آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
رسانه: شبکه
۷

نگارش سریال «شهید زین الدین» به پایان رسید

نویسنده سریال «شهید زین الدین» گفت: می خواهیم در این سریال شهید زین الدین را به نسل جدید معرفی کنیم ؛ نسلی که باید از شهیدان درس بگیرد.

ناصر هاشم زاده نویسنده سریال «شهید زین الدین» به تهیه کنندگی شفیع آقامحمدیان در گفت وگو با فارس، گفت: متن های این سریال مدتی است که آماده شده، اما هنوز به مرحله تولید و حتی پیش تولید نرسیده است. در آخرین خبری که به ما دادند قرار است این سریال ساخته شود و تعدادی اصلاحیه نیز وارد کردند.

وی با بیان این که نوع نگاه و توجه به نسل اول انقلاب و رویکرد مطالبه گری در این سریال وجود دارد نیز افزود: گفتن مطالبه های آن نسل برای نسل امروز بد نیست. این که آنها چه می خواستند مهم است و مساله این نیست که چه کردند، چرا که از جانشان گذشتند. آنها با رژیم شاه چه مساله ای داشتند؟ با کلمه شاه مخالف بودند یا خواسته هایشان خیلی مهم تر است؟ و من با این رویکرد که خواسته های آنها چه خواسته هایی بوده و توجه آن نسل به چه بوده است، متن این سریال را نوشتم.

این نویسنده در پاسخ به این سوال که قصه سریال از چه زمانی آغاز می شود، گفت: از قبل انقلاب و نوجوانی شهید زین الدین قصه ما آغاز شده و تا شهادت شان و بعد از انقلاب ادامه دارد. همچنین این که با چه افرادی درگیر بوده و خانواده اش چه افرادی بودند و بیشتر از چه افراد تاثیر گرفته و اینها چه کسانی بودند نیز از دستمایه این قصه است.

هاشم زاده درباره استفاده از منابع تحقیقاتی به کار گرفته شده در این سریال نیز بیان داشت: ما از همه منابعی که لازمه تحقیق درباره یک انسان است بهره گرفتیم؛ از منابع میدانی گرفته تا منابع کتابخانه ای. از طرفی خودم هم نسل شهید زین الدین هستم و با برخی شخصیت هایی که زین الدین ارتباط داشته من هم در ارتباط بودم و برای همین مشترکات بین ما در این زمینه به من کمک کرده است. منابع تحقیقاتی من رجوع به همه افرادی بود که از نوجوانی شهید زین الدین را می شناختند، افرادی که خاطره ای مشترک با او داشتند و این خاطرات را ضبط و ثبت کرده و به صورت شفاهی تعریف کردند.

این نویسنده افزود: همچنین به پدر شهید که شخصیتی بسیار مبارز بوده  هم ورود کردیم و تاثیراتی که تحت تاثیر تفکرات اسلامی قبل از انقلاب بوده نیز در داستان ما جای دارد. از نهضت آزادی گرفته تا زمان آیت الله طالقانی، مطهری، آیت ا...  مدنی و... که شهید زین الدین در زندگیش از آنها الگوبرداری کرده است.

وی درباره اینکه کدام بخش از زندگی شهید در این سریال پررنگ است، گفت: ما به همه بخش های زندگی شهید توجه داشتیم از نوجوانی تا شهادت و از قبل تا بعد از انقلاب. هم به ماجراهای درون انقلاب و هم به فتنه انگیزی های بعد از انقلاب و ایستادگی های او و هم به دوران دفاع مقدس توجه شده است. می خواهیم شهید زین الدین را به نسل جدید معرفی کنیم و نسل جدید باید از شهیدان درس بگیرد و بداند آنها چه می خواستند و چه شد؟

این نویسنده همچنین درباره گزینه کارگردانی این سریال نیز گفت: چند گزینه وجود داشت اما من با آنها موافق نبودم چراکه می خواهم مطالبه های آن نسل مطرح شود نه این که صرفا سریالی ساخته شود. ترجیحم بر این است فردی به عنوان کارگردان این سریال انتخاب شود که توانایی و جسارت تولید چنین اثری را داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به انتخاب بازیگر نقش شهید زین الدین نیز گفت: هنوز بازیگر نقش اصلی این سریال انتخاب نشده است. این سریال در 36 قسمت و به تهیه کنندگی شفیع آقامحمدیان تهیه و تولید خواهد شد.