آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
اخبار کشور
۱۱

ماموریت ویژه قالیباف به روسای کمیسیون های تخصصی برای احصاء اولویت های مجلس

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از دستور قالیباف به روسای کمیسیون های تخصصی برای احصای اولویت های مجلس خبر داد.

«حجت الاسلام علیرضا سلیمی» عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با تسنیم با اشاره به تشکیل کمیسیون های تخصصی، گفت: طبق ماموریتی که آقای قالیباف رئیس مجلس به کمیسیون های تخصصی ابلاغ کرده، قرار شده که روسای کمیسیون ها، اولویت های مجلس را پایش کنند و در اختیار هیئت رئیسه مجلس قرار دهند.

وی با اشاره به اولویت های مجلس یازدهم و کمیسیون های تخصصی، اظهار داشت: طبق ماموریت رئیس مجلس مقرر شده که اولویت های مجلس یازدهم  که برپایه حل مشکلات اقتصادی و نیز تحول در درون ساختار قوه مقننه استوار است، از سوی کمیسیون های تخصصی احصاء شده تا هدفگذاری مناسبی برای آینده روندکاری مجلس صورت گیرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه اصلاح ساختار قوه مقننه یکی از اولویت های نمایندگان در مجلس یازدهم است، افزود: نمایندگان مجلس در این دوره قصد دارند روند ساختاری پارلمان با گذشته تغییر کرده و در جهت حذف بروکراسی های زائد اداری باشد.

حجت الاسلام سلیمی در پایان خاطرنشان کرد: قرار گزارش روسای کمیسیون های تخصصی مجلس درباره اولویت های مجلس در یکی از جلسات هیئت رئیسه پارلمان پس از سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه مورد بررسی قرار گیرد.

ضعف در حوزه مدیریت

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف دیروز ضمن حضور در جلسه برگزاری آزمون انتخابی دبیران کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر  اهمیت نیروی انسانی، وجود فساد، تبعیض و موثربودن تحریم ها را ریشه در ناکارآمدی و ضعف در مدیریت دانست و گفت: مدیریت برای حل و فصل چنین مشکلاتی باید به نیروی انسانی توجه ویژه داشته باشد؛ اساس کار در مدیریت است به طوریکه وجود مدیران به همراه منابع و ظرفیت های انسانی، خلاقیت ها، وقت گذاری ها و علم و دانش می تواند موثر واقع شود.

قالیباف با تاکید بر اینکه مشکل کشور امکانات و منابع نبوده بلکه مدیریت است، افزود: قانون اساسی دو رکن صحن و کمیسیون برای مجلس شورای اسلامی تعریف می کند به طوریکه تمامی پشتوانه فنی و محتوایی صحن در اختیار کمیسیون ها است که محتوا و کار کارشناسی دقیق و خداپسندانه را تنظیم و به صحن ارسال می کنند، همین جاست که به نقش مهم دبیران و تیم کارشناسی پی می بریم.

رئیس مجلس نقش تیم دبیران و کارشناسان کمیسیون ها را در انجام کار محتوایی پراهمیت و اساسی برشمرد و تاکید کرد: بار سنگینی بر دوش دبیران کمیسیون ها است، همان گونه که بنده در پیشگاه خداوند مسئول هستم شما دبیران نیز مسئول هستید که آیا وظایف خود را تحت نفوذ و با بده بستان انجام می دهید یا بر اساس قوانین، با تخصص و بر اساس انصاف و تشخیص درست عمل می کنید؟

وی با یادآوری جایگاه مجلس، ادامه داد: مجلس باید در راس امور باشد، اما هم اکنون نیست و باید در راس امور قرار گیرد.

قالیباف تاکید کرد: در حوزه مدیریتی به دلیل ضعف موجود به سمت شایسته گزینی، شایسته پروری و شایسته سالاری نمی رویم؛ واقعیت آن است که در نظام اسلامی برای حل مسئله در هر کار، ساختار و رفتاری باید از پایین به بالا حرکت کنیم.

قالیباف با تاکید بر شایسته گزینی در انتصاب دبیران کمیسیون های تخصصی مجلس، تصریح کرد: برای حرکت در مسیر شایسته پروری، باید زمینه آموزش و کارورزی را فراهم کنیم البته دبیران هم باید تلاش کنند تا این قابلیت ایجاد شود.

وی با یادآوری اختیارات رئیس مجلس در انتخاب دبیران کمیسیون ها مطابق آئین نامه داخلی مجلس تاکید کرد: هرگز چنین اختیاری را قبول ندارم که با سلیقه شخصی و بدون ضابطه دست به گزینش بزنم و بر این باورم که باید شایسته گزینی اتفاق بیفتد، شایسته گزینی به معنی ایجاد فرصت برای شرکت 200 نفر در آزمون به طوریکه فرصت برای همه فراهم شود و این طور نباشد که با دایره بسته چند نفری که می شناسیم یا چند نفری که توصیه می کنند حجت بر ما تمام شود که فردی را برداریم یا بگذاریم.

قالیباف با تاکید بر اینکه کارمندان اهمیتی کمتر از نمایندگان ندارند، افزود: بستر کار را شما کارمندان فراهم می کنید، در نتیجه رفتار و تعامل شما و نمایندگان است که در حوزه کارکرد و ساختار شاهد خروجی هستیم. تصمیم و اقدام ما مسئولان و کارگزاران نظام  و شمای کارمند و کارشناس است که مردم کشور را فقیر یا ثروتمند می کند، آنها را به سمت آسایش و آرامش می برد یا شرایطی ایجاد می کند که برخی مجبور می شوند پشت بام اجاره کنند.