آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
اخبار کشور
۱۱

آیت الله رئیسی در همایش سراسری قوه قضائیه: اگر کرونا نبود الان اعلام می کردم هیچ پرونده معوقه‎ای در دستگاه قضایی نداریم

رئیس قوه قضائیه گفت: «حفظ کرامت انسانی»، «مبارزه با فساد»، «رفع موانع تولید» و «تحول از رویکرد سنتی به فناورانه»، اولویت‎های این دستگاه در سال 99 است.

به‎گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در همایش سراسری قوه قضائیه، گفت: آمارها نشان می دهد با وجود تنگناها و مشکلات اداری در ایام کرونا، از کارهایمان عقب نماندیم و نتایج حاصله از کار و تلاش در این روزها نشانگر آن است که رسیدگی به پرونده‎ها تا پایان سال 98 دچار افت نخواهد شد.

رئیسی با بیان این‎که رسیدگی به پرونده‎ها در سال گذشته نسبت به سال 97 افزایش و ورودی پرونده‎ها کاهش داشته، از کاهش آمار پرونده‎های معوقه در کل کشور به 53 درصد خبر داد و افزود: این آمار در برخی استان ها 63 درصد بوده است.

وی، همچنین از رسیدگی ویژه به وضعیت زندانیان در ایام کرونا اظهار داشت: با تلاش و مجاهدت شبانه روزی همکاران سازمان زندان‎ها و با وجود برخی مشکلات اداری و منابع انسانی محدود، 120 هزار نفر از زندانیان در مدت اخیر به مرخصی رفتند و کارها به موقع انجام شد.

 اولویت های مهم کاری دستگاه قضا در سال99

رئیس قوه قضائیه سه اولویت مهم کاری دستگاه قضا در سال 99 را «حفظ کرامت انسانی»، «مبارزه با فساد» و «رفع موانع تولید» و تحول از رویکرد سنتی به فناورانه، حرکت به سوی قوه قضائیه هوشمند و مشارکت‎های مردمی را از راهبردها و برنامه‎های مهم تحولی برای تحقق این اولویت‎ها عنوان کرد.

رئیسی تحولگرایی را باعث آن دانست که فعالیت‎های دستگاه قضا از دادخواست‎محوری و رویکرد انفعالی به رویکردی فعال و پویا تبدیل شود، وی همچنین صیانت از حقوق عمومی و پیشگیری از تضییع حقوق عامه را از مهم ترین رویکردهای تحول خواهانه دستگاه قضا دانست.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت و استفاده از ابزارهای نوین در این زمینه، خاطرنشان کرد: تلاش و هدف قوه قضائیه این است که صدای مرم شنیده شده و با سرعت و دقت به مشکلات و تظلم خواهی آنها رسیدگی شود.

رئیسی افزود: تلاش ما باید این باشد که شکایت و درخواست مردم برای احقاق حق یا گزارش های آنها از هر طریقی که به ما می رسد، به‎طور جدی مورد توجه قرار گیرد و بر اساس قانون و ضوابط پاسخ داده شود و هیچ درخواستی بدون پاسخ نماند.

وی، سال 99 را سال افزایش نظارت‎های کمی و کیفی در این قوه اعلام کرد و با تاکید بر لزوم سلامت اداری در دستگاه قضا و نقش نظارت در این زمینه، گفت: سلامت دستگاه قضایی سلامت بسیاری از سازمان‎ها و ادارات کشور را تضمین می‎کند.  

 کاهش پرونده ‎های معوقه  تا 53 درصد

رئیس قوه قضائیه با اشاره به کاهش پرونده‎های معوقه تا 53 درصد که آن را حاصل تلاش شبانه روزی و حرکت جهادی همکاران دستگاه قضا در سراسر کشور دانست، گفت: در تهران همکاران ما موفق شدند 51 درصد پرونده‎های معوقه را مورد رسیدگی قرار دهند.

رئیسی با تاکید بر تداوم روند رسیدگی فوری به پرونده‎های معوقه و رفع اطاله دادرسی در این پرونده‎ها اظهار داشت: اگر کرونا نبود الان اعلام می کردم هیچ پرونده معوقه‎ای در دستگاه قضایی نداریم اما امیدوارم که با همت مضاعف دوستان در ماه‎های آتی بتوانیم سال 99 را به ‎عنوان سال بدون پرونده‎‎ معوقه اعلام کنیم.

 لزوم حمایت قضایی از محرومان و اقشار ضعیف جامعه

وی در ادامه بر لزوم حمایت قضایی از محرومان و اقشار ضعیف جامعه هم تاکید کرد و متذکر شد: کسی نباید به خاطر نداشتن تمکن مالی از دادرسی و احقاق حق خود محروم شود؛ خصوصا کسی که مورد ظلم و ستم واقع شده و برای دادخواهی به عدلیه مراجعه کرده است. گاهی یک نفر یا یک خانواده به خاطر شرایط اقتصادی خاص در کشور امکان پرداخت 500 هزار تومان را ندارند و استیصال در چهره آنهاد دیده می شود. اینها وقتی به دستگاه قضا مراجعه می کنند نباید به صورت کلیشه‎ای بگوییم ضابطه این است و اگر می توانید بروید ادعایتان را دنبال کنید بلکه باید آنها را برای رسیدن به حقشان یاری دهیم.   

رئیس قوه قضائیه خواستار ایجاد سازوکاری در دادگستری شد تا افرادی که به دستگاه قضایی مراجعه می‎کنند و آگاهی حقوقی و توان مالی برای تامین هزینه‎های دادرسی ندارند، بتوانند بدون نگرانی و دغدغه از خدمات قضایی بهره‎مند شوند و از حقشان دفاع شود.

رئیسی گفت: دستگاه قضایی بر اساس خوشایند و بدآمد و شادی یا خشم و عصبانیت دیگران عمل نمی کند و به هیچ عنوان نمی توانیم از مواضع قانونی و شرعی خود کوتاه بیاییم اما نباید اجازه داد که ضدانقلاب با صحنه‎سازی و تشویش افکار عمومی در هجمه به نظام و سیستم قضایی و جریان انقلابی موفق شود.