آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۸
جامعه
۱۲

خبر

طرح انتفاع دانشگاه از شرکت های دانش بنیان تهیه شد

رییس دانشگاه صنعتی شریف گفت: دانشگاه نمی تواند برای اداره خود صرفا بر مبنای بودجه دولت و با تکیه بر آن کار کند بلکه باید استقلال مالی داشته باشد، در این زمینه طرح انتفاع دانشگاه از شرکت های دانش بنیان و ناحیه نوآوری شریف در دستور کار قرار گرفت. محمود فتوحی فیروزآبادی روز شنبه در مراسم راه اندازی مرکز نوآوری رسانه های تصویری و صوتی در ایستگاه نوآوری شریف افزود: در برنامه راهبردی این دانشگاه که در سال    95 به تصویب هیات امنا رسید، سه محور سرآمد بودن در آموزش، سرآمد بودن در پژوهش و فناوری و سرآمد بودن در اثربخشی اجتماعی و تبدیل به دانشگاه جامع محور و تلاش در جهت مرجعیت علمی شدن کشور با توجه به نیروی انسانی مستقر در دانشگاه مورد توجه قرار گرفت. او خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست ها این دانشگاه توانست نقش عمده ای در اجرای پژوهش های کاربردی داشته باشد، به گونه ای که در سیستم های رتبه بندی جهانی در جایگاه خوبی قرار گرفته است، دانشگاه صنعتی شریف در رتبه بندی «کیو اس» در حوزه تعداد ارجاعات که نشان دهنده کیفیت مقالات است رتبه 28 جهان را کسب کرده است. رییس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: این دانشگاه همچنان در حوزه ارتباط با صنعت دارای رتبه اول در کشور است، ولی در حوزه سرآمدی به جایگاه خوبی نرسیده است، در حال حاضر 35 درصد از اعضای هیات علمی این دانشگاه درگیر قراردادها و پروژه های ارتباط با صنعت هستند و تلاش داریم که این عدد را ارتقا دهیم.

بخشنامه وزارت بهداشت به روسای دانشگاه؛ آغاز انتخاب واحد دانشجویان علوم پزشکی از 10 شهریور

معاونت آموزشی وزارت بهداشت در بخشنامه ای خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی زمان آغاز سال تحصیلی آینده دانشگاه علوم پزشکی و زمینه های به حداقل رساندن رفت وآمد دانشجویان را ابلاغ کرد. به گزارش مهر، دکتر علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در بخشنامه ای خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی زمان آغاز و شروع کلاس های ترم آینده دانشگاه علوم پزشکی را ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده است: مصوبات بیست وپنجمین جلسه ستاد ملی بیماری کرونا (31 خرداد 99) جهت اجرا به دانشگاه های علوم پزشکی اعلام می شود: 

1- سال تحصیلی جدید دانشگاه ها، آموزش و پرورش و حوزه های علمیه از 15 شهریورماه 99 در سراسر کشور آغاز می شود.  2- رعایت پروتکل های بهداشتی ابلاغی در مورد خوابگاه ها، غذاخوری ها، فضاهای ورزشی و تجمعات در دانشگاه ها ضروری است. 3- وزارتین علوم و بهداشت موظف هستند به گونه ای برنامه ریزی کنند که از ابتدای سال جدید تحصیلی نقل و انتقال بین شهری و اقامت دانشجویان در شهرهای خارج از محل سکونت خود به حداقل کاهش یابد.

4- وزارتین علوم و بهداشت موظف هستند تا از ابتدای سال تحصیلی جدید با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به تقویت و بهره گیری بهینه از زیرساخت ها، امکانات شبکه ای، سخت افزارها و نرم افزارهای لازم برای آموزش و پژوهش از راه دور و به اشتراک گذاشتن متون، دروس و محتوای پژوهشی و آموزشی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در یک بستر مشترک اقدام کنند. معاونت آموزشی وزارت بهداشت در این بخشنامه تاکید کرده است: دانشگاه ها باید از هم اکنون برنامه ریزی لازم جهت شروع سال تحصیلی از تاریخ تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا (15 شهریورماه) سال جاری به عمل آورده و از تاریخ 10 تا 13 شهریورماه انتخاب واحد دانشجویان صورت بگیرد. دانشگاه ها می توانند پس از آغاز ترم تحصیلی، زمان کافی را جهت انجام حذف و اضافه لحاظ و در این خصوص اقدام کنند. در ادامه این بخشنامه یادآور شده است: «با توجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص به حداقل رساندن نقل و انتقال بین شهری و فراهم آمدن انتقال دانشجویان در شهرهای محل سکونت خود لازم است دانشگاه ها علاوه بر توسعه زیرساخت های آموزش الکترونیک و استفاده از سایر روش های آموزشی غیرحضوری در جهت تسهیل مهمانی دانشجویان متقاضی تحصیل در شهر محل سکونت خود حداقل مساعدت لازم را از دانشگاه های مبدا و مقصد  به عمل آورند.»