آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
جامعه
۱۰

توضیحات شهرداری تهران در مورد ساعات اجرای طرح های ترافیکی

معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با صدور اطلاعیه ای در مورد ساعات اجرای محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا در تهران توضیحاتی را ارائه کرد.

بر اساس اطلاعیه این معاونت، پس از لغو اجرای محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا، از 23 فروردین امسال، شاهد افزایش قابل توجه تردد خودروهای شخصی و در نتیجه، تراکم ترافیک در هسته مرکزی شهر بودیم که سرانجام پس از حدود دو ماه عدم اجرای طرح ترافیک، به منظور مدیریت و کنترل ترافیک در محدوده مرکزی شهر، طرح ترافیک با تصویب در ستاد کرونا و شورای حمل ونقل ترافیک تهران، پس از دوبار به تعویق افتادن شروع اجرای محدوده های مذکور، بالاخره از 17 خرداد سال جاری مجددا در تهران اجرا شد.

این در شرایطی است که به منظور جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، همچنان بر پرهیز از ترددهای غیر ضروری شهروندان و نیز ترجیح استفاده از وسایل نقلیه شخصی نسبت به ناوگان حمل ونقل عمومی از سوی این معاونت تاکید شد. از این رو با توجه به مصاحبه شهردار محترم تهران، به منظور رفاه حال عموم شهروندان به ویژه کارمندان، ساعت اجرای طرح های مذکور از ساعت 8 لغایت 16 به 8/30 لغایت 16 تغییر یافت که ورود و خروج به محدوده طرح ترافیک وکنترل آلودگی هوا با توجه به ساعت کار ادارات، مشمول پرداخت عوارض نشود.

پیش از خرداد، زمان فعالیت ادارات از سوی دولت، 7 تا 14 تعیین شده بود اما پس از ابلاغ مجدد توسط دولت، ساعت کار ادارات به 7/30 تا 14/30 تغییر یافت. بر همین اساس، ساعت محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیز از 8 به 8/30 و خروج رایگان از 14 به 14/30 (بازده زمانی 6 ساعت در هر دو حالت) با هماهنگی اعضای محترم شورای حمل ونقل و ترافیک تهران تغییر و در نظر گرفته شد. بنابراین برای رفاه کارمندان، خروج از محدوده های فوق از ساعت 14/30 رایگان خواهد بود. به این منظور از 16 خرداد، اطلاع رسانی اجرای طرح ترافیک کنترل آلودگی هوا و تغییر ساعات اعمال آن از طریق سامانه «تهران من» صورت گرفت و ملاک محاسبه عوارض محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا همان خواهد بود.

قابل ذکر است در صورتیکه شهروندان محترم از اطلاع رسانی های صورت گرفته در این زمینه، در گذشته بی اطلاع ماندند، می توانند طی تماس با واحد صدور آرم سازمان حمل ونقل وترافیک، موضوع را مطرح نمایند تا اقدام لازم صورت گیرد.

ضمنا توصیه می شود شهروندان محترم به منظور اطلاع دقیق ازوضعیت اجرای طرح های ترافیکی، اطلاعیه ها و اخبار مندرج در سامانه «تهران من» را پیگیری کنند.

معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران در پایان این اطلاعیه تاکید کرد: از آنجا که در روزهای اخیر برخی رسانه ها مبادرت به انتشار اخبار نادرست، بدون توجه به تاریخ مصاحبه ها و تغییر ساعت حضور کارمندان در محل کار خود کرده اند، تاکید می شود در راستای آرامش خاطر و رفاه حال عموم شهروندان به ویژه کارمندان، ساعت اجرای محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا طبق مصاحبه شهردار محترم تهران با ساعت کار ابلاغ شده از سوی دولت محترم تنظیم شده و اطلاع رسانی در این خصوص نیز در همان زمان از طریق سایت رسمی «تهران من» صورت گرفته است.

 شهردار تهران دستور بررسی و بازنگری «جریمه خروج از محدوده طرح ترافیک» را صادر کرد

پیروز حناچی دیروز درباره چرایی جریمه شدن برخی رانندگانی که در ساعت 14 اقدام به خروج از محدوده طرح ترافیک کرده اند، گفت: این خبر دیروز به گوش من رسید؛ دستور بررسی آن را داده ام که چنانچه این اتفاق رخ داده باشد حتما جریمه ها حذف خواهند شد همچنین شهرداری به وعده ای که به مردم داده است در ارتباط با زمان جدید طرح ترافیک پایبند خواهد بود.

به گزارش تسنیم، وی همچنین درباره میزان استفاده مردم از مترو و افزایش استفاده از آن پس از اجرای مجدد طرح ترافیک افزود: طبق آمارهای ارائه شده، میزان استفاده از مترو کمتر از 50 درصد ظرفیت آن است علاوه بر آنکه بیش از 95 درصد از مردم از ماسک استفاده می کنند که این مسئله در مناطق جنوبی کمتر رعایت می شود.