آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
صفحه آخر (جهان)
۱۲

انصارالله: آمادگی عربستان برای صلح در یمن صرفا تبلیغات آمریکایی - انگلیسی است

سخنگوی جنبش انصارالله اعلام کرد، صحبت ها درباره آمادگی عربستان برای برقراری صلح در یمن، بی پایه و اساس بوده و صرفا تبلیغات آمریکایی و انگلیسی هستند.

«محمد عبدالسلام» طی اظهاراتی اعلام کرد: حمله و محاصره ، مغایر با صلح بوده و صلح تنها با نابودی ضد خودش، ظهور پیدا می کند. وی افزود: اظهارات درباره آمادگی عربستان برای برقراری صلح در یمن، فقط تبلیغات آمریکایی- انگلیسی است، و آنها توهمات بی اساس را ترویج می کنند.

به گزارش ایسنا، عبدالسلام تاکید کرد: ما به آنها(سران آمریکا و انگلیس) می گوییم شما متجاوز هستید و به دستور شما و با تسلیحات شما، جنگ علیه یمن جریان دارد. لذا، شما صلاحیت این را ندارید که در باره صلح صحبت کنید.

تشدید اختلافات میان مزدوران سعودی و اماراتی

شکست های میدانی ائتلاف سعودی و پیروزی های سریالی انقلابیون یمن در برابر متجاوزان، باعث شد که بین نیروهای مورد حمایت عربستان و امارات در جنوب یمن اختلافات زیادی بروز کند. شورای انتقالی جنوب که تحت حمایت امارات است در یک سال گذشته بارها علیه دولت مستعفی منصور هادی که مورد حمایت عربستان است صف آرایی کرده و حتی یک ماه پیش در استان های جنوبی اعلام خودمختاری کرد که  با پادرمیانی ریاض این مسئله منتفی شد. اما گویا این اختلافات پایانی ندارد. در این راستا «احمد سعید بن بریک» معاون رئیس شورای انتقالی جنوب یمن بار دیگر بر تلاش برای براندازی دولت منصور هادی رئیس دولت مستعفی یمن در تمامی استان های جنوبی و اعلام حکومت خودمختار تاکید کرد. بن بریک در حساب توئیتری خود نوشت: «حکومت خودگردان نه تنها در عدن بلکه در تمامی استان های جنوب اعم از سقطری، المهره، حضرموت، شبوه، ابین، الضالع و لحج خواسته مردمی است.» وی افزود: «تشکیل حکومت خودگردان نیازمند سرنگونی چهره های فاسد و تاجران جنگ در دولت مشروع است که این امر نیز از طریق تشکیل کمیته های دولت خودگردان در تمامی استان های جنوب محقق می شود».

اقدام شورای انتقالی برای اعلام حکومت خودگردان در استان های جنوبی با مخالفت کشورهای عربی و اروپایی مواجه شد. در همین ارتباط «صالح الجبوانی» وزیر حمل ونقل مستعفی دولت هادی با اشاره به اینکه امارات دشمن دولت و ملت یمن است، گفت که یمن به عربستان برای بازگرداندن امور به روال عادی خود و بازپس گیری صنعا امید داشت اما اکنون با کودتای شبه نظامیان مورد حمایت امارات در عدن مواجه هستیم. وی تصریح کرد که به سعودی ها می گویم یا آنچه را که خراب کرده اید درست کنید و یا از یمن خارج شوید و به مسئولان یمنی نیز می گویم که از ریاض خارج شوید و بیش از این با پذیرش حقارت و خواری، به خودتان و یمنی ها توهین نکنید.