراحمد و منطقه حفاظت شده دنا و «دژه سلیمان» و «دیل و آرو» در گچساران را طعمه حریق کرد.

منطقه حفاظت شده هرمد در کوه شب«بندرخمیر» از سه شنبه تا زمان تدوین این گزارش در آتش می سوزد و بالگرد اعزام شده از فارس هم نتوانسته باعث اطفای حریق این منطقه صعب العبور شود. این بالگرد نیروهای مردمی و دولتی را برای خاموش کردن شعله های آتش به کوه شب می برد.

منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل کرمانشاه هم بعد از آتش سوزی خرداد، دوباره در تیرماه در دام آتش افتاد و همچنان در شعله های حریق می سوزد. «احمد رحمانی» عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور در گفت و گو با ایسنا هشدار می دهد:«اگر این نوع از آتش سوزی ها در لحظات ابتدایی کنترل نشوند، به آتش سوزی گسترده تبدیل می شوند و علاوه بر آسیب زدن به درختان و به طور کلی پوشش گیاهی، موجودات داخل خاک را از بین می برند.»

9 سال است که در ارومیه اجازه قطع یک درخت هم داده نشده

ارومیه - شهردار ارومیه گفت: طی 9 سال گذشته، اجازه قطع یک درخت هم از سوی شهرداری صادر نشده زیرا این درختان جهت حفظ محیط زیست و تداوم فعالیت ریه های تنفسی شهر نیاز است.

محمد حضرت پور افزود: 700 هکتار باغ برای حفظ محیط زیست در این شهر توسط مدیریت شهری خریداری و تملک شده که این امر، نتایج قابل توجهی در راستای حفظ ریه های شهر داشته است. وی اضافه کرد: در حال حاضر سرانه فضای سبز به ازای هر شهروند در مناطق مختلف شهر ارومیه متفاوت بوده که با تحقق افق 1404، سرانه فضای سبز را به 15 متر و استانداردهای جهانی می رسانیم.شهردار ارومیه بیان کرد: از جمله مشکلات گریبان گیر ارومیه توسعه روستایی و توسعه از سمت روستاها به شهر است که این مهم به دلیل اعمال مقررات سخت برای توسعه در شهر اتفاق می افتد.

مجوز برداشت سقز در کرمانشاه صادر شد

کرمانشاه - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان کرمانشاه گفت: سازمان جنگل های کشور با برداشت سقز از درختان بنه استان موافقت کرد و به زودی بهره برداران می توانند در این زمینه اقدام کنند.

 ماشاءالله کولانی افزود: این مجوز برای برداشت سقز از سطح 200 هزار هکتار از جنگل های استان که پراکنش درخت بنه در آنها مطلوب است صادر شده است.

وی توضیح داد: با توجه به بیکاری و مشکلات اقتصادی مردم منطقه پس از مذاکرات نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با سازمان جنگل ها توانستیم این مجوز را دریافت کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان کرمانشاه با بیان اینکه این مجوز به شهرستان های غربی استان داده می شود، گفت: شرایط شرکت بهره برداران برای عقد قرارداد به اطلاع عموم خواهد رسید.

کولانی با بیان اینکه سال 97 آخرین برداشت سقز از درختان بنه کرمانشاه انجام شده است، گفت: در این سال 45 تن سقز در استان به دست آمد که 50 درصد آن در داخل کشور مصرف و 50 درصد دیگر به کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس صادر شد.

13 کشور جدید به مقاصد صادراتی زنجان اضافه شد

زنجان- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه 66 درصد از اقلام صادراتی استان به کشور ترکیه و 13 درصد به کشور عراق صادر می شود، گفت: 13 کشور جدید به مقاصد صادراتی استان افزوده شده است.

ناصر فغفوری زنجان اظهار کرد: هم اکنون قیمت اقلام صادراتی در استان یک هزار و 431 دلار به ازای هر تن است که این میزان در سطح کشور 308 دلار به ازای هر تن است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به میزان صادرات استان در سال 98 گفت: حجم صادرات استان در سال گذشته با مبدا تولید از استان بالغ بر 359 میلیون دلار به میزان 250 هزار تن است.

وی افزود: هم اکنون 83 درصد از صادرات استان توسط بخش صنعت صورت می گیرد.

طولانی ترین مسیر کوچ زیرپای عشایر استان سمنان

سمنان - مدیرکل امور عشایری استان سمنان گفت: یکی از وجوه تمایز عشایر استان سمنان به عشایر سایر استان های کشور طول مسیر یک هزار و 400 کیلومتری کوچ بین ییلاق و قشلاق است که به عنوان طولانی ترین مسیر کوچ عشایر شناخته می شود.

مراد خادم تصریح کرد: ویژگی دیگر خاص عشایر استان سمنان، سرانه سواد و دانش بالای عشایر استان بوده که این عدد در میانگین کشوری 63 درصد و در استان سمنان 72 درصد است.

وی افزود: در میانگین کشوری سهم هر عشایر 113 راس دام و در میان عشایر استان سمنان، این عدد 330 راس دام یعنی حدود سه برابر میانگین کشور است.

خادم بیان کرد: ویژگی دیگر تنوع تولیدات لبنی است که بنا بر اسناد و مستندات، عشایر استان سمنان بیش از 32 محصول لبنی را از شیر تولید می کنند؛ در حالی که این عدد در میان دیگر عشایر ایران بسیار کمتر است.

صدور نخستین مجوز استانداردسازی مواد لبنی برای «آروشه» مهدی شهر

رئیس سازمان امور عشایری ایران گفت: نخستین مجوز استانداردسازی مواد لبنی برای آروشه مهدی شهر صادر شد.

 کرمعلی قندالی گفت: امیدواریم با دریافت این مجوز و انجام استانداردسازی آروشه، شاهد برندسازی این محصول باکیفیت عشایری و معرفی آن به تمام دنیا باشیم.

قندالی افزود: بیش از 400 هزار تن محصولات لبنی، 195 هزار تن گوشت قرمز مصرفی مردم کشور و 35 درصد از صنایع دستی ایران را عشایر و کوچندگان تامین کرده و 35 میلیون هکتار از بهترین اراضی کشور در اختیار آنان است.