آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
ورزش
۳۲

ستاره سازی در کنار قهرمانی

ماموریت دوم یحیی

دنیای اقتصاد : پرسپولیس درآستانه کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر قرار گرفته و بسیاری بر این باورند که اگر سرخپوشان سه بازی اول شان را برابر پیکان، شهرداری بوشهر و ماشین سازی با پیروزی پشت سر بگذارند، قهرمانی شان قطعی خواهد شد.

 به نظر می رسد تحقق این موضوع، یک فرصت مطلوب در اختیار سرمربی پرسپولیس قرار خواهد داد تا از مسابقات باقی مانده در مقطع انتهایی فصل برای تربیت ستاره های جدید استفاده کند. چنین فرصتی بسیار نادر است و نصیب هر مربی و تیمی نمی شود. مخصوصا حالا که در شرایط کرونایی اصلا معلوم نیست بتوان اردوی پیش فصل یا مسابقات تدارکاتی خوب ترتیب داد، یحیی گل محمدی باید نهایت استفاده را از موقعیت ببرد و به بازیکنان جوان تر تیمش میدان بدهد؛ جوانانی که می توانند آینده باشگاه را بسازند و فصل بعد عصای دست سرمربی تیم شوند.

   عبدی و برزگر در اولویت

پرسپولیس تعدادی بازیکن جوان دارد که نیم فصل اول هم گابریل کالدرون چند بار سعی کرد از آنها استفاده کند. سرمربی آرژانتینی سرخپوشان در جام شهدا که تابستان گذشته برگزار شد از بازیکنانی نظیر احسان حسینی، آدام همتی، سعید حسین پور، سعید کریمی، محمد حسینی، محمدامین اسدی و مهدی شریفی استفاده کرد که عملکرد آنها چندان برایش راضی کننده نبود؛ به طوری که بیشتر این نفرات پیش از شروع فصل و بعضا تا میانه های نیم فصل اول تیم را ترک کردند. از بین این نفرات درحال حاضر احسان حسینی، سعید حسین پور و محمد حسینی با اسم و فامیل مشابه در تیم باقی مانده اند که از قضا در بازی دوستانه اخیر پرسپولیس برابر سایپا هم فیکس شدند. به علاوه کالدرون در شروع فصل، برای بازی هفته اول برابر پارس جنوبی جم امیر روستایی را هم در ترکیب اصلی قرار داد، اما از نمایش های این بازیکن نیز راضی نبود. روستایی هم هنوز در تیم حضور دارد و می تواند برای جلب نظر یحیی گل محمدی تلاش کند. با این همه قطعا اولویت یحیی در این مدت، تلاش برای بالا بردن سطح کیفی مهدی عبدی و آریا برزگر خواهد بود. عبدی در دربی رفت امسال گل پیروزی بخش پرسپولیس را زد، اما پس از آن نتوانست از فرصت هایی که به دست می آورد به خوبی استفاده کند. برزگر هم اواسط نیم فصل از تیم ملی جوانان جذب شد؛ هرچند کورس مسابقات در آن مقطع آنقدر نزدیک و فشرده بود که فرصت محک زدن این بازیکن پیش نیامد. اهمیت کار کردن روی عبدی، برزگر یا حتی روستایی بیشتر از آن جهت است که پرسپولیس همین حالا هم کمبود مهاجم دارد و اگر قرار به جدایی علی علیپور یا مهدی ترابی در پایان فصل باشد، این خلا بسیار جدی تر هم خواهد شد. این اواخر شایعه بازگشت کریم انصاری فرد به جمع سرخپوشان بر سر زبان ها افتاده بود، اما هم یحیی گل محمدی این موضوع را تکذیب کرد و هم باشگاه السیلیه مدعی شد کریم یک سال دیگر با آنها قرارداد دارد. بنابراین به نظر می رسد فعلا راهی جز استفاده از نیروهای موجود و تلاش برای ستاره سازی از بین آنها وجود ندارد.

   قانون پنج تعویض کمک می کند

یحیی اما برای پیش بردن این هدف، یک ابزار کمکی دیگر هم در اختیار دارد؛ اینکه فیفا به خاطر شرایط خاص کرونایی و احتمال مصدومیت بازیکنان، تا پنج تعویض در هر بازی رسمی را مجاز دانسته است. این قانون قرار است در ایران هم اجرا شود. به این ترتیب گل محمدی در مسابقات پایانی فصل فرصت دارد هر بار شرایط را امن تر دید، بازیکنان جوان را به میدان بفرستد و به آنها فرصت خودنمایی و کسب تجربه بدهد. باید منتظر ماند و دید آیا او ستاره ای از دوران حضورش در پرسپولیس برای این تیم به یادگار می گذارد یا نه.