آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
جامعه
۱۰

دور دنیا در یک روز

ترکیه: افزایش خط فقر و گرسنگی

خط فقر در ترکیه به مرز 8 هزار لیر (معادل 24میلیون تومان) و خط گرسنگی هم به دو هزار و 431 لیر(معادل 7میلیون تومان) رسید.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، نتایج تحقیقات در ترکیه نشان می دهد که شاخص خط فقر برای یک خانواده چهار نفری در این کشور در ماه جاری میلادی (ژوئن) به هفت هزار و 918 لیر افزایش یافته است. در محاسبه خط فقر، حداقل درآمد لازم برای هزینه های اساسی زندگی از قبیل تغذیه، مسکن، ایاب و ذهاب، سوخت، پوشاک، قبوض آب، برق،گاز و تلفن و... و هزینه تحصیل در نظر گرفته می شود.

در گزارش منتشره در این خصوص خط گرسنگی نیز در این کشور برای یک خانواده چهار نفره بالغ بر دو هزار و 431 لیر برآورد شده است. در خط گرسنگی یا فقر مطلق، حداقل هزینه برای تامین کالری مورد نیاز برای ادامه زندگی یک فرد محاسبه می شود.

همچنین قیمت موادغذایی در ماه جاری میلادی در مقایسه با ماه گذشته حدود 27 درصد افزایش داشته است. تحقیقات نشان می دهد فاصله خط فقر برای آن دسته از شهروندانی که در شهر های بزرگ ترکیه همچون استانبول، آنکارا٬ ازمیر و بورسا زندگی می کنند، به لحاظ بالا بودن هزینه های مسکن، غذا، ایاب و ذهاب و سایر هزینه ها، با سایر شهر ها زیاد است.

 

چین: تایید نخستین واکسن کرونا

نخستین واکسن mRNA مربوط به کووید 19 برای آزمایش های بالینی در چین تایید شده است.

به گزارش فارس به نقل از سی جی تی ان، نخستین واکسن mRNA مربوط به کووید- 19 در چین برای آزمایش های بالینی تایید شد.

این نخستین واکسن mRNA مربوط به کووید- 19 است که برای آزمایش های بالینی در چین تایید شده است.

از زمان شیوع بیماری همه گیر کووید- 19، آکادمی علوم پزشکی نظامی PLA در مورد واکسن های کووید- 19 تحقیق کرده است.

مطالعه آنها نشان می دهد که واکسن mRNA مربوط به کووید-19 نه تنها باعث بالا رفتن سطح بالای آنتی بادی های خنثی در موش ها می شود بلکه پاسخ ایمنی سلول T را نیز افزایش می دهد.

آزمایش روی حیوانات نشان می دهد که حیوانات واکسینه شده با واکسن می توانند در مقابل حمله کروناویروس جدید مقاومت و به طور موثر از تکثیر ویروس و پیشرفت بیماری ریوی جلوگیری کنند که این امر اثرات محافظتی خوبی را نشان می دهد.

به گفته رهبر پروژه و محقق آکادمی علوم نظامی PLA، واکسن های داخلی mRNA دارای سه مزیت هستند.اول، انتخاب هدف آنتی ژن واکسن دقیق تر است و واکسن بی خطر است؛ دوم، مواد اولیه و تجهیزات اصلی همه بومی شده اند که باعث می شود ظرفیت تولید به سرعت گسترش یابد و مورد آخر اینکه واکسن را می توان به مدت یک هفته در دمای اتاق نگهداری کرد، به این معنی که هزینه زنجیره سرما کم است و دستیابی به واکسیناسیون گسترده را آسان تر می کند.

گفتنی است اسید ریبونوکلئیک یا آران ای (رنا) (به انگلیسی: Ribonucleic acid) همراه با دی ان ای و پروتئین، سه مولکول درشت اصلی می باشد که برای همه گونه های شناخته شده زیستی، ضروری است.

نوعی از آران ای که اطلاعات را از دی ان ای به ریبوزوم ها حمل می کند، آران ای پیک یا پیامرسان (mRNA) نامیده می شود.

 

آمریکا: خوردن مایع ضدعفونی کننده به قیمت جان

مقامات بهداشتی آمریکا از مرگ سه نفر و نابینا شدن یک نفر دیگر در پی مسومیت ناشی از مصرف خوراکی مایع ضد عفونی کننده دست در ایالت نیومکزیکو خبر دادند.

به گزارش ایسنا، اداره بهداشت نیومکزیکو در بیانیه ای اعلام کرد هفت نفر ضدعفونی کننده دست حاوی متانول خورده اند که سه نفر بر اثر مسمومیت جان خود را از دست داده، یک نفر نابینا شده و حال سه نفر دیگر نیز وخیم است.

مقامات بهداشتی نیومکزیکو هنوز جزئیات بیشتری درباره قربانیان یا محل وقوع این اتفاق ارائه نداده اند.

در آمریکا برخی افراد که به مصرف الکل اعتیاد دارند به دلیل وجود متانول در ضدعفونی کننده های دست به خوردن آنها روی آورده اند. پیش از همه گیری کرونا، ضدعفونی کننده های دست در اکثر زندان ها ممنوع بود، چرا که این نگرانی وجود دارد که زندانیان آنها را خورده یا از آنها برای آتش افروزی استفاده کنند. اما اکنون مراکز کنترل و پیشگیری از امراض ایالات متحده توصیه کرده اند به منظور مقابله با همه گیری کرونا این قوانین را تسهیل کنند.

این هفته سازمان غذا و داروی ایالت متحده از مردم خواست که از محصولات ضدعفونی کننده دست و تولید شده توسط شرکت Eskbiochem SA به دلیل وجود احتمالی ماده شیمیایی سمی استفاده نکنند. مقامات فدرال آمریکایی در نمونه هایی از ضد عفونی کننده های دستی که توسط این شرکت مکزیکی تولید شده است، متانول را کشف کرده اند که می تواند سمی باشد. مشخص نیست که قربانیان در ایالت نیومکزیکو از همان نوع ضد عفونی کننده دست استفاده کرده اند یا خیر؟

بنابر گزارش سی ان ان، قرار گرفتن در معرض مقادیر قابل توجهی متانول می تواند منجر به حالت تهوع، استفراغ، سردرد، تاری دید، نابینایی دائمی، تشنج، اغما، آسیب دائمی سیستم عصبی و حتی مرگ شود.