آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
رسانه
۵

مرکز نوآوری صنعت صوت و تصویر با حضور دکتر علی عسکری افتتاح شد

شتاب دهنده ها در صداوسیما

فاطمه شهدوست

روز گذشته مرکز نوآوری رسانه های صوت و تصویر با حضور دکتر علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما، سیدصادق امامیان رئیس ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر)و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد. اما اصلا قرار است با این رویداد چه اتفاقی بیفتد؟ راه اندازی این مرکز قدم دیگری از سوی مرکز نوآوری سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر برای ایجاد تنظیم گری موثر در فضای مجازی کشور است. این مرکز تلاش دارد ارتباطی دو سویه با دانش بنیان ها از ظرفیت های بالقوه مراکز علمی برای حضور فعال در صنعت رسانه های صوت و تصویر فراگیر بهره ببرد. همچنین این مرکز دارای شش استارت آپ فعال در حوزه صوت و تصویر است. این برنامه با بازدید دکتر علی عسکری از مرکز نوآوری رسانه های صوت و تصویر همراه بود. بعد هم نوبت به افتتاحیه رسمی این مرکز رسید، اتفاقی که در ادامه خلاصه ای از آن را می خوانید.

تنظیم گری فناوری با دانش بنیان ها

امامیان، رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در ابتدای این برنامه با بیان آن که این اتفاق به شکل نمادین عرصه رقابت رسانه و قاعده مندی رسانه را نشان می دهد گفت: اکنون ما راه حل های فناورانه را پیدا کرده ایم تا به سمت تنظیم گری و جریمه تنظیم گری فناوری محور برویم، البته بدون حضور شرکت های دانش بنیان این اتفاق نمی افتاد.

امامیان یکی از اهداف این اتفاق را حفاظت از مرز های حاکمیت رسانه های ملی، اعتماد عمومی و تقاضای تنظیم گری در کنار تشدید رقابت بازیگران بین المللی دانست.

او افزود: مزیت های ایران در تنظیم گری رسانه های صوت و تصویر فراگیر به دلیل شکل گیری صنعت رسانه های فراگیر است، در این فضا ابتدا باید تنظیم گری را قانونمند کنیم و وارد بازار شویم که این اتفاق تا حدی افتاده است. در کنار آن زیست بوم ملی رسانه های صوت و تصویر هم بحث دیگری است که اهمیت زیادی دارد.

امامیان معتقد است که امضای این تفاهم نامه می تواند توسعه دهنده تنظیم گری ما شود و ایجاد مرکز نوآوری، قدمی در این مسیر است.

وحدت، بزرگ ترین دستاورد ماست

سورنا ستاری، معاون علمی فناوری ریاست جمهوری هم در بخش دیگری از این برنامه بیان کرد: بزرگ ترین دستاورد ما در هفت هشت سال اخیر ایجاد وحدت بین فضاهای مختلف از شهرداری و مجلس گرفته تا دانشگاه ها و... در حوزه فناوری است. ما شاهد هستیم که در این زمینه همه خواستار پیشرفت و وحدت هستند.

این از همه چیز برای ما مهم تر است از این رو قانون و آیین نامه هم در این مسیر اجرا می شود. وی افزود: اکوسیستمی برای دانشگاه شریف در حال شکل گیری است که الگوی همه دانشگاه ها خواهد شد. مدلی که دانشگاه در پیش دارد به این صورت است که نباید پولش را از دولت بگیرد و اصلا منابع دولت برای توسعه دانشگاه کافی نیست.

دانشگاه اگر می خواهد اثرگذار باشد، می تواند با قراردادهای ارتباط با صنعت و فروش تولیدات شرکت های دانش بنیان پیش برود. اینها منابع پایدار دانشگاه است دانشگاهی که نتواند کوچه پشتی خودش را درست کند چطور می تواند یک کشور را درست کند. به گفته او پارک شریف جزو نوپاترین پارک های کشور است، ولی الان قریب به 500 و 600 شرکت و 250 هکتار طرح توسعه ای دارد. این مرکز با استقرار  استارت آپ ها و شتاب دهنده ها تلاش دارد ارتباط دو سویه با دانش بنیان ها برقرار کند و ظرفیت های بالقوه مراکز علمی برای حضور فعال در صنعت رسانه های صوت و تصویر فراگیر را بالفعل کند. در حال حاضر شش  استارت آپ و یک شتاب دهنده و آزمایشگاه نوآوری رسانه در این مرکز مستقر و فعال هستند.

گسترش ادامه دار ایستگاه نوآوری شریف

روستا آزاد، مدیر ایستگاه نوآوری شریف هم از روند شکل گیری این ایستگاه گفت و افزود: روز اول حضورم در این مجموعه آرزویم بود که آن را در مسیر فعلی قرار دهیم. اولین سوله این ایستگاه با 500 متر وسعت افتتاح شد که گام اصلی کار ما بوده است. گام بعدی ما طرح جامع ایستگاه در 9 فاز بود. دو پروژه A و B را داریم که پروژه B با نام شهید قاسم سلیمانی امروز افتتاح شد.

وی افزود: پروژه A با زیر بنای 6000 متر تا دو ماه آینده به ایستگاه نوآوری شریف اضافه خواهد شد که البته سرمایه بخش خصوصی جلو می رود. فاز دوم ایستگاه نوآوری شریف در مرکز شهر نیز در حال آماده سازی است و تا سال دیگر افتتاح خواهد شد. ایستگاه نوآوری شریف جزو خانواده دانشگاه شریف بوده  و تلاش ما بر توسعه آن است.

رشد هر روزه دانشگاه در دنیای فناوری

در بخش دیگری از این مراسم احمد فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف در مراسم افتتاحیه فاز یک ایستگاه نوآوری شریف گفت: ما شاهد رشد هر روزه دانشگاه در حوزه علم و فناوری هستیم. ما برنامه راهبردی را برای شریف در سال 95 به تصویب رساندیم که سه محور اصلی دارد و عبارتند از: سرآمد بودن در آموزش، پژوهش و فناوری، اثربخشی اجتماعی و تبدیل آن به یک شرکت جامعه محور که تلاش می کند در جهت مرجعیت علمی کشورقدم بردارد.

عقب ماندگی در استفاده از فضای مجازی

دکتر علی عسکری، رئیس رسانه ملی دربخشی از این مراسم با بیان تاریخچه ای از دستیابی ایران به فناوری گفت: ما به این شرکت های دانش بنیان افتخار می کنیم. اکنون یک نگاه گفتمان عمومی در جامعه شکل گرفته که حاصل یک روند تاریخی است. در برهه ای در گذشته تاریخ تمدن اسلامی دچار عقب ماندگی شد و در عین حال غرب در حال رشد کردن بود. بعد از فروپاشی حکومت صفویه وضع ایران بدتر  و سپس با آمدن سلسله قاجار و وادادگی این رژیم و دادن امتیازات به غربی ها رو به رو شد.

رئیس سازمان صدا و سیما گفت: بعد از آن هم ایران برای پیشرفت و انقلاب مشروطه گام برداشت، اما با دسیسه های انگلیسی ها رو به رو شد، هدف انگلیسی ها از این دسیسه ها عقب نگهداشتن ایران بود که این اقدام در رژیم پهلوی به اوج خود رسید.

علی عسکری افزود: تولید علم واقعی در گذشته شکل نگرفت و این روند ادامه داشت تا انقلاب اسلامی سبب تزریق امنیت در کشور و پیشرفت صنعت دفاعی شد؛ آنچه در دو دهه گذشته در شرکت های دانش بنیان رخ داده است. همچنین در این حوزه ورود ما به سمت توانمندی و ما می توانیم بود. در این مسیر گفتمان عمومی هم از برکات جنگ تحمیلی محسوب می شود.

وی عنوان کرد: اکنون با حمایت رهبری شرکت های دانش بنیان در حال رشد هستند و اکنون که ما به سمت دانش بنیان ها می رویم توانایی و رشد آنها هم در حال موج زدن و انعکاس هر چه بیشتر است.

علی عسکری اضافه کرد: افتخار می کنیم که این شرکت های دانش بنیان راه اندازی شد و در ادامه هم ایستگاه نوآوری شریف را افتتاح کردند. همچنین از آقای امامیان تشکر می کنم که محل شتاب دهنده را برای ساترا به وجود آوردند.

او در ادامه درباره صنعت فرهنگی بیان کرد: وقتی دنیا به صنعت فرهنگی و هنری رسید که قله و اوج آن سینما بود. یعنی سینما از صنعت استفاده می کرد و در عین حال اثر فرهنگی هم داشت. بعد از فرهنگ سینما، صنعت فرهنگ تلویزیون هم شکل گرفت. با این حال این روزها در اوج همه مواردی که گفته شد، صنعت اینترنت قرار دارد که هم صنعتی - فرهنگی است و هم هنری؛ جریانی که بیشترین تاثیر گذاری را هم دارد.

رئیس صدا و سیما در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: ما امروز در استفاده از فضای مجازی دچار عقب ماندگی هستیم که تاثیر بسیاری در نسل های آینده دارد. امروز ما دیدیم که شرکت های دانش بنیان در صنعت و فرهنگ چقدر می تواند تاثیر مثبت داشته باشد و امیدواریم این کارها به افزایش تولیدات فرهنگی کمک کند.