آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
ورزش
۳۲

به بهانه حضور سایپا و پیکان در منطقه خطر

سقوط تاریخی فوتبال تهران؟

دنیای اقتصاد : پیکان که امشب در بازگشایی لیگ برتر رودرروی پرسپولیس قرار می گیرد، درحال حاضر تیم قعرنشین جدول رده بندی است. تنها دو پله بالاتر هم دیگر نماینده تهران در لیگ برتر، یعنی سایپا ایستاده است؛ تیمی که فردا شب باید به مصاف استقلال برود.

این دو تیم در کنار پرسپولیس و استقلال، تنها تهرانی های لیگ نوزدهم به شمار می آیند و حالا هر دو خطر سقوط را به شدت احساس می کنند. تا به حال سابقه نداشته هیچ دوره ای از مسابقات لیگ برتر کمتر از چهار تیم تهرانی داشته باشد، اما حالا ممکن است در لیگ بیستم، فقط سه یا حتی دو تیم تهرانی داشته باشیم؛ به طوری که تنها پرسپولیس و استقلال باقی بمانند. اگر فوتبال تهران از لیگ برتر خروجی داشته باشد، خیلی نباید به ورودی های احتمالی هم دل خوش کند. درحال حاضر چیدمان تیم های بالای جدول لیگ یک طوری است که نمایندگان استان های دیگر شانس بیشتری برای صعود دارند. در این دسته مس رفسنجان با 53 امتیاز خودش را از بقیه کنده و مس کرمان، خوشه طلایی ساوه و آلومینیوم اراک در تعقیب این تیم هستند. بین تهرانی ها بادران بهترین وضعیت را دارد؛ این تیم ششم جدول است و پنج امتیاز از تیم دوم یعنی مس کرمان کمتر دارد. فارغ از اینکه پیکان و سایپا می توانند خودشان را در جدول لیگ برتر حفظ کنند یا نه، آنچه مسلم به نظر می رسد، زوال تدریجی فوتبال تهران در سطح حرفه ای و نزول سال به سال آن است. غیر از همین پیکان و سایپا که معمولا در لیگ برتر حاضر بوده اند، به تناوب شاهد شرکت تیم هایی همچون نفت تهران، راه آهن، استیل آذین، صباباتری و پاس در این رده بوده ایم. جالب است بدانید در لیگ های اول و دوم، پنج تیم از 14 تیم حاضر در لیگ برتر را تهرانی ها تشکیل می دادند و در لیگ پنجم، چهار تیم تهرانی به این ترتیب روی پله های اول تا چهارم قرار گرفتند؛ استقلال، پاس، سایپا و صبا! در لیگ پنجم که با حضور 16 تیم برگزار می شد، تهران 6 نماینده داشت؛ یعنی بیش از 37 درصد کل لیگ، پایتخت نشین بودند!

   از کریمی فتح تا مجیدی بهمن

اگرچه هرگز حامی حضور تیم های بی هوادار در سطح اول فوتبال حرفه ای کشور نبوده ایم، اما این واقعیت را هم نمی توان نادیده گرفت که تیم های تهرانی در طول سال های گذشته نقش مهمی در کشف و تربیت استعدادهای این شهر داشته اند. به هر حال تهران با جمعیت بسیار زیاد و علاقه مندان جدی فوتبال، نیاز به تیم هایی از این دست دارد تا استعدادهایش هدر نرود. فراموش نکنیم ستاره هایی مثل جواد نکونام، فرهاد مجیدی، محمدرضا طهماسبی، محمد نوازی، مهدی امیرآبادی، رضا جباری و خیلی های دیگر در همین تیم های تهرانی ظهور کردند و به سطح بالا رسیدند. نکونام که رکورددار بازی در تیم ملی ایران است محصول باشگاه پاس بود و همین ابراهیم صادقی که الان هدایت سایپا را بر عهده دارد، اول تا آخر عمر بازیگری اش را در این تیم پشت سر گذاشت. تهرانی های غیرسرخابی، در بسیاری از موارد حتی جور کاهلی پرسپولیس و استقلال در فوتبال پایه را هم کشیده اند و بهترین بازیکنان را به دو تیم تحویل داده اند. علی کریمی در سایپا، نفت تهران و فتح رشد کرد و به بایرن مونیخ رسید، فرهاد مجیدی هم از بهمن به استقلال راه پیدا کرد. حتی علی دایی هم وقتی برای تحصیل به تهران آمده بود در بانک تجارت به سمت تیم ملی هدایت شد. بدون این تیم ها استعدادهای شهر 9 میلیونی تهران کجا قرار است شکوفا شوند؟ کسی فکرش را کرده است؟