آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
جامعه
۱۰

معاون کل وزارت بهداشت: کرونا را جدی بگیرید هر 33 ثانیه یک مبتلا، هر 13 دقیقه یک قربانی

معاون کل وزارت بهداشت ضمن تاکید بر استفاده از ماسک توسط همه مردم، از آغاز پویش همگانی «#من_ماسک_میزنم» در کشور، خبر داد.

به گزارش وبدا، ایرج حریرچی دیروز در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: هم اکنون در اکثر کشورهای دنیا برای تامین معیشت مردم و دلایل اقتصادی بازگشایی ها انجام شده است. در شرایط فعلی فعالیت اجتماعی، مهم ترین مواردی که باعث کاهش شیوع کرونا می شوند، عبارت است از، استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی یک متری با دیگران و استفاده از پوشش محافظ چشمی که استفاده از ماسک 85 درصد، رعایت فاصله فیزیکی یک متری 82 درصد و استفاده از پوشش محافظ چشمی نیز 78 درصد انتقال ویروس را کاهش می دهد.

 آغاز پویش همگانی استفاده از ماسک

حریرچی ادامه داد: از روز جمعه  خوشبختانه پویش استفاده همگانی از ماسک با هشتک «#من_ماسک_میزنم» در کشور آغاز شده است که انتظارمان از همگان با هر دیدگاه و هر نظری، همراهی و همکاری در این زمینه است. در این روزهای شیوع کرونا یکی از مهم ترین موارد امر به معروف، یکی از مهم ترین موارد فعالیت اجتماعی و یکی از مهم ترین مصادیق نوع دوستی و علاقه مندی به ایران عزیز، استفاده از ماسک توسط خودمان و ترویج استفاده ماسک برای دیگران است.

وی با بیان اینکه جوانان، نوجوانان و حتی کودکان به ظاهر سالم یا دارای علایم کم کرونا، عامل مهم انتقال بیماری به دیگران خصوصا پدران و مادران و افراد مسن هستند، افزود: بنابراعلام اخیر مرکز کنترل بیماری های آمریکا (CDC) به ازای هر نفر بیمار تشخیص داده شده کرونا، ده نفر مبتلای دیگر در سطح جامعه وجود دارد که تشخیص داده نمی شوند.

 معاون کل وزارت بهداشت اظهار داشت: در افراد زیر 50 سال و خصوصا در افراد جوان و با سن کم احتمال ابتلا به بیماری بدون علامت و یا کم علامت زیاد است، جوانان مبتلا ناخواسته و نادانسته اطرافیان و نزدیکان خود را به بیماری مبتلا می کنند که گاه منجر به مرگ و بستری طولانی مدت عزیزان خودشان می شود؛ لذا در این مقطع حساس زمانی از لحاظ ابتلا به کرونا جوانان با رعایت دستورالعمل های ساده بهداشتی نظیر استفاده همیشگی از ماسک در خارج از منزل و شست وشوی مرتب دست و نیز ترویج و تبلیغ این اقدامات، می تواند نقش بسیار مهم و تاریخی در کاهش شدت بیماری و مرگ ناشی از کرونا داشته باشند.

 هر فرد مبتلا به کرونا، 406 نفر را مبتلا می کند

حریرچی گفت: فراموش نکنیم هر فرد مبتلا، بدون فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی، 406 نفر دیگر را می تواند آلوده کند.

وی بیان کرد: کسانی که قبلا به کرونا مبتلا شده اند و حتی مبتلایانی که آنتی بادی آنها بر اساس آزمایش قبلی مثبت شده است، باید کماکان اصول فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی را رعایت کنند. هنوز هیچ مستند علمی وجود ندارد که افراد مبتلا ایمنی طولانی و موثر نسبت به کرونا داشته باشند. رسیدن تعداد مبتلایان کووید19 در جهان به 10 میلیون نفر و موارد مرگ به نیم میلیون نفر در همین روزها برای همه مردم جهان زنگ خطر جدی و هشدار خطرناکی محسوب می شود.

معاون کل وزیر بهداشت همچنین با اشاره به آمار مبتلایان و جان باختگان در ایران گفت: هر 13 دقیقه یک نفر بر اثر کرونا در کشور فوت می کند و هر 33 ثانیه یک نفر در ایران به بیماری کووید19 مبتلا می شود.

حریرچی ادامه داد: ایران با اینکه از لحاظ تعداد خالص موارد ابتلا و از لحاظ تعداد خالص مرگ ناشی از کووید19 به ترتیب رتبه 10 و 9 جهانی را دارد، اما از لحاظ تعداد موارد ابتلا و تعداد خالص مرگ به یک میلیون نفر جمعیت به ترتیب به 47 و 30 دنیا با تعداد دو هزار و 561 مورد ابتلا در یک میلیون نفر جمعیت و 121 مرگ در یک میلیون نفر جمعیت را دارد.

وی اظهار داشت: خوشبختانه با اقدامات جمهوری اسلامی ایران، سطح کنترل کرونا در جامعه مطلوب بوده، اما این روند نیازمند همراهی تک تک شهروندان و مسئولان است.

 هزینه تست کرونا حداقل 250 هزار تومان

معاون کل وزارت بهداشت درباره تست کرونا نیز گفت: در مورد تست، باید توجه کرد که تست گران است. تست در بخش دولتی بدون هزینه های جانبی و نیروی انسانی 250 هزار تومان هزینه دارد و بیرون از وزارت بهداشت در بخش خصوصی تا 800 هزار تومان گرفته می شود.

حریرچی افزود: انجام تست برای کارکنان آزمایشگاه ها هم خطر دارد برای افراد علامت دار و کسانی که بستری می شوند تست انجام می شود و سریع جواب داده می شود اما در برخی شهرستان ها با درخواست های غیرعادی مواجه می شویم.

وی گفت: در همه شهرستان ها نمی توانیم تست را راه اندازی کنیم محدودیت اصلی به علت کمبود نیروی انسانی لازم و نبود دستگاه های مورد نیاز کافی است. نمی شود برای یک شهر که روزانه به 15 تست نیاز دارد تجهیزات برد. گاهی تعداد این دستگاه ها مثلا دستگاه های اکسیژن ساز برای شرایط متعارف است و اگر 10 تا 20 درصد بیماران نیاز داشته باشند کافی است اما اگر 50 درصد نیاز باشد باید دستگاه های دیگر گذاشت.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: در مجموع در اکثر استان ها کمبود خاصی برای تست نداریم برخی موارد موضعی برای این است که افرادی ناگهان تصمیم می گیرند تست کنند.