آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
سیاست گذاری
۶
گفت و گو

اسفندیار معصومی در گفت و گو با «دنیای اقتصاد» توصیه کرد: پرهیز دولتمردان از تله کوتاه مدت

دنیای اقتصاد : کاهش شدید درآمدهای نفتی، کسری بودجه و همچنین اثرات منفی همه گیری کرونا شرایط ویژه ای بر اقتصاد ایران تحمیل کرده است. برخی راه حل های فوری و کوتاه مدت را برای عبور از این دوران پیشنهاد می کنند. با این حال اسفندیار معصومی، استاد اقتصاد دانشگاه ایموری آمریکا در گفت وگویی با «دنیای اقتصاد» تاکید کرد که نباید در تله واکنش های کوتاه مدت گرفتار شویم. و اگر بیش از حد بر راهکارهای کوتاه مدت متمرکز شویم تا ابد در دام مشکلات کوتاه مدت گرفتار می مانیم.

اقتصاد ایران در حال تجربه شرایط منحصربه فردی است. درحالی که به نظر می رسد درآمدهای نفتی حداقل در کوتاه مدت منبع قابل اعتمادی برای دولت نباشد، احتمالا بحران کووید-19 کاهش تولید ناخالص داخلی و کسری بودجه دولت را در سال پیش رو وخیم تر خواهد کرد. علاوه بر این، با اقدام دولت مبنی بر فروش دارایی های دولتی و آزادسازی سهام عدالت و همچنین با هدف گیری تورمی بانک مرکزی به عنوان اولویت سیاستی، به نظر می رسد سیاست گذاران اقتصادی درحال تلاش برای پیشگیری از افزایش شدید بدهی ها و نرخ تورم بالا هستند. با این حال، بورس تهران در ماه های اخیر افزایش ارزش فوق العاده ای را تجربه کرده است و به نظر می رسد که خیز بلندی برای ایفای نقش جدی تر در اقتصاد ایران برداشته است. «دنیای اقتصاد» در گفت وگویی با دکتر اسفندیار معصومی، استاد اقتصاد در دانشگاه ایموری آمریکا، نظر این اقتصاددان را درخصوص وضعیت فعلی جویا شده است. معصومی که از پرارجاع ترین اقتصاددانان ایرانی است، تاکید دارد راه حل کوتاه مدت و فوری برای اقتصاد ایران وجود ندارد. درحقیقت توصیه او این است که بر راه حل های کوتاه مدت بیش از حد تمرکز نکنیم، چراکه این طرز نگاه، کشور را از راه حل های بلندمدت بازمی دارد.

سوال نخست را با پرسشی درباره بازار سهام آغاز می کنم. معمولا روند تغییرات در ارزش بورس به عنوان شاخصی از انتظارات سرمایه گذاران درباره سودآوری آینده بنگاه های حاضر در بازار سهام شناخته می شود. اگر این امر درست باشد، نوعی ارتباط میان بازارهای مالی و بخش حقیقی اقتصاد برقرار می شود. آیا شما به طور کلی به وجود چنین ارتباطی معتقدید؟ و آیا به نظر شما در این زمینه تفاوت بنیادی در مورد ایران وجود دارد؟

از دعوت شما برای پاسخ به سوالاتی که در ذهن مردم و سیاست گذاران اقتصادی وجود دارد، ممنونم. مایلم پاسخ به سوالات شما را با مقدمه ای درباره چند نکته کلی آغاز کنم. نخست اینکه گستره موضوعاتی که سوالات شما در بر می گیرد از محدوده تخصص حرفه ای من در اقتصاد فراتر است. در مورد برخی موضوعات خاص، فروتنانه نظراتم را به عنوان یک متخصص مطرح می کنم. درباره برخی موضوعات دیگر، نگاه من بیشتر نظری آگاهانه است تا یک تحلیل دقیق یا نظری تخصصی. اقتصاد دارای حیطه گسترده ای است و همیشه با ملاحظات و وقایع ژئوپلیتیک درآمیخته می شود. علاوه بر این، لحظاتی در تاریخ هست که به کارگیری دانش برون یابی نیروهای اقتصادی و روابط آنها در زمان های طبیعی یا در زمان تعادل را در دوره های خاص یا شوک های عظیم دشوارتر نیز می کند؛ لحظاتی چون اکنون که همه گیری کرونا اقتصاد را به فروپاشی هایی مشابه با رکود بزرگ 1930 تهدید می کند.

توضیح دیگر اینکه، ایران بیش از بیشتر کشورهای دنیا در یک موقعیت ژئوپلیتیک حساس و چالشی قرار دارد. در این شرایط، قیدهای مازاد بسیاری در مورد اقدامات و راه حل های ممکن به بازارها و دولت تحمیل می شود. برخی از گزینه های سنتی که در دسترس اقتصادهای دیگر است، به دلیل رژیم تحریمی شدیدی که ایالات متحده علیه ایران وضع کرده در دسترس نیست. به رغم اینکه بسیاری از کشورها با این تحریم ها موافق نیستند، با این حال در راستای آنها عمل کرده و آنها را تاثیرگذار کرده اند. اقدامات یا سیاست های زیادی برای پیشنهاد وجود دارد که می تواند به موققیت بینجامد، اما برای بازارها و دولت ایران شدنی نیست.

با در نظر گرفتن این توضیحات کلی، فروتنانه تلاش می کنم پاسخ درخوری به پرسش های شما ارائه کنم.

نظریه عمومی بازارهای آزاد دارایی فرض می کنند که به طورمیانگین و در اکثر مواقع، بازار سهام تمایل به انعکاس دادن «پیش بینی بازارها» از برآیند حقیقی اقتصاد دارد. انتظار چنین است که بازارهای باز سرمایه را به طور بهینه تخصیص دهند که به معنای کسب بیشترین بهره وری ممکن از سرمایه است.

مشاهدات و ادراکات بازارها بسیار متلاطم است و به همه انواع وقایع کوتاه مدت- چون حوادث طبیعی، برآمدهای سیاسی و حتی شرایط آب و هوایی- واکنش نشان می دهد. نوسانات بازار گرایشی به افزایش متناسب با بسامد و شدت این وقایع دارد. انتظار چنین است که در بازه های زمانی طولانی تر، این واکنش های کوتاه مدت به نویز تبدیل شوند. با این حال، «روندها»، (یعنی) انتقال های میان مدت یا بلندمدت تاریخی (نیز) ممکن است شبیه به تلاطم های کوتاه مدت به نظر برسند. همچنین، نتیجه در بازه های زمانی طولانی تر به نوع سرمایه گذارانی که در بازار سهام حضور دارند وابسته است. سرمایه گذاران بلندمدت تر به نوسانات واکنش نشان نمی دهند و به آنها نمی افزایند. اما سفته بازان و سرمایه گذاران با افق کوتاه مدت تر، به این تلاطم ها واکنش نشان می دهند و به شکل موثری نوسانات را افزایش می دهند. یک نمونه از سرمایه گذار بلندمدت حساب های بازنشستگی هستند که توسط نهادهای بزرگ اداره می شوند. البته در ایران، بیشتر حساب های بازنشستگی و تامین اجتماعی توسط دولت اداره می شود. (این نمونه ای از محدودیت اطلاعات من در مورد سازمان ها و مقررات در ایران است.)

متوجه هستم که قیمت سهام و شاخص های بورس تهران در ماه های گذشته افزایشی قابل توجه و حتی سریع تر از بازارهای غربی داشته است. با در نظر گرفتن عواقب مهیب بیکاری و پیش بینی های حاکی از رکود اقتصادی در سراسر دنیا، این پرسش چالش برانگیز برای اقتصاددانان ایجاد شده است که چرا مثلا در ایالات متحده شاخص های بازار سهام تقریبا به بالاترین سطح همیشگی خود در فوریه بازگشته است! در این باره من نظرات شخصی خودم را دارم که البته منحصربه فرد نیست. من معتقدم حباب بازار دارایی در سال های 2008-2007 هرگز برطرف نشده است و در واقع با تزریق مقادیر سنگین پول به جیب تعداد اندکی سهامدار عمده بیش از پیش نیز تغذیه شده است. سرمایه گذاری منفعلانه در بورس آمریکا در بازه زمانی 2010 تا فوریه 2020 معادل 250 درصد بازگشت سرمایه داشته است. قیمت دیگر انواع دارایی مانند مسکن و طلا نیز در پی آن افزایش یافته است. همچنان که فعالیت های تولیدی دنیای غرب کاهش یافته است، (هم اکنون تنها 11 درصد اقتصاد آمریکا درحال تولید صنعتی (Manufacturing) است!)، این تمرکز در ارزش دارایی ها و نقدینگی، استفاده بهره ورانه ای نخواهد داشت و این آتش حباب دارایی ها را شعله ورتر می کند. در آمریکا، فدرال رزرو ترازنامه خود را تا بیش از 5/ 7 هزار میلیارد دلار افزایش داده است! و به خرید اوراق قرضه بی کیفیت، سهام شرکت های ورشکسته و حمایت از بانک ها و ارائه وام بدون محدودیت خواهد پرداخت. به نظر دلیل اینکه فدرال رزرو توانایی انجام همه اینها را دارد، درحال حاضر، اعتبار نامحدود آن است. چراکه مردم هنوز ابزارهای بدهی آمریکا و اسناد خزانه داری و همچنین دلار را رها نکرده اند. من اینجا به همراه گروهی از اقتصاددانان به پیش بینی عدم پرداخت بدهی های سنگین و فروپاشی جهانی نظام مالی می پردازم. بدهی ایالات متحده در سطح 35 هزار میلیارد دلار قرار گرفته است و با در نظر گرفتن تعهدات پیش رو، مازادی معادل 100 هزار میلیارد دلار نیز خواهد داشت. نابخردانه است که تصور کنیم با یک نکول سنگین در پرداخت بدهی ها و رکودی از جنس رکود بزرگ 1930 روبه رو نخواهیم شد. این منجر به فروپاشی بازارهای سهام و ارزش دارایی ها در تمام جهان می شود و همزمان دارایی های با درآمد ثابت بی ارزش خواهند شد و نرخ های بهره به سطوح نجومی خواهند رسید. این یک تورم رکودی پیچیده، با افزایش ارزش برخی از دارایی ها و احتمالا احتکار مسکن خواهد بود، درحالی که فعالیت های اقتصادی کاهش یافته و «انتظارات» که در شرایط نرمال سوخت موتور بازار سهام هستند منفی خواهد بود. بیکاری شدید، قیمت نیروی کار و دستمزدها را در سطوح پایین نگاه می دارد و این همراه با یک تورم منفی خواهد بود. من قادر به گفتن این نیستم که در نهایت چه نیروهایی غالب خواهند شد و این شرایط تا کی ادامه خواهد یافت. رکود 1930 تا پایان جنگ جهانی دوم ادامه یافت و تولید جنگی و بعدتر طرح هایی از نوع «برنامه های مارشال» در اروپا، ژاپن و نقاط دیگر جهان تبدیل به محرک های مالی نهایی شدند.

برخی از متخصصان از عوامل مختلفی برای افزایش اخیر ارزش بازار سهام نام می برند. مثلا، رابطه جانشینی بین بورس و بازارهای طلا و ارز باعث می شود که با افزایش قیمت طلا و ارز تقاضا برای سرمایه گذاری در بازار سهام افزایش یابد و به این ترتیب شاخص بورس همراه با قیمت طلا و ارز جهش کند. برخی از متخصصان نیز معتقدند که یک توضیح ممکن می تواند کوچک بودن نسبت اندازه بازار سهام تهران به کل نقدینگی موجود در اقتصاد در مقایسه با کشورهای پیشرفته باشد که می تواند رشد ارزش بازار سهام را حتی در شرایطی که کل اقتصاد درحال کوچک تر شدن است توضیح دهد. یک عامل مهم دیگر نیز می تواند این باشد که دولت در تلاش است که کسری بودجه خود را از طریق عرضه بنگاه های متعلق به خود در بازار سهام تامین مالی کند. آیا شما با این دلایل احتمالی موافقید؟ و به نظر شما چه عوامل دیگری می تواند موجب افزایش اخیر ارزش بازار سهام ایران شده باشد؟

گفتید که دولت ایران درحال فروش دارایی های خود برای رفع و رجوع کسری بودجه شدید است. این می تواند معقول باشد، و در صورتی که این دارایی ها توسط بازیگرانی در بازار خریداری شود که تمایل به ایجاد بهره وری با این دارایی ها را دارند، می تواند سودمند باشد. اما اگر این دارایی ها به منظور سفته بازی موقت خریداری شوند، کار خود را خواهند کرد و به فاجعه پیش رو در تمام نقاط جهان خواهند پیوست.

نابرابری اقتصادی و تمرکز شدید مالکیت ثروت و دارایی، یک توضیح دیگر برای رشد سریع شاخص ها در بازارهای سرمایه و همچنین حباب مسکن است. درحالی که قیمت تمام دارایی ها بالا می رود، مصرف و اشتغال به عنوان فعالیتی بهره ورانه نمی تواند موقعیت کافی برای سرمایه گذاری های سازنده ایجاد کند. در این شرایط تملک دارایی های موجود به فعالیت اصلی سهامداران و ثروتمندان تبدیل می شود. اگر اقتصاد ایران و نوآوری ها و پیشرفت های تکنولوژیک، بتوانند موقعیت های جدیدی برای فعالیت های سازنده ارائه کنند، آن گاه این ثروت می تواند طوری به کار گرفته شود که فعالیت اقتصادی، درآمد، و رشد کلی در تولید ناخالص داخلی ایران ایجاد کند. در این صورت می توان گفت که این یک پیشرفت معنادار در بخش حقیقی اقتصاد خواهد بود.

درحال حاضر، تنها کشورهایی چون چین و کره جنوبی در مسیر درست به نظر می رسند، اگرچه آنها نیز از تمرکز شدید سرمایه و وابستگی بسیار به مصرف کننده ای که شدیدا مقروض است و ممکن است به راحتی ضربه بخورد، رنج می برند. بازارهای آنها بسیار وابسته به صادرات و مصرف جهانی است که آنها را در برابر فروپاشی در جوامع مصرف کننده آسیب پذیر می کند.

به نظر شما، آیا عرضه اولیه سهام شرکت های دولتی می تواند به دولت کمک کند که کسری بودجه خود را تامین مالی کند و در عین حال از ایجاد نرخ تورم بالا بپرهیزد؟

برای مدت کوتاهی بله. با توجه به تحریم های اقتصادی و رکود اقتصاد جهانی، من پیش بینی نمی کنم که این اقدام قادر به فراهم کردن راه حل های بلندمدت باشد. منصفانه و از یک نگاه صرفا اقتصادی، دشوار است که به کارهای دیگری که دولت می تواند بکند فکر کنیم. مشکل، چنان که من می بینم این است که دولت احتمالا درآمد حاصل از این فروش ها را صرف پوشش بدهی هایش می کند. در صورتی که اگر دولت این درآمدها را صرف خانه سازی های عظیم و ساخت وساز در زیرساخت، سرمایه گذاری در پتروشیمی ها و تولید دارو، حوزه های تکنولوژی های پیشرفته و حداقل خودکفایی می کرد، ممکن بود که نتایج بلندمدت تری به دست دهد. دولت ایران به دلیل محدودیت در توانایی استقراض بین المللی بسیار مقید است. سرمایه گذاری مستقیم خارجی محدود و ناچیز است. اگر شرایط متفاوت بود، امکان داشت که بتوان با عرضه سرمایه انسانی و کار ایرانی برای سرمایه گذاری در ایران، از جریان ورود سرمایه از کشورهای دیگر که به دنبال مرزهای جدیدی می گردند استفاده و شرایط نامناسب موجود را به فرصت بدل کرد. چشم انداز موجود کنونی برای این اقدامات روشن نیست، اما نمی شود به طور کلی این پتانسیل را رها کنیم. این احتمالا یکی از محدود اهداف بلندمدت برای ایران است که باید به عنوان یک چالش ملی مانند فرود آمدن بر کره ماه پی گرفته شود! این نیازمند بسیج همگانی و راهبری است. اما این اقدام حتی در شرایط فاجعه و بحران، غیرممکن نیست.

بانک مرکزی ایران اخیرا کنترل نرخ تورم را هدف اصلی خود اعلام کرده است. در این زمینه دو تصمیم مهم اتخاذ شده است؛ نخست، کاهش سود سپرده های بانکی به میزان حدودا 15 درصد و دوم، عرضه اوراق قرضه دولتی در بازار بین بانکی به منظور تامین کسری بودجه دولت. به نظر شما، این اقدامات می تواند یک استراتژی مناسب در شرایط موجود اقتصاد ایران باشد؟ شما چه سیاست های دیگری را برای کنترل تورم در ایران توصیه می کنید؟

به اعتقاد من این گام ها در اصول معنادار است. من نمی توانم قضاوت کنم که آیا سطح این تصمیمات کافی است و اینکه پاسخ اقتصاد به این اقدامات چه خواهد بود. با این حال، نگرانی بانک مرکزی بابت تورم، کاری درخور این نهاد است. برای نجات اقتصاد از فاجعه، شهامت برای تامین اعتبار بسیار لازم است. این یک وضعیت «تریاژ» است و باید برای نجات اقتصاد در آینده سرمایه گذاری کرد. واقعا چیز زیاد دیگری برای «کوتاه مدت» وجود ندارد. مشکل این است که اقتصادها و بازارها به این اصلاح های کوتا ه مدت اعتیاد پیدا کرده اند و پیش بینی برآیند مجموع این اقدامات دشوار شده است. تاثیر این سیاست های اعتباری در زمان جنگ (مثلا پس از جنگ جهانی دوم)، برای اقتصادهایی که از نظر توسعه مشابه با وضعیت امروز اقتصاد ایران بودند، خوب بود. ایران جمعیتی جوان با سرمایه و پتانسیل انسانی بالایی دارد. اما نیاز به بسیج تمام نیروها و تمرکز بر فعالیت و پیشرفت اقتصادی، با هر هزینه ای، دارد. دولت باید سفته بازی و سوداگری در بازار ارزهای خارجی را جرمی سنگین قلمداد کند. همچنین لازم است که دولت حمایت نامحدود از پیشنهادهای سرمایه گذاری و نوآورانه که سازنده هستند فراهم کند. در شرایط عادی، من از نیاز به تاکید بر صادرات صحبت می کردم. متاسفانه، پیش بینی من از تجارت جهانی به هیچ وجه خوب نیست. از این رو مصرف داخلی باید به عنوان آنچه فعالیت های اقتصادی را تا مدتی پایدار نگاه می دارد شناخته شود.

یکی از مهم ترین سوالات درباره تغییرات در اقتصاد ایران این است که چه تاثیری بر نابرابری ثروت در ایران خواهند گذاشت. فکر می کنید که صعود ارزش بازار سهام به همراه آزادسازی سهام عدالت توسط دولت می تواند نابرابری اقتصادی را کاهش داده و به مبارزه با فقر کمک کند؟ به عنوان یک متخصص درحوزه نابرابری، به نظر شما دهک های پایین درآمدی چطور تحت تاثیر این تغییرات قرار می گیرند؟

این حوزه ای است که به طور خاص مورد علاقه من است. نابرابری ثروت در اقتصادهای جهان به سطح تاریخی خطرناکی رسیده است. هر زمانی که این سطح از تمرکز ثروت را در جهان داشته ایم، انسجام اجتماعی خود را از دست داده ایم و آشوب ها و انقلاب ها رخ داده اند. مطمئنا، این مشاهده ای است که از دهه 1920 و 1930 داشتیم. مدلی مانند آلمان مفید است، و مربوط نیز هست چرا که کشوری بزرگ و ویران شده بود که پس از جنگ جهانی دوم بازسازی شد. در آلمان نیروی کار در مدیریت سهیم است و در هیات مدیره شرکت ها جایگاهی دارد و قوانین اشتغال و سیاست مالی بسیار محتاطانه است. آلمان در مقایسه با آمریکا سطح بسیار بالاتری از مالیات و شبکه های اجتماعی دارد و پژوهش های من و دیگران نشان می دهد که جامعه ای پویاتر و پایدارتر است. سطوح بالاتر برابری در درآمد، ثروت و موقعیت ها برای تمام بخش ها مفید است. سرمایه نیاز به مصرف کنندگان سالم، توانمند و سازنده و همچنین نیروی کار متعهد دارد تا بتواند در بلندمدت موفق باشد. تمرکز بالای سرمایه و نرخ بازگشت سرمایه بالا، اقتصاد و جامعه ای پایدار در پی نخواهد داشت. یک طبقه متوسط بزرگ و مرفه برای توسعه دموکراتیک و رفاه اقتصادی بلندمدت، خصوصا برای سرمایه و امنیت ملی لازم است. یک طبقه متوسط قوی، منسجم و مرفه، کشور را به هدفی غیرجذاب برای دشمنان و متجاوزان تبدیل می کند. همچنین، در مورد ایران این می تواند یک نمونه معنی دار در منطقه ای بد و خصمانه فراهم کند. ملت ها و نهادهای عربی در همسایگی ایران کشورهایی شکست خورده، با مدیریت بد یا مورد استثمار و ضددموکراتیک هستند. آنها موفقیت ایران در جست و جوی توسعه اقتصادی مستقل را به عنوان یک تهدید وجودی می بینند. و این چنین نیز خواهد بود!

من پژوهش مشترکی با چندی از همکارانم در ایران، دکتر زنده دل، دکتر صالحی اصفهانی و دکتر محمودی، روی داده های ایران داشتم. نتایج این پژوهش نشان می دهد که فقر در ایران طی چند دوره پس از 1980 به شدت کاهش یافته است. اگرچه تفاوت بسیاری در مناطق شهری و روستایی وجود دارد. با این حال، انتظارم این است که نابرابری ثروت اکنون در سطح نامطلوبی باشد. برای یک جوان، داشتن تحرک بالا و انتظارات مثبت از تحرک بالا در آینده ضروری است. درحال حاضر این یک چالش است و اقتصاد جهان حداقل برای مدتی تسکینی برای این موضوع ارائه نخواهد کرد.

به عنوان سوال آخر، آیا فکر می کنید که تغییرات اخیر در سیاست های اقتصادی ایران و رشد اخیر در ارزش بازار سهام تهران می تواند مشکلات بدهی دولت را حل کند و اقتصاد ایران را برای غلبه بر رکود تورمی یاری کند؟ فکر می کنید که استراتژی های یاد شده می تواند به افزایش موفقیت آمیز تولید ناخالص داخلی ایران کمک کند؟

من هیچ سیاست مشخصی برای پیشنهاد به دولت ایران از نظر صرفا اقتصادی، که بتواند کمک قابل توجه و فوری به اقتصاد ایران کند ندارم. به نوعی، اگر تمرکز بیش از حد و همیشگی بر شرایط بد کوتاه مدت و ارائه راه حل های کوتاه مدت داشته باشیم، همیشه درگیر مشکلات و راه حل های کوتاه مدت باقی خواهیم ماند. این به معنای این است که ما هیچ مشکل بلندمدتی را حل نمی کنیم. اگر من و شما بدانیم که باید بعضی رنج ها را در هر صورت تا مدتی متحمل شویم، ممکن است که حداقل این رنج ها را برای حل مشکلات بلندمدت تر به جان بخریم و با انجام سرمایه گذاری های بلندمدت تر، خصوصا آن هایی که سرمایه و مهارت انسانی و سودآوری را افزایش می دهند، به حل مشکلات بلندمدت تر بپردازیم. مدتی پیش من روشی را برای عملیات ارزهای خارجی بانک مرکزی پیشنهاد کردم که از سفته بازی در بازار ارز جلوگیری کند. پیاده سازی این روش نیاز به سطح بالایی از اعتماد و عزم راسخ دارد. اما گامی ضروری برای پایدارسازی نرخ ارز و جریان سرمایه است. من نمی توانم جزئیات این «پیشنهاد» را آشکار کنم، اما این روش به مشارکت بسیار فعال بانک مرکزی به روشی کاملا غیرقابل پیش بینی نیاز دارد. این می تواند به یک مدل عملیات باز بانک مرکزی در بازار سهام تبدیل شود تا با پایدار کردن قیمت ها به سرمایه گذاران واقعی اطمینان ببخشد.

ایران باید به سرمایه گذاری هایی مشترک و معنادار با کشورهای آسیایی، به خصوص چین، بیندیشد و باید در عین طلب تعهد، تعهدات متقابلی را نیز به آنها ارائه کند. چین نیز باید به چشم اندازهایی چون ایران دقیق تر و با مطلوبیت بیشتر بنگرد. سرمایه گذاری و تمرکز چین بر مصرف و سرمایه گذاری غربی در معرض خطری جدی و فوری است. این یک زمان عادی در تاریخ نیست. این یک نقطه گذار است و چگونگی گذر کشورها از این تغییرات و چگونگی بازسازی اتحادها و همکاری ها، نتایج پیش رو در قرن آینده و چه بسا بیشتر از آن را تعیین می کند. متاسفانه، من روسیه را شریکی قابل اطمینان برای ایران نمی بینم. اگرچه از نظر تاکتیکی همکاری های مفیدی وجود خواهد داشت. اما اینها باید به عنوان اقداماتی تاکتیکی، و نه استراتژیک، دیده شود. ایران کشوری بسیار ثروتمند است، چه از نظر منابع طبیعی و چه،خصوصا، از نظر سرمایه انسانی. ایران نیاز به یک عزم اجتماعی با اهداف اجتماعی و اقتصادی راسخ دارد که مردم بتوانند حول آن متحد شوند. فکر می کنم که آن لحظه تاریخی برای ما فرارسیده است و درحقیقت برای تمام ملت ها چنین است. ایران مهد تمدن جهان است و سرنوشت و آینده آن بر تاریخ جهان و انسان تاثیرگذار است.