آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
سیاسی
۲

اخبار

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی: برای عبور از مشکلات به راه حل همه جانبه نیاز داریم

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی، گفت: حزب کارگزاران به این موضوع توجه دارد که هیچ کدام از شعارها و راهکارهای قدیمی جوابگوی نیازهای فعلی ایران و مردم ایران نیست. باید این واقعیت را بپذیریم که اکنون ایران و مردم در شرایط بسیار سختی هستند و هر حزب و جبهه ای که بخواهد موفقیت کسب کند، قاعدتا با این معیار سنجیده خواهد شد که راهکارهایش برای عبور ایران از این مشکلات فعلی چیست. حسین مرعشی در خصوص آخرین وضعیت شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و تصمیم گیری در خصوص ادامه فعالیت این شورا به ایلنا، گفت: من نمی توانم از طرف کل اصلاح طلبان صحبت کنم، اما تا امروز در سطح جبهه اصلاحات برای سازوکار فعالیت در انتخابات 1400 هیچ بحث جدی مطرح نشده و هر بحثی وجود دارد، درون احزاب است. عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با تاکید بر لزوم ارائه راهکارهای ترکیبی برای حل مشکلات فعلی ایران، تصریح کرد: آنچه که محرز است اینکه تاکنون هیچ یک از احزاب و چهره های سیاسی راهکارهایی که با مسائل روز ایران سازگاری داشته باشد و بتواند معضلات ایران را حل کند، ارائه نداده است. امروز به راه حل های ترکیبی نیاز داریم که هم بتوانیم با دنیا گفت وگو کنیم و همزمان صلابت خود را در عرصه حفظ کنیم و مقاومت شکسته نشود. وی افزود: ایجاد ترکیبی از گفت وگو و مقاومت و همچنین راه حل هایی که جامعیت داشته باشند و بتوانند مشکلات ایران را حل کنند، کار پیچیده ای است. مرعشی در خصوص نگاه حزب کارگزاران به مشکلات روز ایران و راه های عبور از آن ها اظهار داشت: ما در کارگزاران فکر می کنیم که معادله یک معادله یک مجهولی یا دو مجهولی نیست بلکه معادلات ایران بسیار پیچیده شده و مشکلات امروز راه حل های ساده ای ندارند. انتخابات ریاست جمهوری آینده اگر بخواهد مساله ای از مسائل ایران را حل کند، دیگر نمی تواند با الگوهای سنتی رقابت های اصلاح طلب و اصولگرا باشد. یعنی ما به یک راه حل فراگیر و همه جانبه نیاز داریم که همه ظرفیت های کشور در صحنه باشند. وی ادامه داد: امروز کشور نیاز به یک برنامه جامع دارد و شخصیت هایی می توانند به میدان بیایند که جامعیت داشته باشند، اینکه آدم هایی بیایند که صرفا سیاست های نظام را با صدای بلند بیان کنند بدون توجه به خواسته های حداقلی مردم راهگشا نیست. مرعشی با تاکید بر اینکه دیگر نمی شود برای نفی یک نفر از ریاست جمهوری برویم به فرد دیگری رای دهیم، گفت: امروز باید راهکارهای کاملا واقعی روی میز باشد و مردم ببینند که دولت آینده چگونه بردارهای این تضادها و این تقابل های جناحی، اختلاف نظرهای کارشناسی و تقابل های بین مردم و نهادهای حکومتی را هم جهت و هم راستا خواهد کرد تا در یک تفاهم ملی بتوانیم مسیری را به سمت موفقیت ترسیم کنیم.

فرمانده سپاه: در تسلیحات نیروی زمینی وابستگی نداریم

سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه، از تحریم های ظالمانه دشمنان بویژه در حوزه تسلیحات به عنوان فرصتی مغتنم یاد کرد و گفت: تحریم های تسلیحاتی دشمن هیچ تاثیری در روند وضعیت دفاعی ما ندارد و ما امروز در هیچ یک از سیستم های تسلیحاتی در نیروی زمینی سپاه به خارجی ها وابستگی نداریم و به مرحله خود اتکایی و استقلال رسیده ایم. به گزارش سپاه نیوز، سردار سلامی با بیان اینکه امروز تمامی فناوری هایی که در ابعاد جهانی در حوزه رزم زمینی قرار دارد را در ساختار، بدنه و سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه مشاهده می کنیم، افزود: نیروی زمینی ما امروز غافلگیری فناورانه را در دستور کار قرار داده است تا در برابر فناوری های روز کمبودی احساس نشود. روز گذشته در مراسمی با حضور فرمانده کل سپاه، از چهار دستاورد سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه شامل نفربر بهینه شده مکران، پهپاد معراج 1، سلام ثعبان1 و سامانه رادار نفوذی در زمین رونمایی شد.

واعظی: ادامه سیاست های فعلی امریکا به پیروزی ترامپ منجر نمی شود

رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا اظهار کرد: ادامه سیاست های فعلی کاخ سفید به پیروزی ترامپ در انتخابات نمی انجامد بلکه این دولت را در افکار عمومی منزوی می کند. به گزارش «ایران»، محمود واعظی در توئیتر نوشت: «‏ادامه سیاست تبعیض نژادی و فشار زانو بر گردن در امریکا و تشدید تحریم های یکجانبه و تروریسم اقتصادی و بهداشتی علیه ملت بزرگ ایران به پیروزی ترامپ در انتخابات نمی انجامد بلکه این دولت را در افکار عمومی منزوی می کند. امریکا جز اصلاح سیاست های غلط و جبران گذشته راهی ندارد.» پیش از او، حمید ابوطالبی، مشاور سیاسی رئیس جمهوری نیز در توئیتر، ضمن دفاع از اصل مذاکره در سیاست خارجی، نوشت: مذاکره، ارتباطی به اینکه طرف مقابل کیست ندارد، این نادرست ترین برداشت از خود مذاکره است؛ اصل مذاکره با چگونگی انجام آن متفاوت است و نادرستی چگونگی انجام آن در مراحل مختلف به معنای نادرستی مذاکره نیست؛ بدون پذیرش اصل مذاکره، هیچ راهی برای خروج دائمی از بحران ها وجود ندارد.

تکذیب انتقاد فرمانده قرارگاه خاتم از وزارت نفت

پنجشنبه گذشته، برخی رسانه ها به نقل از بسیج دانشجویی، سخنانی از قول سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا منتشر کردند که حاوی انتقادات تندی از وزارت نفت بود، اما چندی بعد بسیج دانشجویی تاکید کرد که انتقادهای مطرح شده مواضع این نهاد بوده، نه اظهارات سعید محمد. به گزارش جماران، مطابق گزارش های اولیه، انتقادات سعید محمد در نشست فرماندهان نواحی بسیج دانشجویی مطرح شده بود که طی آن، او از آنچه «تفکر حاکم در وزارت نفت که مانع خودکفایی در محصولات پتروشیمی می شود» انتقاد کرده بود. این اظهارات درحالی منتشر می شود که پالایشگاه ستاره خلیج فارس با عزم جدی در همین دولت تکمیل و افتتاح شد و صادرات بنزین به ونزوئلا در هفته های اخیر، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت.شاید به همین دلیل، این سخنان تکذیب شد و بسیج دانشجویی در اطلاعیه ای اعلام کرده سخنانی که به سعید محمد منتسب کرده واقعیت نداشته و موضع بسیج دانشجویی بوده نه آقای سعید محمد اما به اشتباه در خبر به فرمانده قرارگاه سازندگی ختم الانبیا نسبت داده شده است!

استعفای تولیت حرم حضرت شاهچراغ(ع)

آیت الله سیدعلی اصغر دستغیب از استعفای خود از تولیت حرم شاهچراغ(ع) خبرداد. به گزارش جماران، آیت الله دستغیب در جلسه جامعه روحانیت شیراز اعلام کرد که به دلیل عارضه قلبی و توصیه پزشکان از رهبر معظم انقلاب درخواست کرده است فرد دیگری را به عنوان جایگزین در تولیت آستان مقدس حضرت شاهچراغ(ع) معرفی کنند.

اهدای بسته های معیشتی به کارگران هفت تپه

به دستور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، بسته های معیشتی با ارزش 500 هزار تومان به کارگران «شرکت هفت تپه» خوزستان اهدا می شود.  به گزارش ایسنا، حجت الله نیکی ملکی رئیس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی در این باره گفت: باتوجه به مشکلات شغلی و معیشتی پیش آمده برای کارگران هفت تپه شوش و برنامه ستاد اجرایی برای حمایت از خانواده های آسیب دیده از کرونا، با دستور محمد مخبر بسته های معیشتی ستاد اجرایی فرمان امام به این عزیزان اهدا خواهد شد. وی افزود: این بسته ها از سوی نیروهای جهادی همکار ستاد اجرایی توزیع خواهند شد.