آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
ایران زندگی
۵

گزارش «ایران» از عملیاتی شدن ساز و کار نسخه نویسی الکترونیکی در مطب های پزشکان

پیچیدن نسخه کرونا با نسخه نویسی الکترونیکی

فریبا خان احمدی

بزودی نسخه های کاغذی پزشکان جمع می شود. حدود یک هفته پیش بود که وزیر بهداشت و اعضای شورای عالی بیمه در یک جلسه اضطراری، دستورالعمل های اجرایی طرح نسخه نویسی الکترونیک را به همه دستگاه های مرتبط ابلاغ کردند و در نهایت پس از آزمون و خطاهای فراوان کلید آغاز اجرای این طرح در میانه شیوع کرونا در سراسر کشور زده شد. اگرچه در قانون بودجه سال 99 و برنامه ششم توسعه نسبت به اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک به صراحت تاکید شده است اما شیوع ویروس کرونا موجب شد مسئولان نظام سلامت کشور اجرای این طرح را در اولویت کارشان قرار دهند و حالا با گذشت بیش از سه ماه از سال 99 و نیاز شدید کشور به پرونده الکترونیک سلامت و نسخه نویسی الکترونیک این طرح رقم خورد تا بدین ترتیب مراجعه بیماران به مراکز درمانی و افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به حداقل ممکن برسد. بر اساس اعلام سازمان بیمه سلامت تاکنون بیش از سه هزار داروخانه و بیش از 9 هزار مطب به این طرح پیوسته اند. ازاین پس پزشکان می توانند با دریافت امضای الکترونیک نسخه های دارویی و پاراکلینیکی بیماران شان را به شکل الکترونیکی تجویز کنند و داروخانه ها نیز نسخ را از طریق آن دریافت و به بیماران ارائه می کنند.

جلوگیری از تجویز های غیر ضرور

 دکتر علی فرجی، متخصص کودکان از جمله مزیت های نسخه نویسی الکترونیک را جلوگیری از تجویز غیر ضروری دارو می داند و می گوید: چنانچه طرح نسخه نویسی الکترونیک بدرستی اجرا شود در درجه اول از فروش بدون نسخه دارو جلوگیری می شود در واقع پزشک موظف است دارو به مقدار نیاز بیمار تجویز کند و داروی اضافی در نسخ ننویسد. از طرفی سازمان های بیمه گر نیز می توانند تجویزهای غیر ضرور و زیاد دارو را در نسخه های پزشکان کنترل کنند.

او می افزاید: در حال حاضر نیز دربسیاری از کشورهای پیشرفته به دلیل توسعه نسخ الکترونیکی، داروی مورد نیاز بیمار پیش از مراجعه به داروخانه به نام بیمار بسته بندی می شود. به گفته این متخصص کودکان، سازمان های بیمه گر به منظور تشویق متخصصان کودک بعضی از تعرفه های خدمات درمانی مربوط به کودکان زیر 5 سال را بالاتر در نظر گرفته اند البته این افزایش تعرفه منوط به نسخه نویسی الکترونیک است. دکتر فرجی در ادامه به معایب طرح نسخه نویسی الکترونیک هم اشاره می کند: بیشتر پزشکان قدیمی برای کار با رایانه مشکل دارند و البته زیر ساخت های سخت افزاری در بسیاری از مطب ها وجود ندارد. پزشکان باید برای مطب هایشان رایانه بخرند و اینترنت پر سرعت داشته باشند.

 او می افزاید: یکی از مزیت های نسخه نویسی الکترونیکی صرفه جویی در کاغذ است از طرفی دردسرهای گم شدن دفترچه بیمه و برگه های نسخه های دارویی و پاراکلینیکی نیز وجود ندارد.

خانم رضایی یکی از مراجعه کنندگان به مطب خصوصی متخصص کودکان است. او نظرش را درباره نسخه نویسی الکترونیکی اینگونه عنوان می کند: این طرح به تازگی در برخی مطب ها انجام می شود، چند وقتی است که پزشک فرزندم نسخه دارویی او را به شکل الکترونیک تجویز می کند و ما هم بدون مراجعه به مطب می توانیم به داروخانه مورد نظر برویم و داروهایمان را تهیه کنیم. قبلا وقتی دفترچه بیمه مان را گم می کردیم و یا به هر دلیلی آن را در دست نداشتیم، مجبور بودیم دوباره به پزشک مراجعه کنیم تا داروها را مجددا نسخه کند اما الان داروها به شکل الکترونیکی در سیستم داروخانه ها ثبت می شود.

بیماران در گفت و گو با «ایران» به این نکته هم اشاره می کنند که در بحران شیوع کرونا یکی از مزایای نسخه نویسی الکترونیک پرهیز از مراجعه تکراری برخی بیماران به مطب های سطح شهر است چرا که پزشک نسخه تکراری بیمار را به صورت الکترونیکی تجویز کرده و بیمار با ارائه کد ملی می تواند داروی مورد نیازش را از داروخانه تهیه کند.

دکتر محمدرضا خلقی متخصص گوارش است که در کرمان طبابت می کند. او جزو پزشکانی است که نسخه های بیمارانش را به شکل الکترونیکی به داروخانه ارسال می کند. او معتقد است؛ گاهی مسئول فنی داروخانه یا نسخه پیچ نسخه کاغذی دارو را اشتباه می خواند، در بسیاری از موارد داروی اضافی به بیمار تجویز می کند و دستور العمل مصرف دارو را به طور دقیق به بیمار اعلام نمی کند. نسخه نویسی الکترونیک این خطاها را به حداقل ممکن می رساند، تجویز نادرست و غلط را کمتر می کند و همه اینها به نفع مریض است چرا که نسخه از طریق الکترونیکی تایپ می شود.  او علت عدم استقبال پزشکان از نسخه نویسی الکترونیک را وقت گیر بودن آن می داند و می گوید: وارد کردن نسخ در سیستم خدمات درمانی پیچیده و سخت است به همین جهت مریض ها در مطب زیاد معطل می مانند. دکتر خلقی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 60 درصد نسخه های مربوط به بیمه خدمات درمانی را به شکل الکترونیکی تجویز می کند، اظهار می دارد: بعضی روزها مسئول وارد کردن نسخ در مطب حاضر نیست و من نیز به دلیل ازدحام زیاد مراجعه کنندگان وقت نمی کنم نسخ را الکترونیکی بنویسم.

آقای موسوی که از اختلالات روانی رنج می برد و سال هاست داروهای اعصاب و روان مصرف می کند درباره جمع آوری نسخه های کاغذی می گوید: قبلا برای اینکه نسخه داروهایم را تجدید کنم مجبور بودم ساعت های طولانی در ترافیک بمانم یا با مرخصی گرفتن از محل کارم به مطب پزشک مراجعه می کردم الان پزشک نسخه و مقدار و نحوه تجویز دارو را به شکل الکترونیکی به داروخانه ارسال می کند. این بیمار می گوید برخی از پزشکان نسخه هایشان ناخوانا و بد خط است. از طرفی مصرف اشتباهی و بیش از اندازه داروهای اعصاب و روان عوارض زیادی دارد برای همین با اجرای نسخه نویسی الکترونیک، امکان اینکه داروخانه ها داروی اشتباهی به بیماران تحویل دهند، کم می کند. از طرفی دیگر مجبور نیستیم برای تمدید دفترچه های کاغذی به شعب سازمان های بیمه گر مراجعه کنیم و البته هزینه ای را هم بابت صدور آن پرداخت کنیم.

 موسوی می افزاید: به دلیل آنکه سوابق پزشکی بیماران به شکل الکترونیکی در سامانه ای ثبت می شود دیگر مجبور نیستند هنگام مراجعه به پزشک انبوهی برگه آزمایش و تصویر برداری را همراه شان به مطب بیاورند. دکتر آزاده یزدان پناه، پزشک عمومی نیز از جمله پزشکانی است که امضای الکترونیک دارد اما هنوز نسخه هایش را الکترونیکی به بیمارانش تجویز نمی کند. او می گوید: این طرح هنوز کامل راه نیفتاده است اگر داروخانه ها نیز بتوانند خدمات شان را الکترونیکی ارائه دهند قطعا نسخه بیمارانم را به شکل کاغذی نمی نویسم. دکتر یزدان پناه عملیاتی شدن نسخه نویسی الکترونیک در ایام کرونا را فرصت مغتنمی می شمارد و می افزاید: با توجه به شرایط امروز و شیوع ویروس کرونا اجرای این طرح به بیماران کمک زیادی می کند. مریض مجبور نیست برای گرفتن نسخه از خانه بیرون بیاید و از طرفی هزینه های رفت و آمد بیماران به مطب ها کمتر می شود.

دکتر هادی عبدالهی، متخصص گوارش و ساکن استان اصفهان است. اوهزینه های بالای تجهیز کردن مطب های خصوصی به سیستم های فناوری اطلاعات را یکی از دلایل مهم عدم استقبال برخی پزشکان از طرح نسخه نویسی الکترونیک می داند و در عین حال تاکید می کند که این طرح موجب کاهش خطاهای پزشکی، کاهش عوارض ناخواسته دارویی، بهبود دارو درمانی و تقاضای القایی می شود.

60 درصد پزشکان امضای الکترونیک دارند

معاون فنی و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی کشور درباره اجرای سراسری طرح نسخه نویسی الکترونیک به «ایران» می گوید: وزیر بهداشت به دلیل نیاز شدید کشور به نسخه نویسی الکترونیک به دلیل شیوع ویروس کرونا دستور داده است همه اعضای مرتبط با طرح نسخه نویسی الکترونیک به شکل تیمی و منسجم وظایف شان را انجام دهند و این نقطه عطفی در کشور تلقی می شود. نخستین بار است که به یاد دارم همه دستگاه ها هماهنگ با هم برای اجرای این طرح بسیج شده اند.

دکتر محمد جهانگیری می افزاید: به دلیل اینکه با اجرای نسخه نویسی الکترونیک پزشک به اطلاعات و سوابق بیماران دسترسی دارد از این جهت به امر تشخیص کمک زیادی می کند، این سیستم هم کیفیت تشخیص را افزایش می دهد و هم راهکارهای دقیقی برای امر درمان در اختیار پزشک قرار می دهد. او با اشاره به اینکه بیش از 60 درصد پزشکان امضای الکترونیک دارند عنوان می کند: جمع آوری نسخه های کاغذی همچنین از دوباره کاری و چندباره کاری اقدامات پزشکی جلوگیری می کند بدین ترتیب که با ثبت برگه های آزمایش و تصویر برداری در پرونده الکترونیک بیماران، پزشک می تواند نتایج آزمایش و عکس رادیولوژی بیمار را با دفعات قبلی مقایسه کند و این کار نه تنها هزینه های نظام درمان را کاهش می دهد بلکه از تقاضای القایی نیز جلوگیری می کند. وی معتقد است، ساماندهی سیستم نوبت دهی، نسخه نویسی الکترونیکی و پیگیری نسخه دارویی و پاراکلینیکی مردم را از سردرگمی در می آورد. از طرفی در روزهای آینده با طراحی سیستم های هوشمند پیگیری درمان بیماران را نیزانجام خواهیم داد.  او با بیان اینکه هم اینک نسخه نویسی الکترونیک در همه شهرستان های کوچک بواسطه نظام ارجاع اجرا می شود، عنوان می کند: در شهرهای دیگر به فراخور جمعیت شان بین 60 تا 70 درصدپزشکان نسخه هایشان را الکترونیکی تجویز می کنند ولی در تهران آمارها پایین است چرا که تهران به لحاظ داشتن جمعیت بالا، پزشکان زیاد و رفتار متفاوت شهروندانش اجرای این طرح با مشکل مواجه است با این حال به دلیل شیوع ویروس کرونا بزودی مشکل سخت افزاری آن مرتفع خواهد شد.