آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
بازرگانی
۵

خبر

نامه رئیس اتاق ایران به رئیس دستگاه قضا

دنیای اقتصاد : رئیس اتاق بازرگانی ایران به رئیس قوه قضائیه نامه نوشت. غلامحسین شافعی در این نامه توجه دستگاه قضا به تسهیل محیط کسب و کار را مورد قدردانی قرارداد و اعلام کرد که اتاق ایران به عنوان مشاور قوای سه گانه آماده تعامل و همکاری در جهت ایفای برنامه های دستگاه قضا است. رئیس اتاق ایران در این نامه به آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، ضمن تبریک روز قوه قضائیه، از حضور موثر نمایندگان این قوه در جلسات شورای گفت وگو و ماده 12 در راستای تسهیل محیط کسب و کار تقدیر کرد.

نامه غلامحسین شافعی به رئیس دستگاه قضا به این شرح است: بر خود وظیفه می دانم هفته قوه قضائیه را به حضرتعالی و همه دست اندرکاران محترم دستگاه قضا از طرف اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور و فعالان اقتصادی تبریک گفته و از اقدامات امید آفرین حضرتعالی که نویدبخش حرکت های نوین و تحول در دستگاه قضایی است قدردانی کنم. حضور فعال نمایندگان قوه قضائیه در جلسه شورای گفت وگو و ماده 12 که در راستای تسهیل محیط کسب و کار و تبیین و تدوین قوانین و مقررات در اتاق ایران برگزار می شود راهگشا بوده و مورد سپاسگزاری است. فعالان اقتصادی بخش خصوصی در مواجهه با تحولات اقتصادی سال های اخیر و تنگ تر شدن بی سابقه حلقه تحریم های بین المللی و به موجب آن دشوار شدن فضای تولید و کسب و کار با دشواری های بسیاری روبه رو بوده و تمام تلاش خود را برای ایفای مسوولیت و نقش آفرینی در اقتصاد کشور ایفا کرده اند و بر این اساس امید است با هدایت و تدبیر جناب عالی قوانین و مقررات داخلی کشور که بعضا به فراخور زمان و تغییر پارادایم های کسب و کار نیاز به بازنگری دارد مورد تدقیق و بررسی قرار گرفته و از جانب دستگاه قضا مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند. در ادامه این نامه آمده است: برای عبور از تنگناهای اقتصادی که مستقیما با زندگی و معیشت مردم مرتبط است نقش تولیدکنندگان کالا و خدمات، صنعتگران و بازرگانان در همه حوزه ها بی بدیل و درخور توجه است و اگرچه معدود افرادی سوء رفتاری را مرتکب شده اند، موضوع به جامعه بزرگ فعالان اقتصادی قابل تعمیم نبوده و نقش ایشان نیز در حمایت و همراهی با قوای سه گانه برای عبور از این بحران ها درخور توجه است. همچنین اجرایی شدن طرح «محاکم تجاری» که موجب تخصصی شدن امر بررسی، نظارت و قضاوت در امور اقتصادی، بازرگانی و تجاری است، می تواند آثار سازنده و پیشگیرانه قابل توجهی را موجب شود و امیدوارم با هم افزایی و تعامل فی مابین عملیاتی شود. اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان مشاور قوای سه گانه کشور در امور اقتصادی آمادگی و حمایت خود را برای همکاری و تعامل در جهت ایفای برنامه های آن دستگاه محترم اعلام می دارد و رجاء واثق داریم که فعالان اقتصادی که صادقانه و در نهایت میهن پرستی برای توسعه اقتصادی کشور تلاش می کنند از حمایت و تدبیر جناب عالی برخوردار بوده و ان شاءالله با نقش آفرینی موثر بخش خصوصی برای پیشرفت و تحقق اهداف جهش تولید خدمتگزار کشور و هم میهنان عزیزمان باشیم.

 
تسهیل پذیرش شرکت ها در بازار سرمایه

دنیای اقتصاد : در نشست مشترک دو کمیسیون «بازار پول و سرمایه» و «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران، راهکارهای افزایش شفافیت در بازار پول و سرمایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. کارشناسان حاضر در این جلسه بر این نکته اتفاق نظر داشتند که تسهیل ورود شرکت ها به بازار سرمایه به شفافیت بیشتر و همچنین به کسب انتفاع بخش خصوصی از این بازار منتهی می شود.

در آغاز این جلسه، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با اشاره به اینکه لازمه رشد اقتصادی کشور شفافیت است، گفت: شفافیت یکی از نیازهای اساسی هر اقتصادی است؛ به ویژه در بازار سرمایه که اطلاعات صحیح لازمه تصمیم گیری و سوق یافتن پس اندازهای مردم به سوی این بازار است. فریال مستوفی با تاکید بر اینکه تفاوت اقتصادهای کارآمد و ناکارآمد در «شفافیت» است، عواملی چون دخالت دستگاه های دولتی، معاملات صوری، اخبار کذب و انتشار اطلاعات نادرست را به عنوان موانع شفافیت در اقتصاد ایران برشمرد. مستوفی با بیان اینکه شفافیت به سرمایه گذاری و سرمایه گذاری به رشد اقتصادی منتهی خواهد شد، توضیح داد: اکنون حجم بزرگی از نقدینگی روانه بازار سرمایه شده است که اگر از این فرصت به نحو شایسته بهره برداری صورت نگیرد، این فرصت تبدیل به تهدید خواهد شد. در واقع اگر این سرمایه به سمت مولدسازی هدایت نشود، مشکلات عدیده ای ایجاد خواهد کرد. او در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به ضرورت آموزش افرادی که اقدام به سرمایه گذاری در بورس کرده اند از آمادگی اتاق تهران برای آموزش و ارتقای دانش این افراد سخن گفت. در ادامه این جلسه، رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران نیز با بیان اینکه ورود هر چه بیشتر شرکت ها به بازار سرمایه به کاهش زمینه های فساد می انجامد، ادامه داد: بازار سرمایه بیش از سایر بازار ها از عنصر شفافیت برخوردار است و به همین سبب، فعالان اقتصادی می توانند استانداردهای شرکتی خود را به نحوی تغییر دهند که بتوانند وارد این بازار شوند.