آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
جامعه
۱۰

دبیرکل خانه پرستار ایران: 50 هزار پرستار بیکار هستند

دبیرکل خانه پرستار ایران گفت: در حال حاضر حدود 50 هزار پرستار بیکار در سطح کشور وجود دارد.

محمد شریفی مقدم در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به وضعیت شغلی پرستاران در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور اظهار داشت: در حال حاضر یکی از مشکلات جدی پرستاران اجرا نشدن تعرفه گذاری خدمات پرستاری و کمبود نیروی کار در بیمارستان ها و مراکز درمانی سراسر کشور است. شریفی مقدم ادامه داد: تجربه موفق کشورهای پیشرفته در دنیا نشان می دهد که موفقیت در نظام سلامت به دلیل انجام کارهای شایسته توسط پرستاران در بیمارستان ها و مراکز درمانی است، باید از این تجربه در حوزه بهداشت، درمان و به خصوص موضوع مراقبت از بیماران در بیمارستان ها و مراکز درمانی استفاده کنیم.

انجام مکاتبات مختلف برای زمینه جذب 20 هزار پرستار

وی تاکید کرد: در حال حاضر تعداد جمعیت پرستار در کشور یک دوم حداقل استانداردهای دنیا است و جامعه پرستاری از مسئولان حوزه سلامت انتظار دارد که گام های عملی در جهت رفع موانع جذب پرستاران برداشته شود.

دبیرکل خانه پرستار ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 50 هزار پرستار بیکار در کشور داریم، ادامه داد: مکاتبات مختلفی در زمینه جذب 20 هزار پرستار با مسئولان مربوطه داشته ایم و امیدواریم که هرچه سریع تر این نیروها استخدام شوند تا تغییر و تحول در نظام سلامت کشور شود. برای جذب این تعداد پرستار بودجه ای در حدود دو هزار میلیارد تومان لازم داریم که در نظام سلامت این پول رقم زیادی محسوب نمی شود.

شریفی مقدم با اشاره به اینکه جامعه پرستاری در بیماری کرونا اقدامات درخشانی را انجام داد، گفت: مسئولان باید از حرف های شعاری دست بردارند و برای رفاه حال پرستاران و ایجاد انگیزه های عملی گام های موثری بردارند.