آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
صفحه آخر (جهان)
۱۲

ضرب الاجل یک قاضی فدرال برای ترامپ درباره آزادسازی کودکان پناهجو

در پی شدت گرفتن شیوع کرونا در آمریکا، یک قاضی فدرال طی حکمی به دولت «دونالد ترامپ» دستور داد تا 27 تیرماه، تمامی کودکانی را که با والدینشان در سه بازداشتگاه پناهجویان محبوس هستند، را آزاد کند.

بازداشت پناهجویان در مرزهای آمریکا همچنان ادامه دارد.چندی پیش روزنامه «یو اس ای تودی» در گزارش تکان دهنده ای  از مرگ در بازداشت ، خشونت جنسی و 20 هزار شکایت از  سوءرفتارهای گسترده در بازداشتگاه های مهاجران در آمریکا خبر داده بود. حالا به مصائب پناهجویان بازداشتی کرونا نیز اضافه شده است. بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی «دالی گی هیل» قاضی فدرال آمریکایی طی حکمی اعلام کرده که دولت «دونالد ترامپ» می بایست در دوران شیوع بیماری همه گیر کرونا، کودکان پناهجو را که همراه والدینشان در زندانهای پناهجویان ایالات متحده محبوس هستند، آزاد کند.

براساس این گزارش قاضی دالی گی در حکم خود از دولت ترامپ برای بازداشت خانواده های پناهجو در دوران شیوع بیماری کرونا به شدت انتقاد و حکم کرد که تمامی کودکانی که برای بیش از 20 روز در سه بازداشتگاه اداره مهاجرت و گمرک آمریکا در تگزاس و پنسیلوانیا، محبوس بوده اند، باید آزاد شوند.این قاضی فدرال با اشاره به شیوع ویروس کرونا در دو بازداشتگاه پناهجویان تصریح کرد که این مراکز بسیار در معرض خطر است و دیگر زمان اهمال نیست و تا 17 ژوئیه (27 تیرماه) به این سه بازداشتگاه پناهجویان فرصت داد تا این کودکان را یا با والدینشان آزاد کنند یا اینکه این کودکان را به حامیان خانواده ها بسپارند.

اداره مهاجرت و گمرک آمریکا ماه گذشته میلادی اعلام کرد که 184 کودک در سه بازداشتگاه پناهجویان آمریکا محبوس هستند.فعالان حقوق بشر از دولت آمریکا خواسته اند که به واسطه شیوع سریع ویروس کرونا در بازداشتگاه های پناهجویان، والدینی را که با فرزندانشان در بازداشت هستند، آزاد کند. اداره گمرک و مهاجرت آمریکا این هفته نیز اعتراف کرد که 11 کودک و والدینشان در اردوگاه بازداشت پناهجویان در شهر «کارنس» ایالت تگزاس به ویروس کرونا آلوده شده اند.ویروس کرونا در آمریکا به سرعت در سراسر آمریکا در حال شیوع است و تاکنون طبق آمار وبگاه «ورلد امتر» 2 میلیون و 553 هزار نفر به این ویروس مبتلا و 127 هزار نفر نیز فوت کرده اند.

همزمان یک دادگاه استیناف در آمریکا نیز روز جمعه حکمی صادر کرد مبنی بر اینکه استفاده ترامپ از 2 و نیم میلیارد دلار بودجه نظامی برای کمک به ساخت دیوار مرزی جنوبی با مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران به آمریکا «غیر قانونی» و «نقض قانونی اساسی» است.به نوشته وبگاه «هافینگتون پست»، این دادگاه که در شهر سانفرانسیسکو قرار دارد با حکم سه قاضی اعلام کرد: «قوه مجریه، اختیارات قانون اساسی مستقل برای ارائه مجوز انتقال بودجه را ندارد.»2 قاضی از این سه قاضی حکم داده اند که: «این بودجه ها به اهداف دیگر اختصاص یافته بودند و انتقال آن به مثابه «جذب وجوه از خزانه داری بدون مجوز» بوده... بنابراین انتقال بودجه ها غیر قانونی بوده اند.» انتظار می رود وزارت دادگستری آمریکا این حکم را برای تجدیدنظر به دادگاه عالی آمریکا ارسال کند. مقامات این وزارتخانه روز جمعه بلافاصله در این باره اظهار نظر نکردند.

ترامپ سه شنبه هفته گذشته در جریان سفر خود به آریزونا از مراحل ساخت دیوار مرزی که هم اکنون 200 مایل (322 کیلومتر) آن ساخته شده دیدار کرد.  رئیس جمهور آمریکا پیش از این نیز در اعتراض به عدم تخصیص بودجه توسط کنگره و حزب دموکرات اقدام به تعطیل کردن دولت کرده بود طبق اعلام دولت ترامپ، در پایان احداث این دیوار، 450 مایل (724 کیلومتر) دیوار در مرز جنوبی آمریکا احداث می شود.بخش عظیمی از بودجه احداث این دیوار را پنتاگون پوشش داده است. ترامپ متعهد شده بود که مکزیک برای این دیوار پول پرداخت خواهد کرد اما این کشور هنوز پولی پرداخت نکرده است.